Ureche infundata

03-07-2009
Catalin71
Nu este medic/terapeut
Catalin71
De vreo 2 saptamani am urechea dreapta infundata. Nu ma doare nu ma supara doar e infundata. De 3 zile folosesc Audispray. Azi dimineata m-am trezit cu apa de mare in gura. Dar urechea e tot infundata. Nu am probleme de dantura pe partea dreapta si nu am nici un fel de dureri. ce sa fac? Multumesc frumos!
108 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
03-07-2009, ora 18:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la ORL. cat mai repede posibil!
0
03-07-2009, ora 22:12
Catalin71
Nu este medic/terapeut
Catalin71
Multumesc frumos! Totusi o sugestie un privinta afectiunii? Daca se poate! Nu merg catre automedicatie cand sunt situatii GROASE, cum e acum... cred! Dar sunt curios tare? Si separat de asta remarc parca o atingere si la stanga. Sper sa nu fie autosenzatie. Oricum merg la medic luni sau marti. Multumesc frumos inca o data.
0
07-01-2010, ora 14:23
cristina.ruse
Nu este medic/terapeut
cristina.ruse
buna :)

abia ce mi-am facut si eu cont...

scriu si eu cu o mica problema...am racit..de vreo 3 zile..dar nu asa grav...nas infundat.si durere in gat..dar acum de vreo 15 minute mi s-a infundat urechea dreapta...rau de tot..in ideea ca nu mai aud cu ea...si nu merge nici sa ma tin de nas si sa inghit..adica nu mi se desfunda... :(
ce pot sa fac?

multumesc
0
07-01-2010, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un sprei nazal.. ca sa desfunzi bine nasul!
incalzeste urechea cu uscatorul de par..
si maine mergi la ORL.
0
08-01-2010, ora 10:23
cristina.ruse
Nu este medic/terapeut
cristina.ruse
multumesc!!!

am fost ieri la ORL.mi a zis k nu mi s a aerisit bine urekea pentru ca am fost la munte..si schimbarea aerului..si ca am timpanul rosu...mi-a dat ketonal...si paracetamol sinus...aeran...si picaturi de nas...azi mi s-a mai desfundat un pic...oricum m-am speriat :)

