unul din multele motive anti-drog

09-06-2010
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
http://www.youtube.com/watch?v=mEFPdNv2Ddkfeature=related

mai sus e un link la un promo dintr-o campanie anti-drog de ceva vreme. Imaginile vorbesc de la sine..
3 comentarii
0
09-06-2010, ora 17:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Într-adevăr, imaginile sunt atât de relevante... :(
Nu ştiu ce să spun...trăiesc cu mentalitatea că viaţa unui toxicoman este un coşmar viu în permanenţă; un coşmar cu răni în conştiinţă şi o comuniune cu întunericul existenţial. Nici măcar nu-mi pot imagina sentimentele denaturate pe care le are o astfel de fiinţă umană (o parte semnificativă este expusă în literatura de specialitate, dar mi-e greu să cred că poate cineva să cuantifice tot rangul de stări / sentimente / emoţii pe care le experimentează un om drogat). Păcat că există, printre oameni, şi dorinţa / voinţa de a consuma droguri :(
Metamorfoza negativă a feţei, prezentată relativ succint în acel filmuleţ, este vizibilă, dar cea a sufletului...cred că sufletul devine o epavă ruginită.
Dumnezeu să-i ierte pe toţi cei care s-au refugiat, se refugiază şi se vor refugia în lumea întunecată a drogurilor şi, bineînţeles, să le deschidă fereastra către părăsirea definitivă a ei; fereastra către lumină. Doamne ajută!

.
SPUNEŢI NU drogurilor, adică ÎNTUNERICULUI. SPUNEŢI DA luminii, adică lui DUMNEZEU :-)
Cu iubire şi condescendenţă,
Mr. Nick
.


P.S. - Mulţumesc mult pentru iniţiativa nobilă, d-ră/d-nă Cristiana.
Dumnezeu să vă binecuvânteze şi să vă protejeze de tot ce v-ar putea afecta integritatea fizico-mentalo-psiho-spirituală.
0
09-06-2010, ora 18:12
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Adevărul este că de multe ori. oamenii se dezumanizează... nu mai sunt 100% fiinţe umane- pot fi asemănate cu un prădător în căutarea pradei- în căutarea drogului vând tot din case, uită total de aspectul social, relaţii, obiecte, casă, familie. cum revii din acest stadiu greu de zis... ideea ar fi să nu ajungi Doamne fereşte niciodată acolo... sună ca o reclamă banală "nu vă apucaţi de droguri". dar de la un pas la altul... nu se ştie cât de scurt sau lung e drumul...
0
27-08-2010, ora 20:16
ssendam
Nu este medic/terapeut
ssendam
si cu si fara oamnii nu mai sunt oameni...zici ca traim in jungla...ne-am luat lumea in cap...multi plang dupa Ceausescu...Dumnezeu sa ierte...a facut ordine in tara si nu ne-a convenit...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de droguri şi dependenţa
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  •