ureche infundata

07-02-2011
tina123
Nu este medic/terapeut
tina123
Mi se infunda urechea stanga si tine vreo 2-3 zile dupa care mi se desfunda timp de o saptamana dupa care din nou mi se infunda si tot asa de cca 3 luni de zile. Am fost la ORL acum 2 saptamani si mi-a dat Betaserc iar de atunci nu mi se mai infunda. Problema mea este ca medicul m-a trimis la audiometrie care a iesit destul de rau si a vrut sa ma interneze pentru perfuzii, dar eu am refuzat. Nu stiu ce sa fac.sa merg sau nu? Sincer nu prea cred in rezultatul audiometriei ca am repetat-o intr-un alt loc si a iesit ok. Spune-ti-mi ce probleme pot avea la ureche, e ceva grav sau nu? Multumesc.
7 comentarii
0
07-02-2011, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
p dereglare de circulatie la urechea interna este o URGENTA
acum ati refuzat..
dar daca peste cateva zile pierdeti auzul din cauza urechii interne.. si nu faceti tratament in primele 3 zile.. auzul nu se mai respabileste
0
07-02-2011, ora 13:05
abapada
Nu este medic/terapeut
abapada
buna ziua, am o intrebare la dumneavoastra. de aproximativ o saptamana aud niste pacanituri in urechea dreapta (si uneori o simt infundata pt ca am tendinta de a baga degetul in ureche). aceste pacanituri se aud in mod frecvent pe tot parcursul zilei (sunt de scurta durata - 2 - 3 secunde apoi dispar), insa cu precadere le aud in momentul cand casc, sau mai precis pacaniturile preceda cascatul, dar de asemeni si cand inghit. initial mi-am controlat TA care este 130/84, puls 85, si tind sa cred ca nu e o problema cu circulatia. puteti sa ma sfatuiti unde trebuie sa merg si ce trebuie sa fac? va mulumesc!
0
07-02-2011, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la un medic ORL..
sa excluda prezenta unui dop de ceara.sa faca o audiograma s.a
0
07-02-2011, ora 13:41
abapada
Nu este medic/terapeut
abapada
va multumesc!
0
08-02-2011, ora 23:42
tina123
Nu este medic/terapeut
tina123
Fiica mea in varsta de 13 ani are otita medie supurata cu perforatia timpanului, am fost cu ea la medic si i-a prescris ampicilina injectii de 1g - 5 zile, dupa care sa continue cu augmentin 875mg inca 5 zile. Puteti sa-mi spune-ti cate zile se pun picaturi Ciplox in ureche?
Va multumesc.
0
09-02-2011, ora 17:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
picaturile se pun pana la vindecarea completa
trebuie sa mergeti la ORL.. la 2-3 zile.. pentru aspiratia secretilor din ureche si monitorizarea evolutiei.
0
14-04-2011, ora 18:54
tina123
Nu este medic/terapeut
tina123
As dori sa stiu din ce cauza am intepaturi la sanul stang in zona mamelonului? aceste intepaturi tin 1-2 secunde la intervale de timp. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.