multumesc pentru promtitudine!
0
01-03-2010, ora 22:24
petrica g
Nu este medic/terapeut
petrica g
buna,
am si eu o rugaminte, poate ma puteti ajuta.acum o saptamana si ceva am racit foarte tare si de doua zile mi s-a infundat urechea.s-a intamplat in cateva secunde.iar apoi dupa vreo 10 minute m-a apucat o durere care a tinut o noapte intreaga.durerile mi-au trecut pentru ca am luat advil.pentru a mi se desfunda urechea am pus picaturi cu solutie auriculara.inca nu mi s-a desfundat.
cand apas in spatele urechii ma doare...nu e o durere mare e mai mult disconfort.
multumesc mult
0
02-03-2010, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Petrica
este o otita acuta din cauza nasului infundat
nu are cum sa se desfunde asa repede. peste 7 10 zile doar.
1. picaturi in nas si suflat nasul separat una cate una
2. sol Otica 5 pic calde + saculet cu sare cald deasupra
3. Aerius 1 comp. seara
4.Flamexin plicyulete 2 pe zi
5. In caz ca se mentine febra si durerea in ureche.. un antibiotic(cefaclor, cefuroxim)
0
03-03-2010, ora 00:46
petrica g
Nu este medic/terapeut
petrica g
multumesc mult de tot !sper sa treaca...
0
18-03-2010, ora 10:25
fnqgrl
Nu este medic/terapeut
fnqgrl
buna ziua.as avea si eu o intrebare.acum cateva zile mi.am infundat o ureche cu un betisor de ureche.si am facut si eu reteta aia cu ulei caldut.de atunci mi s.a desfundat, dar apoi mama mea mi.a facut niste spalaturi cu ceai de musetel.si de atunci mi s.a infundat din nou.am vazut ca nu mi se mai desfunda, am mers la doctor.m.a curatat de ceara.si i.am spus ca tot o simt infundata.mi.a dat niste vitamine, am 2 zile de cand le iau si totusi inca nu mi s.a desfundat urechea.oare de ce?
0
08-04-2010, ora 17:49
alinmarian
Nu este medic/terapeut
alinmarian
Buna ziua. V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta si pe mine.
Acum 6 zile am inceput o racela cu durere in gat, tusit si secretii nazale. Acum 5 zile a inceput sa ma doara si o ureche. Am luat 3 zile Ospen 1000. Mi-a trecut durerea de gat si cea de ureche dar am ramas de vreo 2-3 zile cu urechile amandoua infundate (una mai rau), tuse si secretii nazale usoare.
PROBLEMA mea e ca de 2 zile am plecat din tara iar aici unde sunt nu am access la servicii medicale (oricum nu stiu nici limba sa explic), asa ca nu ma pot duce la ORL. Din cauza asta incep sa disper din cauza urechilor infundate. Aud pe zi ce trece tot mai putin. Urechea mai infundata imi si piuie incontinuu.
Folosesc picaturi de nas si deci pot sa respir. Am pus apa oxigenata in urechi de vreo 4-5 ori. As avea la mine Paracetamol Sinus si Ampicilina numai ca nu stiu daca sa mai iau. Ar mai fi cumva ceva "trucuri" care le incerc cum e cel cu incalzit urechea cu uscatorul de par ?
Va multumesc mult !
0
08-04-2010, ora 17:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de la distanta NU pot face diferenta in ce mod este infundata urecea.
1. poate fi de la nas.. si atunci cand pui picaturi si curati nasul.. poti sa te strangi de nas si sa sufli aer puternic spre urechi, pocneste si isi da drumul.
2. poate fi de la dop de ceara si atunci ar trebui sa easa apa oxigenata mai murdara si sa fiearba cand o pui in ureche.
asa ca nu pot sa.ti dau un sfat corect.. nestiind cauza.
poti sa ei paracitamol sinus 3 pe zi si sa incalzesti urechea !!!
ai gresit ca inainte de plecare nu ai consultat un medic ORL.
0
13-04-2010, ora 08:00
alinmarian
Nu este medic/terapeut
alinmarian
Buna ziua din nou si multumesc pentru primul sfat.
Acum, dupa inca 3 zile, mi s-au desfundat urechile amandoua dar cea care piuia inca mai piuie numai ca piuie pe un ton mai inalt ca inainte si cred ca un pic mai tare. Oricum o aud numai seara si dimineata cand e liniste.
Ce ziceti?! sunt pe drumul cel bun si se va vindeca sau faptul ca sunetul e mai inalt insemna ca e mai grav, chiar daca mi s-au desfundat urechile ? As putea sa fac ceva sa ajut sa treaca ?

