Ureche infundata cu țiuit

08-11-2017
Laura 200024
Nu este medic/terapeut
Laura 200024
Buna seara! Sotul meu are o probema la urechea stanga. Este infundata, ii țiuie in permanenta si uneori ii pacane. Locul de munca nu il predispune la prea mult curent( vânt), meseria nu este una foarte zgomotoasa(sudor). Urechea se afla in acest stadiu de aproximativ 2 luni. A fost la spitat in Anglia de doua ori si i s.a pus urmatorul diagnostic:
1. Ceara in urechea stanga- tratament o saptamana cu picaturi
2. Ureche inflamata- tratament cu picaturi antibiotice gentamicina o saptamana.
In urma acestor tratamente urechea si.a revenit dar doar pe o perioada de 2 sapt. Astazi am fost la ORL in Constanta. Aici i s.a spus ca nu are absolut nimic la urechea stanga ci doar putina ceara in cea dreapta si drept urmare i s.au facut spalaturi la ambele urechi. Concluzia este ca urechea sotului meu este la fel ca la inceput. Precizez ca nu doare. Ce e de facut? Va multumesc!
2 comentarii
2
09-11-2017, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. audiograma si timpanograma
sa se vada starea timpanului si starea auzului
2 cititi ce sa mai scris pe forum despre tiuit
NU este boala, este doar un avertisment ca are probleme c circulatia cerebrala care poate fi
de la probleme de coloana cervicala
de la variatii de tensiune artriala
dar cel mai frecvnet estede la calitatea prosta a sângelui.. care depinde strans de starea tractului digestiv, de alimentatie si hidratarea corecta
0
09-11-2017, ora 09:20
Laura 200024
Nu este medic/terapeut
Laura 200024
Va multumesc frumos! Am sa revin cu rezultatele de la cele 2 analize
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •