Ureche înfundată

10-04-2018
Ralexa
Nu este medic/terapeut
Ralexa
Buna ziua! Am o problema cu urechea stânga care se tot înfunda de mai bine de 1 an. A început sa se înfunde in perioada sarcinii și de atunci continua sa se înfunde. Nu se înfunda in fiecare zi, uneori se înfunda dacă depun un pic mai mult efort decât sunt obișnuita, uneori dacă fumez o Țigara, alteori fără cauza aparenta. Am fost la ORL de 2 ori, ultima data la control domnul doctor a spus ca urechea arată foarte bine, am o mică deviație de sept, dar pe nara dreapta, nu stânga. Nu mai am dopuri, testul de auz a ieșit ok. Mi se întâmpla mult mai rar sa se mai înfunde și dreapta, dar mult mult mai rar. Ambele se desfunda dacă stau cu capul in jos :) As vrea sa știu dacă ar trebui sa ma duc sa investighez și in alta parte (circulație, nu știu...) sau dacă pur și simplu își va reveni așa cum a apărut. Am avut o sarcina mai dificila, cu un pic de tensiune. Am 1.68 cm și 70 de kilograme, fumez între 5-10 țigări pe zi. Mulțumesc!
2 comentarii
1
10-04-2018, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu e de vina nasul
inseamna ca ramane cauza din faringe si rinofaringe.. care sufera de la un reflux gastro-esofagian
când gresesti cu alimente acre, acide, citrice..se inflameaza faringele pana sus si se infunda urechea
asa ca mare grija la alimentatia la cina si nimic Dupa cina !!!! doar apa..ceai..
o sa ai castig dublu..si urechea nu o sa te mai supere si kg..o sa scada
0
10-04-2018, ora 11:28
Ralexa
Nu este medic/terapeut
Ralexa
Mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.