Ureche infundata, zgomotele de fond le aud foarte incet

23-06-2009
cristi56
Nu este medic/terapeut
cristi56
Buna ziua.Am o problema cu urechea.Dupa o lovitura puternica la urechea stanga am o senzatie de infundata si zgomotele de fond le aud foarte incet.Urechea nu ma doare dar cand imi suflu nasu mai tare simt ca ceva se desfunda in ureche si iasa aer cald!Va rog sa ma ajutati!
10 comentarii
0
23-06-2009, ora 19:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. pot sa te ajut cu un sfat!
ai timpanul spart, perforat de la lovitura!
NU se inchide niciodata singur.
dac nu vrei sa ramai surd la acea ureche.. si sa nu poti lua macar un permis de conducere!!!
trebue sa mergi sa te internezi in clinica ORL.. pentru un tratament de urgenta!
0
23-06-2009, ora 21:13
cristi56
Nu este medic/terapeut
cristi56
Multumesc pentru sfat..o singra intrebare mai am.fiindca imi este timpanul performat simt in momentul in care tin strans de nas si incerc sa suflu ca pe urechea cu probleme iasa aer cald si pe cealalta nu?
0
23-06-2009, ora 21:21
cristi56
Nu este medic/terapeut
cristi56
as vrea sa va mai intreb daca ar fii o problema daca mai astept 2-3 zile sa vad daca imi revin?
0
29-06-2009, ora 15:04
raluca.raluca
Nu este medic/terapeut
raluca.raluca
Buna ziua.am si eu o problema aseara am facut baie si mia intrat apa in ureche..apoi mi sa infundat urechea dreapta si pana astazi nu sa mai desfundat.nu ma doare..dar aproapre ca nu aud deloc cu ea va rog datimi un sfat..daca pot lua ceva de la farmacie..sau ce as putea face sa mi se desfunde multumesc mult
0
30-06-2009, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un Dop de ceara.. si trebue sa mergi la ORL.. pentru spalatura auriculara
0
14-03-2013, ora 15:32
tanase.gabriela82
Nu este medic/terapeut
tanase.gabriela82
buna ziua, fetita mea in varsta de 2 ani si 10 luni m-a lovit puternic peste urechea stanga si din monentul ala am urechea infundata iar cu dreapat aud toate sunetele. nu ma doare, nu ma inteapa, nici nu curge nimic din ea doar senzatia de infundat ma nelinisteste.cum sa fac sa o desfund.ce pot face?un sfat va rog.
0
19-01-2016, ora 20:45
Cristian Surdu
Nu este medic/terapeut
Cristian Surdu
Am si eu o problema.Acum doua ore mi-a venit o minge de basket in urechea stanga.Acum nu ma doare nu cirge nimic dosr tiuie putin si e putin infundata. E ceva grav, ce ar trebui sa fac
0
19-01-2016, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa NU dai apa in ureche
2 usuca in interior urechii cu aer cald de la uscatorul de par sau tine o perna electrica pe ureche
... 5 minute
3 maine obligatoriu sa vada un medic ORL urechea
sa stii daca ai timpanul spart sau nu
0
28-10-2017, ora 17:09
liabali2005
Nu este medic/terapeut
liabali2005
Buna ziua, am 38 de ani, de o luna am pus puțin ulei de susan in urechi crezând ca le voi curata. De atunci urechea stânga îmi suna zic eu destul de încet, pt ca in timpul zilei nu ma deranjează, doar seara când e liniște și ma concentrez la ea. Urechea dreapta aud un “blac” la sunete mai puternice, mai ales când Vb eu.dc o masez puțin, dispare, apoi apare din nou. Am fost la ORL și nu se observa nimic. Ce as putea sa fac? Multumesc
0
28-03-2019, ora 13:40
Razvan200105
Nu este medic/terapeut
Razvan200105
Bună ziua!! Am o problemă cu urechea dreapta. Sâmbăta trecută m a durut foarte tare și nu era înfundată, mi am pus niște sare fierbinte pe ureche, mi a curs și după aceea s a înfundat instant. Acum nu ma mai doare. Ideea e ca aud, doar ca foarte încet iar în timpul somnului și câteodată simt o stare de desfundare, doar ca foarte mică. Ce poate fi? Mulțumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.