ureche infundata

05-07-2009
Ivy
Nu este medic/terapeut
Ivy
Buna ziua.Intr-o dimineatza m-am trezit cu o durere de gat si ceafa, de la farmacie mi-sa recomandat efferalgan si nurofen forte..am luat timp de 2 zile in care durea de ceafa si gat simteam ca trece, dupa aceste 2 zile imediat ce m-am trezit dim.am scuipat sange si am suflat nasul deasemenea tot cu sange..amigdalitele era imflamate rau, aveam febra si o usoara durere de cap cu ameteala...am reusit sa mai dorm putin dupa care am constatat ca am o ureche infundata..Am mers iar la farmacie si mi-a recomandat cefalexin (1/8ore) si tador(2 pe zi)...Luni diminjeata am mers la un doctor la ORL..dupa un consult cat de cat banal sa zic asa mi-a zis ca am Renosinuzita acuta, otita medie...Mi-a recomandat internarea in spital cu care nu am fost de acord...in cazul acesta mi-a recomandat sa merg inainte cu tratamentu cu cefalexin dar la 6 ore..paracetamol, algocalmin mi-a dat niste picaturi otis-t...regim alimentar si ceai de galbenele, cu care sa fac si gargara..In cele din urma am scapat de amigdalite inflamate, febra, durerea de cap si ameteala dar am ramas cu uechea infundata.nu tusesc, nu imi curge nasul..Ce am de facut in cazul asta, excuzand internarea in spital..urasc spitalele...
9 comentarii
0
05-07-2009, ora 17:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai toate sansele.. sa refuzi internarea.. pana nu o sa ajungi direct in spital pentru interventie chirurgicala la ureche!
daca in prima zi, cand au aparut simptomele.. mergeai la medic.. NU la farmacie.. poate nu ajungeai aici!
acum ai un lichid in spatele timpanului.. si numai unul D-zeu.. stie cum o sa evolueze urechea ta.. spre vindecare spontana.. spre o otita seroasa cronica.. sau spre o otita supurata.. cu mastoidita !
0
12-07-2009, ora 17:10
getuta09
Nu este medic/terapeut
getuta09
Buna ziua

Am avut o problema acum 2 saptamani cu urechea stanga ( era infundata si ameteam).Am fost la orl si a scos un dop de ceara. Dar de 2 zile iar e infundata si nu mai aud aproape deloc cu ea; am o senzatie de discomfort. E posibil sa fie tot dop de ceara? sa se fi format asa repede?
0
12-07-2009, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibil sa fie o otita externa( micoza).. care intradevar poate sa se formeze foarte repede.
dar poatesa fie si o problema de ureche interna.
trebue sa mergi maine sa te vada medicul..
0
13-07-2009, ora 16:02
getuta09
Nu este medic/terapeut
getuta09
Buna ziua,
Am fost azi la doctor, si mi-a dat un tratament cu claritine, movalis si olynth. Se pare ca e o problema cu urechea interna.A zis ca daca nu-si da drumul pana joi, o sa-mi faca insuflatii.Ma cam sperie ideea aceasta. E dureros?
0
06-08-2009, ora 10:23
aly_sim
Nu este medic/terapeut
aly_sim
Buna ziua
Domnul doctor, simt o durere cred ca destul de mare ca m-a trezit din somn pe partea stanga a fetei( gat, amigdalite, si mai ales urechea ). In ultima vreme am avut niste dureri articulare nu stiu poate sa se lege cu durerea din partea stanga a mandibulei
Nu pot inghiti, ma doare daca misc in partea dreapta maxilarul.M-am uitat in gat amigdalele nu-s inflamate dar in partea cu durerile in stanga pe amigdalita dupa pliul rosu se ascunde o pata mai mare galbena cred ca infectie pentru ca am incercat sa vad daca nu e rest de mancare si face parte din amigdala.Precizez e o pata galbena cam mare pe amigdalita dar nu se vede ca e ascunsa sub pliul palatinului. Iar pe calalta amigdalita o besicuta mai mica tot galbena.
De foarte mult timp ma lupt cu nasul infundat si cred ca poate mi s-a adunat infectia in ureche pentru ca cand inghit dificil ma doare inauntrul urechii.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat
E posibil sa fie o nevralgie sau o infectie statuta?
Va multumesc
0
06-08-2009, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibilitatea sa faci o complicatie de la un curent.
sfatul meu este sa mergi urgent la ORL.. caci risti sa prinzi zilele de week-end fara tratament corect!
0
06-08-2009, ora 17:28
aly_sim
Nu este medic/terapeut
aly_sim
Va multumesc pentru raspunsul prompt
Am sa merg la medic
O zi buna !
0
30-10-2009, ora 11:34
marius_galati
Nu este medic/terapeut
marius_galati
buna ziua ! de trei zile am urechea infundata, si astazi a inceput sa ma doara, am lucrat in ultimele zile in curent.dar sora mea a fost diagnosticata cu otita. si am citit pe un alt forum ca otita este contagioasa.am inceput sa ma spal in interiorul urechii cu acid boricat inca din prima zi de cand am simtit ca s-a infundat.imi puteti da un sfat va rog...va doresc o zi buna
0
30-10-2009, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dute cat mai urgent la ORL.
o otita netratata.. duce la perforatie de tiimpan!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.