Ureche infundata si imi aud vocea dogita | Forumul Medical ROmedic

Ureche infundata si imi aud vocea dogita

22-09-2010
Doina Perte
Nu este medic/terapeut
Doina Perte
Buna ziua,
De doua zile am urechea stanga infundata si parca aud asa un vuiet si atunci cand vorbesc vocea e la fel ca si cum as vorbi dintr-un butoi. Ce-mi recomandati? La mine in oras medicii ORL-isti sunt la congres si nu se intorc numai luni. Este cazul sa merg la urgente?
13 comentarii
0
22-09-2010, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista 2 posibilitai
1. este o otita seroasa din cauza nasului infundat
in acest caz tre sa ei paracetamol sinus 3 pe zi
sa faci inhalatii pe nas si spalaturi nazale
olynth 2 puf la 6 ore in nas
urechea trebuie incalzita cu saculet cu sare sau cu uscatorul de par
2. poate sa fie un dop de ceara.. trebuie sa pui apa oxigenata 3% cate 5-6 pic din 3 in 3 ore.. pana se elimina toata ceara.
0
23-09-2010, ora 08:46
Doina Perte
Nu este medic/terapeut
Doina Perte
Multumesc mult pentru ajutor, Am reusit sa gasesc un ORL-ist si am fost la un consult, rezultatul: nu este dop, nu este otita, a spus ca este infundat canalul dintre nas si ureche, ceva cu sinusurile?(asa am inteles eu), m-a pufait cu pompita (cu aer) in nas si ureche dar nu sunt mari modificari. Mi-a recomandat inhalatii, puf in nas si ceva gen paracetamol (antiinflamator) Sper ca in cateva zile sa-mi treaca.Oricum acel vuiet usor nu a disparut. Inca odata multumesc pentru raspunsul promt. Bravo Romedic, respentiv medicilor care ne sprijina.
0
23-09-2010, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
catarul tubar si otita seroasa.. sunt cam aceiasi patologie la diferite etape.
acest catar tubar poate sa se vindece sau poate sa duca la cumularea unui lichid in spatele timpanului.
faci ce am scris la punct 1
0
24-09-2010, ora 08:58
Doina Perte
Nu este medic/terapeut
Doina Perte
Buna ziua, De doua zile imi pun puf in nas(bixtonim), beau 1/zi flamexin si am facut inhalatii (inhalant) si NIMIC, nici o modificare. In cat timp o sa simt ceva ameliorari. Ma supara destul de rau vuietul si faptul ca imi aud vocea asa ciudat. Ar trebui sa mai fac ceva investigatii?
0
25-09-2010, ora 07:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, se poate face o radiografie SAF. o audiograma si o timpanograma
0
27-09-2010, ora 08:48
Doina Perte
Nu este medic/terapeut
Doina Perte
Multumesc mult pt sfat, Abia pentru maine am reusit o programare la medicul ORL. Mai am o intrebare: e posibil sa fie din atle motive vuitul de la ureche deoarece am avut ceva probleme (multiple atacuri ischemice-micute) dar anul acesta am facut RMN si nu sunt modificari fata de acum 3-4 ani. Sunt foarte deranjata de acest vuiet (parca sunt in aeroport si aud avioanul vuind), imi da o stare de nervi, abia am adormit si azi noapte doar pe la ora 3.Multumesc mult pentru sfaturi si rabdare
0
01-10-2010, ora 13:42
Doina Perte
Nu este medic/terapeut
Doina Perte
Azi am fost la consultatie, si raspunsul a fost ca URECHILE NU AU NICIO PROBLEAMA. Medicatia prescrisa este Tanakan 3x1, aspenter1/zi, milgamma 2x1. Posibil vuietul sa fie datorita circulatiei sangelui(proasta).Mi-a recomandat sa fac analiza de sange: trigliceride, colesterol.Ce parere aveti domnule Dr. Flueraru?
0
01-10-2010, ora 23:07
ione79
Nu este medic/terapeut
ione79
Buna ziua. Am 31 ani, 54kg, 1, 60m inaltime, tensiunea de obicei 10 cu 7(nu am luat-o recent)si am un serviciu stresant De o luna si ceva mi se infunda frecvent urechea stanga si imi aud vocea foarte ciudat. Nu am fost la medic, nu am luat niciun tratament. De o saptamana am inceput sa am ameteli puternice, la inceput mai rar, dar de trei zile acestea sunt permanente. Tot timpul simt ca mi se invarte capul si nu am echilibru. Dimineata am in ultimul timp( uneori )senzatie de greata.Care ar putea fi cauza?
0
03-10-2010, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ione79
o tensiune mica si dezhidratarea duce la vertij si afectarea auzului prin circulatie proasta cerebrala
polen dimineata 1 lingurita
ginseng la pranz 1 fiola
gemoderivat de stejar 1 doza seara
Hidratare cu apa plata 2 litri pe zi

Doina Petre.
trebuie sa faceti in vestigatii si sa tratati serios problemele de circulatie
0
04-02-2011, ora 14:38
Radu Alexandru
Nu este medic/terapeut
Radu Alexandru
Buna ziua,
Am o viroza respiratorie de vreo 2 saptamania si nu m-am tratat decat cu niste paracetamol sinus si niste Humex apoi. Nu a trecut in totalitate insa de cateva zile mi s-a infundat urechea stanga si nu prea se desfunda. Nu ma doare ci doar este infundata. Am fost la un orl-ist s-a uitat, mi-a pus ceva in ureche si a zis ca n-am nimic. Nimic nimic dar totusi urechea mea este tot infundata si este tare deranjanta senzatia de a fi intr-o ureche. Acest medic ore-ist mi-a dat sa iau tetraciclina 6/zi 2 dimineata, 2 la pranz si 2 seara dar nu le-am luat ca mai am un medicament( pentru tratarea unei micoze ) care este agresiv cu ficatul si iau 4 pe zi si am zis sa nu fortez ficatul si cu antibiotic si sa iau 10 pastile pe zi aiurea. Ce sfaturi imi puteti da ca sa scap de aceasta ureche infundata si de viroza care ma chinuie de 2 sapt?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
0
04-02-2011, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infundarea urechii e din cauza nasului
trebuie sa tratati corect nasul cu inhalatii, spalaturi nazale si aromoterapie
urechea trebuie incalzita cu saculete cu sare
aerius 1 tab seara
0
04-02-2011, ora 17:17
Radu Alexandru
Nu este medic/terapeut
Radu Alexandru
multumesc pentru raspunsul prompt.
sa iau si tetraciclina? sincer nu prea as lua-o. nu sunt mare fan al antibioticelor. fac tot posibilul sa le evit plus ca 10 pastile pe zi( e drept ca e doar pt o saptamana)...poate la 60 de ani sa iau daca ajung la varsta asta.
0
05-02-2011, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris eu ceva de tetraciclina ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: