ureche infundata

09-05-2012
vio3333
Nu este medic/terapeut
vio3333
D-le dr Flueraru, multumesc! Datorita sfaturilor d-voastra pe care le-ati dat altora si le-am aplicat si eu, am scapat dupa 12 ani, de dependenta de picaturi de nas. Va rog sa-mi spuneti la cat timp dupa operatia de deviatie de sept (am 2 saptamani) scap de senzatia de ureche infundata? Au fost ceva pocnituri dupa cateva zile, dar acum sunt la fel ca inainte de a ma opera. Mentionez ca audiograma facuta inainte este in limite normale. Multumesc.
4 comentarii
0
09-05-2012, ora 18:25
paliudan
Nu este medic/terapeut
paliudan
buna ziua, de 3 zile am urechea stanga infundata.Am fost la medic si mi-a dat picaturi otocalm si tantum verde, dar dupa ce am pus picaturi de 2 ori m-i sa infundat si mai tare.Dati-mi un sfat ce sa fac.Urechea m-i sa infundat dupa ce m-am curatat cu un betisor de ureche.
0
09-05-2012, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
VIO3333
este bina ca ati avut curajul si ati facut interventia
urechea se desfunda ( in caz ca este o problema legata de trompa lui eustache).. cu ajutorul unei respiraitii bune nazale, fara secretii, folosind mereu guma de mestecat, exercitii de umflerea unor baloane sau mingi de plaja si incalzind urechea cate 10 minute zilnic

: paliudan
din cele descrise inteleg ca ai fost la medicul de familie
O problema de nas, gat si urechi. se trateaza corect numai la ORL
ai un simpu dop de cear si trebui facuta spaoatura auriculara.. kla un cabinet ORL.., in caz ca ramane dopul lipit de timpan se fac aspiratii sau se administreaza si un tratament local
0
09-05-2012, ora 20:36
vio3333
Nu este medic/terapeut
vio3333
Inteleg ca trebuie sa am rabdare...multumesc(inclusiv pentru promptitudine!)
0
10-05-2012, ora 20:45
paliudan
Nu este medic/terapeut
paliudan
multumesc pt raspuns, am fost la orl si am avut un dop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •