ureche infundata

144 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
03-11-2011, ora 07:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sun 2 posibilitati
1 ceva grav.. gen dereglari de circulatie cerebrala
2 mai putin grav.. dopuri de ceara in ureche
un consult ORL.. ar deslusi misterul
0
03-11-2011, ora 09:53
likke
Nu este medic/terapeut
likke
Va multumesc !!!
0
05-11-2011, ora 20:38
silvana323
Nu este medic/terapeut
silvana323
Buna ziua, sunt Silvana, aseara m-am trezit cu ceva insecta in ureche, nu stiu ce mi-a intrat, dar simteam ca-mi sfasie creierul, nici nu pot sa descriu durerea, nu stiu cum m-am imbracat dar stiu ca am tipat ingrozitor de durere, cu taxi la doua noaptea am ajuns la ORL, mi-au facut spalaturi cu apa, multe seringi, au incercat cu aspiratorul, cu penseta, pe urma cu ceva ascutit ca acul dar mult mai lung si gros, ma durut tare si a curs si sange, dar insecta e lot vie si nu sa putut scoate, medicul si-a dat toata silinta, dar e blocat undeva adanc, eu numai aud de loc cu ureche, dar simt cum mai misca mai lent insecta si ma injungie urechea.Exista vreo solutie care sa topeasca insecta sa iasa, ce se-ntampla daca ramine in ureche si moare?Mi-e frica sa nu-mi mance tampanul si sa ajunga la creier, s-au sa fac o infectie severa, am primit picaturi si antibiotic, dar insecta misca inca si doare rau urechea, in plus numai aud, si mi-a sangerat, cand mi-a introdus, acel obiect medical lung ca un, am si sangerat, iar eu numai aud.Ce sa fac? E riscant, daca ramine insecta in ureche?Va multumesc!!!!!!!
0
05-11-2011, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
era foarte simplu...
orice fiinta vie, intrata in ureche, trebuie Omorata.. prin asfixiere
se toarna in ureche alcool sau ulei..si sa sta cu urechea in sus pana acea fiinta nu mai misca.
0
09-11-2011, ora 22:19
likke
Nu este medic/terapeut
likke
buna ziua, v-am urmat sfatul si am fost la un control orl, este ok din acest punct de vedere..insa doamna doctor mi-a spus ca acea pufaiala suparatoare in ureche este de la coloana cervicala si se confunda cu problema orl!intr-adevar prin vara am urmat proceduri de fizioterapie pt ca la o radiografie de coloana cervicala mi s-au descoperit vertebre tasate si un fel de discopatie cervicala!va multumesc!
0
02-12-2011, ora 20:18
Calex
Nu este medic/terapeut
Calex
Buna ziua domnule doctor.
Am fost f racita, am fost la ORL la medic dupa un tratament nereusit cu antibiotic (Ospen) iar medicul mi-a dat:
decasept -4 pastile pe zi, bioparox-4 pufuri pe zi, citrolin 4x si nurofen dimineata si seara. Cand am fost la control imi era infundata urechea stanga, ma durea foarte tare gatul pe mijloc si de la gat spre ureche (doua zile nu am putut vb) si aveam nasul infundat mai tot timpul. Diagnosticul lui a fost: rinofaringita acuta.
Am terminat ieri tratamentul dar am ramas cu "gadilaturi" in gat, nasul tot infundat dar mai putin si cu urechea stanga infundata uneori, cand nu e infundata se aude de parca as avea apa in ea si mai nou a inceput sa ma doara si urechea dreapta. Doctorita mea de familie a zis ca fara antibiotic nu trece.
M-am mai infruntat cu aceasta situatie si acum un an si jumatate, tot rinofaringita acuta, mi-a dat acelasi tratament si a trecut atunci.
Ce e de facut? Va multumesc anticipat.
0
03-12-2011, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa repeti consultul la ORL
pana luni.. trebuie sa faci inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt
spalaturi nazale si gargara cu acelas ceai
urechea trebuie incalzita cu perna electrica, saculete sare sau uscaturul de par
0
06-12-2011, ora 22:04
Calex
Nu este medic/terapeut
Calex
Multumesc pentru raspuns. Nu mi-a dat nimic medicul, ci mi-a recomandat sa fac exudat faringian. Mai am nasul infundat, gatul ma mai doare, dar mai putin, urechile nu ma mai dor, ma mananca putin si a aparut un tiut insuportabil la urechea stanga si uneori si la dreapta, uneori simt ca imi vibreaza capul si ma doare fruntea si in parti, dar nu am facut febra.
Cel mai tare ma deranjeaza tiuturile in urechi, cum pot scapa de ele? Durerea de cap are legatura cu tiuiturile?
0
07-12-2011, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. durerilede cap... pot fi de la o dereglare de circulatie cerebrala..si aceasta duce la proasta vascularizatie a nervului auditiv
de aici si tiuitul..si o scadere a auzului in viitor
tre sa faci investigatii is la neurologie
0
26-02-2012, ora 16:15
cmabi30
Nu este medic/terapeut
cmabi30
buna ziua
in urma unei raceli urechea stanga s-a infundat.am mers la orl si medicul mi-a recomandat paracetamol sinus si picaturi vibrocilpentru nas.problema este ca nu se mai desfunda urechea. ce as putea face?mentionez ca inca nu m-am restabilit in urma racelii:mi se infunda nasul in continuare si vocea este afectata.care ar fi solutia problemei mele?
multumesc anticipat
0
26-02-2012, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
solutia este tratamentul local
aerosoli, inhalatii, spalaturi nazale, gargara, incalzirea urechii
pana nu se vindeca complet nasul.. urechea nu are cum sa se desfunde
0
28-02-2012, ora 19:16
cmabi30
Nu este medic/terapeut
cmabi30
puteti daca se poate sa imi spuneti exact cu ce anume se fac acesti aerosoli, spalaturi nazale, gargara etc, ma refer la produsele pe care sa le folosesc si in ce cantitati daca se poate?
multumesc anticipat(mentionez ca lucrez cu publicul si faptul ca nu aud bine este cumplit)
0
29-02-2012, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasiti pe forum ce sfaturi am mai dat
daca vreti un tratament personalizat, in regim privat.. imi scrieti pe adresa mea pe hotmail.
orlpascani.ro
imi scrieti varsta, inlatime, kg, probleme gastrice, respiratorii, cardiace. Tensiune arteriala..s.a
0
09-07-2012, ora 15:18
michaeljackson8
Nu este medic/terapeut
michaeljackson8
buna ziua.maine ma duc la piscina si as vrea sa nu mi mai intre apa acolo.de obicei imi intra, dar nu mi mai iese.si doctorul orl mi a zis ca se formeaza dopuri de ceara care impiedica apa sa iasa, si eu ma gandeam sa mi fac spalaturi sa scot aceste dopuri.am apa oxigenata si procedurile le stiu, in orice caz se pot lua de pe google.doctorul orlist nu are azi program, si maine ma duc in excursie, si vom merge si la piscina.intrebarea mea este.pot sa mi faca parintii aceste spalaturi?adica.daca urez pasii corespunzatori, e vreo problema?mantionez ca tunci cand ma uc la orl pt asta, spalaturile imi sunt facute de o asistenta, nici decum de doctora...multumesc
0
07-09-2012, ora 09:29
pradial
Nu este medic/terapeut
pradial
Dr. Flueraru Valeriu, va rog sa ma ajutati cu un raspuns.In aprilie anul acesta m-am operat de deviatie de sept, cornete nazale mai am si o sinuzita, am sperat sa nu mai raman cu senzatie de urechi infundate, nu a fost asa, iar acum cand inghit imi pocnesc urechile si uneori se infunda, tiuie apoi se desfunda.Va rog sa ma sfatiuti ce tratament sa urmez.Cu mult respect,
Ana-Maria.
0
09-09-2012, ora 21:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
i itial trebuie facuta o audiograma si o timpanograma
sa stiti ce tratati
0
10-09-2012, ora 09:02
pradial
Nu este medic/terapeut
pradial
D-le dr multumesc mult, audiograma am facut a iesit f bine.
0
10-09-2012, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in acest caz.. problema este in rinofaringe ( sau de la faringele iritat sau de la coada cornetelor nazale)
faceti o endoscopie nazala
0
10-09-2012, ora 11:21
pradial
Nu este medic/terapeut
pradial
Multumesc mult
0
12-12-2015, ora 20:55
Adi0011
Nu este medic/terapeut
Adi0011
Va salut,

Am o mica/mare problema.
M-am trezit acum cateva dimineti cu o durere insuportabila de urechi.
Am fost la medicul ORL, s-a uitat in ureche si zice: otita externa difuza urechea stanga.
Mi-a prescris tratament cu amoxicilina si picaturi.
Dupa 2 zile ma durea urechea dreapta, am fost la alt medic orl care spre deosebire de primul a folosit aspiratorul din dotare(primul medic nu l-a folosit) dar aici a aparut problema cand aspira urechea stanga am simtit o durere extraordinar de mare si parca aspiratorul se lipise de ceva si tragea sa smulga de acolo, doctorul a aspirat in continuare.
Acum dupa alte 2 zile am fost iarasi la control, urechile nu ma mai dureau dar aveam un mic disconfort in urechea stanga.
I-am spus doctorului ca prima oara ma durut foarte rau dar parca nici nu m-a auzit nici nu m-a bagat in seama si s-a pus iarasi pe curatat si bineinteles am avut aceeasi durere isuportabila ca imi venea sa ii smulg aparatul din ureche. Doctorul nu mi-a oferit explicatii singura reactie fiind "doare nu am ce sa fac". In acest moment la 30 de ore dupa curatare aceasta ureche este infundata si auzul afectat.
INTREBARE: Este normal sa apara aceste dureri insuportabile(nu cred ca exista durere mai mare) in timpul aspiratiei? Este normal sa am acum urechea infundata si auzul diminuat?
Sper ca m-am facut inteles si ma puteti lamuri.

Multumesc!
0
13-12-2015, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce ca ajuns sa fie o otita exetrna difuza..si cu atatea secretii in ureche
banuiesc ca initial a fost o neglijnta si o curatare incorecta a urechilor care au dus la cumularea acelu cerumen in ureche
acum intradevar nu prea ai ce sa faci.. o sa accepti asiratiile din ureche pana se elimina tot de acolo sa se vada timpanul curat
ca sa ajuti putin la eliminarea acelor secretii poti sa pui acasa cate 2-3 ic de apa oxigenata care curata si inmoaie acele secretii... dupa 2- 3minute aspiri tot lichidul din ureche cu servetele de hartie
care functioneaza ca o sugativa, dupa care mai usuci interiorul urechii cu aer cald de la un uscator de par
0
19-12-2015, ora 08:29
Mihaela-rox
Nu este medic/terapeut
Mihaela-rox
Buna ziua! Acum o saptamana am avut o raceala destul de urata, nas infundat, durere de gat, urechi infundate. Am
fost la orl, mi-a prescris antibiotic, picaturi pt nas si timp de 5 zile am facut aerosoli. Problema este ca in continuare urechile le simt infundate iar in dimineata aceasta urechea stanga este mai infundata fata de cum era inainte, si ma si doare. Mentionez ca la orl mi-a spus ca nu am nici o problema la urechi. Senzatia este de la raceala si nas infundat. Ce as putea sa fac pt a nu mai avea urechile asa infundate? Multumesc!
0
19-12-2015, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 citesti ce am scris pe forum despre Otita seroasa si despre catar tubar
2 luni te intorci la ORL
0
19-12-2015, ora 23:03
Mihaela-rox
Nu este medic/terapeut
Mihaela-rox
Multumesc pentru raspuns! Vin de la urgente, ORL si mi-a fost pus diagnosticul de otita medie seroasa. Am primit tratament cu picaturi pt nas, ureche, aerius si paracetamol sinus. Am sa citesc si informatiile scrise de catre dvs! Sper sa se rezolve caci este tare neplacuta aceasta sentazie.
Adaugă un comentariu / răspuns
144 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.