ureche infundata chiar si dupa tratament

19-05-2010
ioana e
Nu este medic/terapeut
ioana e
Buna seara!As dori sa va intreb si eu in cat timp se desfunda urechea afectata de otita?Desi urmez tratamentul prescris de medic, nu simt nici o ameliorare, in afara de scaderea durerii...insa urechea o am tot infundata.Care este durata de vindwcare a unei otite medii acute?Va multumesc anticipat.
17 comentarii
0
19-05-2010, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde cat de bine respiri pe nas. si cat de inflamata este mucoasa nazala..
in mediu 7- 14 zile
0
20-05-2010, ora 21:13
ioana e
Nu este medic/terapeut
ioana e
Buna seara D-l Doctor si inca o data multumiri ptr.atentia D-vs.As vrea sa va precizez ca, desi, nu cred sa am polipi si mucoasa nazala nu este infundata, eu, de obicei, nu pot respira pe nas.Cand dorm o fac cu gura deschisa, chiar si in timp ce desfasor alte activitati, trebui sa am gura deschisa deoarece simt ca ma sufoc daca respir doar pe nas.Nu va pot spune care este explicatia, dar simt ca nu mi se oxigeneaza suficient plamanii...daca nu respir pe gura.Precizez ca am o problema cu glanda tiroida.Asta sa fie cauza ptr.care nu pot respira normal?Ce efecte negative poate avea acest lucru asupra sanatatii mele?Unul din ele este cert:mi-a distrus dantura.La ce altceva ma mai pot astepta?Asta sa fie si motivul ptr.care nu mi se desfunda urechea afectata de otita?
0
21-05-2010, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la ORL.. si vezi daca
1. este o deviatie de sept
2. o rinita cronica hipertrofica
0
21-05-2010, ora 14:10
ioana e
Nu este medic/terapeut
ioana e
Va multumesc mult.Deviatia de sept stiu ca se opereaza, insa in cazul unei rinite cronice hipertrofica exista tratament sau este tot operabil?
0
21-05-2010, ora 17:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa ce vii de la ORL.. si ai un diagnostic.Vorbim
0
21-05-2010, ora 20:29
ioana e
Nu este medic/terapeut
ioana e
CAT de mult atarna faptul ca sunt fumatoare?Am observat ca pe toata perioada otitei si amigdalitei, nu am putut fuma...imi simteam gatul iritat.De obicei este la fel de nociv fumul in bolile o.r.l.ca si in celalalte boli(ma refer la cele cardiace, hepatice, circulatorii, etc.)?Stiu ca pare o intrbare cel putin puerila, insa nu stiu cat de grav este ca sunt(deocamdata)fumatoare afectata, se pare, de o boala o.r.l.Va multumesc anticipat.
0
22-05-2010, ora 20:26
ovidiuu
Nu este medic/terapeut
ovidiuu
salut: mama are o infectie in urechea dreapta si nu raspunde la niciun tratament si a inceput durerea in spatele urachi
0
22-05-2010, ora 20:26
ovidiuu
Nu este medic/terapeut
ovidiuu
urechi*
0
22-05-2010, ora 20:32
ovidiuu
Nu este medic/terapeut
ovidiuu
la urechea dreapta va multumesc
0
22-05-2010, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ovidiu.
ce numesti TU infectie?
a fost vazuta urechea de un medic ORL
este otita externa, medie????
0
25-05-2010, ora 14:10
ovidiuu
Nu este medic/terapeut
ovidiuu
mama a avut mai multe controale si doctori iau spus ba ca este otita interna ba externa si acuma crede ca este otita externa la ultimul control sa gasit stafilocucul alb, a luat vinat 500 si gentamicina una pe zi injectabila. Va multumesc si daca puteti prescrie un tratament cu antibiotic mai puternic pt ca cele slabe nu-si fac efectul (ciprofloxacina, ampicilina etc ), care il poate absoarbe urechea
0
25-05-2010, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa dau niciun sfat pana nu stiu diagnosticul.
mergeti la UN cab ORL.. care este dotat cu microscop.. sa vada urechea mai bine.. inclusiv daca este perforatie de timpan.
0
16-07-2017, ora 20:06
Cristiano Marius
Nu este medic/terapeut
Cristiano Marius
Salut, fiind de la tara am fost la garla sa ma scald, dupa a inceput sa ma doare urechea stanga, am fost la doctor si mi a spus ca am otita externa si mi a dat un tratament care implica niste picaturi, dupa ce am pus prima oara mi a ramas urechea infundata, si nu s a desfundat de 2 zile ? Este ceva grav ?
0
16-07-2017, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu un servetel de hartie usuci bine interiorul urechiii
0
16-07-2017, ora 20:40
Cristiano Marius
Nu este medic/terapeut
Cristiano Marius
Mi s a umflat putin sub ureche la terminatia maxilarului si ma doare si cand mananc, este ceva grav ?
0
27-07-2017, ora 11:32
Cristiano Marius
Nu este medic/terapeut
Cristiano Marius
Buna ziua, am avut otita externa, am urmat tratament cu rivanol si augumentin, si dupa o saptamana nu mai aveam nici un fel de durere totul era ca si normal, de 2 zile a inceput sa ma doara daca ma ating, iar azi de dimineata m am trezit cu ea infundata si putin umflata iar daca ma apas putin mai tare ma doare. Ce ar trebuii sa insemne asta si ce trebuie sa fac ? Exista sanse sa nu mi fi trecut ?
0
27-07-2017, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu consult ORL si tratament corect local
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.