Ureche infundata de la piscina

11-06-2015
haralambie
Nu este medic/terapeut
haralambie
Buna ziua,
Am citit cateva topicuri legate de ureche infundata dar nu m-am identificat cu niciuna din situatii.
Pe scurt, astazi, la piscina, mi s-a infundat urechea. Si pentru ca n-am fost atent atunci sa o scutur si sa o repar, acum parca am un dop in ureche. Au trecut cam 1o0 ore si parca am o casca in urechea dreapta.

Please help - sfaturi si idei sunt binevenite. Dau si-o bere:)

Multumesc,
9 comentarii
0
11-06-2015, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 posbilitati
1 sa fie un dop de ceara care sa marit de la apa
sa fie si un nas infundat care a produs un catar tubar sau otita seroasa
numai un medic ORL.. care vede si nasul si urechea o sa faca tratamentul corect
0
10-07-2015, ora 11:56
Gigi12345
Nu este medic/terapeut
Gigi12345
Buna ziua Doctore! Ieri am fost la plaja, am sărit de cAteva ori in apa si am plecat acasa. După ce am făcut un dus, m-am culcat câteva ore, iar cand m-am trezit, aveam Urechia dreapta înfundată. Ce sa fac? Help Me !!!
0
11-07-2015, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca esti in oras mare unde exista urgenta ORL.. mergi la spital
daac NU
pana luni
1 desfunzi bine nasul cu un sprey gen olynth, bixtonim
2 usuci bine urechea in interior cu uscatorul de par
3 luni la ORL.. ca sa stii cauza
poate fi dop de ceara care sa umflat de la apa, poate fi catar tubar sau otita seroasa
0
02-08-2015, ora 09:55
cj21san
Nu este medic/terapeut
cj21san
Buna, luni 27.07.2015 am ajuns pe litoral, am facut baie in fiecare zi(sarit in valuri, cu capul pe sub apa, etc), joi am inceput sa simt o mica durere la urechea stanga, vineri mai accentuata, am pus Otocalm si am luat Ibalgin pt calmare, vineri spre seara durere de nu-mi puteam baga degetul in ureche(aceeleasi medicamente), sambata dupa amiaza de la o farmacie din Ploiesti am luat Zinnat 500mg(o pastila la 12 ore ) si local Otis-t(am facut si febra 38), Duminica cand m-am trezit mi-a curs apa, cred ? din ureche, acum tot ma doare urechea.Locuiesc la 50 km de cluj-napoca, ma puteti ajuta va rog ca sa fac mai departe ca sa scap de aceasta problema, multumesc.
0
02-08-2015, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ca sa nu ajungi la acesta problema
TREBUIE sa faci consult ORL inainte de concediu sa.ti scoata dopurile de ceara
daca nu exista ceara in ureche.. apa intra si iese fara sa ramana acolo si fara sa provoace inflamatie
NU se curata urechea cu betisoare
se usuca urechea, in interior, cu uscatorul de par dupa fiecare baie
2 acum ei antiinflamatoare si anibiotic... pui cald la ureche si maine la orl
0
03-08-2015, ora 23:18
StefaniaIuras
Nu este medic/terapeut
StefaniaIuras
Buna seara. Am sarit azi de la inaltime in apa si evident m-am si scufundat mult. Acum am niste dureri ingrozitoare la urechi, mai exact la urechea stanga. Cand inghit sau ragai sau sughit simt ca imi plesneste urechea. Urmeaza sa merg sa imi iau ceva de la farmacie dar pana maine ma gandeam ca ar fi ceva tratament naturist(babesc) care sa ma aline. Va multumesc
0
04-08-2015, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu consult ORL
0
16-08-2015, ora 10:51
cj21san
Nu este medic/terapeut
cj21san
Buna, revin pentru ca tot mai am probleme si anume :am fost la orl, consult, am primit Cuminol(cred ca nu gresesc denumirea)pentru patru zile plus 24 ore un mic tifon pe care l-am tinut in permanenta umed cu Rivanol in urechea cu problema.Dupa acest tratament mi-a trecut durerea(probabil infectia) de la ureche, dar tot imi simt urechea infundata.Acum vineri am fost din nou la orl, consult, am primit Eurespal si Vibrocil, zise doctorul ca am nu stiu ce canale infundate.Am luat tratament de doua zile si nu simt nici o ameliorare, ba chiar imi simt si cealalta ureche infundata.Daca ma tin de nas si imi fac presiune parca simt in urechea cu problema ca am apa, mentionez ca am nasul putin infundat.Ce ma sfatuiti sa fac mai departe domnule doctor? si va multumec pentru primul raspuns.
0
16-08-2015, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce am scris pe forum despre
Otita seroasa
catar tubar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •