Ureche infundata

17-09-2009
cristibilic
Nu este medic/terapeut
cristibilic
Buna ziua, va deranjez cu o mica problema dar care pt. mine e destul de sacaitoare. Incep cu un mic istoric, acum o luna am fost pe litoral, am intrat in apa si mi s-a infundat urechea stanga. Am incercat cu ce aveam la indemana sa scot apa dar nu am avut betisoare pt. urechi si am improvizat. Dar nu am facut altceva decat inrautatesc situatia facandu-mi mici iritatii in canalul urechii. De abia a doua zi spre seara am reusit cu betisoare sa scot apa.Acum 3 zile imi curatam urechile (procedura normala de zi cu zi), dar a doua zi dimineata urechea stanga infundata, am curatat din nou urechea si am observat ca urechea secreta un lichid galben, am curat dar senzatia de ureche infundata a ramas.Urmatoarea zi iar am curatat urechea si acelasi lichid galben dar nu la fel de mult ca in prima zi.Am curatat urechea cu Humex-spray auricular, nu mai este acel lichid galben dar nici nu s-a desfundat. Mentionez ca nu am nici o durere la urchea infundata aud cu ea dar nu ca cea sanatoasa.(senzatie de fasaiala sau se simte tensiunea din corp in ureche-scuze dar nu stiu cum sa va descriu starea urechii). Va rog sa-mi dati un sfat sau un remediu, va multumesc.
1 comentarii
0
19-09-2009, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
draga Cristi...
ceia ce scrii TU.(. imi curatam urechile (procedura normala de zi cu zi)... NU este deloc NORMAL.
este o mare gresala sa traumatizezi pielea conductului zilnic !
ca sa intelegi.. iti dau un exemplu
pielea in conduct.. creste ( ca si unghia) din interior spre exterior. impingand ceara.. dinspre timpan spre afara. cand bagi betisoru.. ai impresia ca scoti ceva.. dar mai mult impingi inapoi.. ajutant sa se formeze un dop mare de ceara langa timpan.
Decenu scobesti si ungiile zilnic? impingandule inapio sa nu mai creasca?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.