Multumesc mult de ajutor !
0
27-06-2010, ora 14:16
floryo
Nu este medic/terapeut
floryo
buna ziua domnul doctor ma numesc florin si am si ieu o problema de o sapatamana mam trezit cu urechea dreapta infundata io acum sunt in afara undeva intro zona de munte si ma gandesc ca poate din cauza atmosferei am mai si alergat prin zona si am ttransprat rau nst ce sa fac o simt infunfata rau de o saptamana si am zis ca tot o sa treaca cand incgit simt cum ceva foarte incet "trozneste", am facut un dus fierbine tare mai mult in unreche crezand ca poate mio reveni dar degeaba sincer ma cam ingrijorez nst ce sa fac pt ca acasa ajung cam intro luna asa, aas mam trezit cu ia infundata va rog frumos sami daty un sfat ce sa fac cu respect florin.
0
27-06-2010, ora 14:42
floryo
Nu este medic/terapeut
floryo
va multumesc domnule doctor.dar chestia este ca aici mi sa intamplat cand am ajuns acasa nu am avut nimk dupa cateva zile dupa ce am ajuns aici in afara mam trezit asa cu ia infundata.
0
27-06-2010, ora 15:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infundarea urechii poate fi din 2 motive
1 dop cerumen
2 nas infundat
pentru dop tere sa ajungi la medic ORL
pentru nas.. foloseste 2-3 zile Olynth.. sa desfunzi nasul si incalzeste urechile cu ce ai ( sare fierbinte, uscator de par)
si dupa tot tre sa mergi la ORL.
0
09-07-2010, ora 17:10
Alex- Stef
Nu este medic/terapeut
Alex- Stef
Buna ziua. Am o problema cu urechea stanga... duminica ( 04.07 ) cand m-am trezit si m-am ridicat din pat am simtit urechea infundata, fara tiuit. Am crezut ca e de la presiune atmosferica ceva sau de la vreme in general dar nu a trecut nici pana astazi 09.07 adica vineri. Seara am fost in discoteca, nu era muzica f tare... sunt obisnuit sa merg si in cel mai rau caz cand ajungeam acasa si ma puneam in pat, imi tiuiau urechile. Acum insa simt urechea infundata. Cand stau intins nu o mai simt infundata, nu stiu de ce. De vreo doua zile am inceput sa aud un tiuit f slab cu urechea stanga. Nu ma doare deloc. Simt ca si cand ar fi un pic de apa acolo, cam aceeasi senzatie de infundare. Daca fac presiune in urechi tinandu-ma de nas, se simte o diferenta intre urechi in sensul ca la dreapta parca are pe unde iesi aerul iar la stanga nu, parca ar fi ceva acolo. Poate sa fie un dop de ceara asa din senin, adica sa ma culc sa aud bine si cand ma trezesc, urechea infundata? Aud la fel de bine doar ca e infundata si nu stiu ce sa ii fac. Ma mir si daca ar fi dop de ceara pentru ca ma spal de 2 ori pe zi in general si nu vad cand avea timp sa se formeze. Va multumesc anticipat. O zi buna.
0
09-07-2010, ora 17:21
Alex- Stef
Nu este medic/terapeut
Alex- Stef
Am gresit exprimarea cand am zis ca prin urechea dreapta are pe unde iesi aerul iar prin stanga nu. Simt o dferenta intre ele cand fac presiune si stanga nu se desfunda. Fosneste ceva in stanga cand fac presiune. La dreapta nimic, e ok si nici nu e infundata.
0
09-07-2010, ora 18:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
afirmatia TA.. (Ma mir si daca ar fi dop de ceara pentru ca ma spal de 2 ori pe zi in general si nu vad cand avea timp sa se formeze). Spune cu NU stii cum trebuie ingrijita corect ureche !!!
NU trebuie sa o speli des in interior.. practic deloc nu trebuie in interior.. la intrare cat ajungi cu degetul se sterge cu un prosop si atat..
Foarte simplu ai putut singur prin excesul de apa care a ajuns in ureche sa faca ceara mai fluida sa se scurga spre timpan si sa dea senzatie de infundare.
mergi la ORL.. sa vada despre ce este vorba..
0
09-07-2010, ora 18:59
Alex- Stef
Nu este medic/terapeut
Alex- Stef
Multumesc pentru raspuns. O zi buna!
0
14-07-2010, ora 22:17
Gabriela1986
Nu este medic/terapeut
Gabriela1986
Buna seara...Cum ma durea rau ureche, am fost la orl si mi-a gasit otita, a aspirat urechea cu otita si mi-a dat picaturi pentru acasa.
Seara am pus in ureche 5-6 picaturi si am stat cu ele pana dimineata. Cand am intors capul pe cealalalta parte sa iasa picaturile, am observat ca trecusera dincolo de timpan, undeva prin spatele urechii si cand miscam capul se plimbau pana la gat si-napoi. Nu stiu ce sa fac sa le scot de acolo ca ma doare tare cand se misca solutia de colo colo.
0
15-07-2010, ora 09:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gabriela
tre sa mergi sa te internezi in clinica ORL.. si sa tratezi serios urechea !!!
0
17-07-2010, ora 16:19
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Buna ziua. Ieri am jucat fotbal si am primit o minge in lateral, in urechea dreapta. Nu m-a durut, in schimb parca mi s-a infundat urechea. Nu a curs sange. Azi am fost la un cabinet auditiv ca sa vada daca nu an timpanul spart. Dupa ce s-a uitat concluzia a fost ca totul e normal in ureche. Infundatura o simt si acum. Astept sfaturile voastre. Multumesc anticipat
0
22-07-2010, ora 04:50
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,
pentru d-nul doctor Flueraru- acum 8 ani am avut timpanul spart (urechea dreapta). Am fost la medic, m-am tratat si am fost bine, in sensul ca auzeam bine cu urechea dreapta.Acum insa, am intrat intr-o piscina si am innotat si cred ca mi-a intrat ceva apa in urechea dreapta. Nu mai aud aproape deloc cu urechea dreapta. Va rog spuneti-mi ce s-a intamplat, ce trebuie sa fac ca nu am liniste din cauza asta. Sunt ingrijorata.
0
24-07-2010, ora 01:21
besst_me
Nu este medic/terapeut
besst_me
Buna seara, sunt Alin din braila am 21 ani etc..
luni, 19 07 2010 am fost cu prietenii la o baie la dunare (sunt din braila). Nu era foarte cald dar am facut..vreo roa sa zic. Fusese prima baie pe anu asta la dunare si deja dupa vreo juam de ora de la apa cam rece si ceva scufundari simteam o durere in urekea stanga doar..am zis k o sa treaca, ma durut si a 2 a zi si a inceput sa mi se si infunde..acum dupa 4 zile aproape 5 nu ma doare, poate un pic k mam tot zgandarit cu betisoare, dar aud cam 9/10, si un pic infundat mult in interior, e o senzatie aiurea tare..(un alt prieten are si el maseaua umflata)..daca se poate un raspuns, ms frumos
0
24-07-2010, ora 13:54
floryo
Nu este medic/terapeut
floryo
buna ziua domnule doctor, domnule doctor am mai avut prbleme cu urechea dreapta vam trmis mail si dumneavostra miaty raspuns si va multumesc mult, dar acum am alta problema, bine ca probelma cu urechea dreapta persista inca ca nu mam dus la doctor ca sunt in afarasi ajung in tara cam peste doua saptamani dar am o problema urechea dreapta este infundata doarte rau inca sim curge din ia o secretye galbena uneori mai moale uneori mai tare si acuma cand mam trezit dimineatza am vazut ca si din urechea stanga imi curge tot la fel ca un fel de coptura galbena dar nu are nimk nu este infundata docamdata, va rog frumos zicetymi cam ce credety dumneavostra ca este sau ce as fi patyt cat de grava este prblema mea ce trebuie sa fac?e asa grav ce am?, am racit ?ce am patyt din ce cauza mio curge si din urechea stanga coptura galbena ca vad ca cea stanga inca nu este infundata.va rog raspundetymi si mie si zicetymi daca e grav asa.va multumesc mult cu respect florin
0
24-07-2010, ora 14:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la toate 3 intrebari de mai sus.. am un zingur raspuns..
Urechea trebuie vazuta de medic ORL.. aspirata sub microscop si vazuta in ce stare este pielea conductului si mai cu seama Timpanul.. are sau nu Perforatie...!!
difera tratamentul de la caz la caz.. si numai medicul ORL.. care vede uerchea poate sa va ajute
0
28-08-2010, ora 15:06
marcel_mark
Nu este medic/terapeut
marcel_mark
Buna Ziua!
Am si eu o problema destul de grava... am fost la mare, am stat numai in apa, am racit destul de grav si in timpul racelii, tuse, nas infundat, dureri in gat, a aparut si o durere ingrozitoare de ureche... am luat ceva pastile si joi dimineata m-am trezit cu urechea infundata... numai simt nici un fel de durere dar de 3 zile imi tot piuie. Aud incet cu ea si nu reusesc sa scap piuit... am fost la farmacie si mi-a dat niste picaturi care se administreaza de 2 ori pe zi. Nefiind acasa chiar nu prea vad posibilitatea de a consulta un medic ORL... ce-as putea face in situatia asta ?
O zi buna!
0
28-08-2010, ora 21:50
cris.crias
Nu este medic/terapeut
cris.crias
am avea si eu o intrebare:am lovit-o pe sora mea acum un an in urma peste ureche si de atunci o simte infundata...a fost la O.R.L si de la doctor i sa spus ca are un vas pe timpan.ia dat tratament si la fel urechea tot infundata este ce se poate face?va multumersc
0
29-08-2010, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
marcel
indiferent unde esti.. platesti o consultatie la un cab. ORL. si vezi ce ai ! la ce nivel este problema.. Ureche externa. medie sau interna.. difera mult tratamentul.. si mai mult difera complicatiile care pot sa apara !

CRIS.
cauti un cab. ORL. sau de protezare auditiva si faceti o Audiograma completa ( aer+ os)
atunci o sa afli daca pierderea auzului e din cauza timpanului.. sau a nervului auditiv afectat
0
29-08-2010, ora 19:19
marcel_mark
Nu este medic/terapeut
marcel_mark
Problema cred ca este la nivelul urechii interne... am inceput sa aud cu urechea dupa 2 zile de folosire a picaturilor de urechi. O sa merg la spital sa intreb mai exact unde se afla un centru ORL pt a evita orice probleme mai grave.
Momentan mai simt doar un dop in ureche, nu ma doare, nu ma jeneaza in nici un fel, pur si simplu cand ma tin de nas si astup urechea dreapta simt cum fosneste ceva inautru...
Dupa parerea dumeavoastra este un dop de ceara alta problema ?
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
108 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.