urechea stanga cea protezata, a scazut auzul drastic in 6 luni

09-03-2012
vallibv
Nu este medic/terapeut
vallibv
buna ziua, am nevoie si eu de ajutor urgent intro problema destul de grava urechea stanga cea protezata cu un cic de la Starkey destul de performant luat de 1 an a scazut auzul drastic in 6 luni (voi pune niste poze cu audiogramele! Pot spune ca am lucrat intrun mediu zgomotos in ultima vreme iar tinutusu mi sa accentuat acel tiuit din ureche! acum nu stiu daca e din cauza zgomotului sau a reglajelor prost facute de catre doamna de la starkey deoarece dansa mia facut o audiograma in data de 08.09.2011 iar cand mia facut acum recent in data de 02.03.2012 audiograma scazuse vizibil! eu am mers deoarece credeam ca e stricat aparatul insa se pare ca mia scazut auzul! bunn miam facut programare la ORL am mers mia dat niste tanakan insa am mers si la un alt audioprotezist in data de 07.03.2012 la 5 zile diferenta si soc audiograma facuta de doamna de la starkey si cea la spitalu regina maria la privat era o diferenta enorma cea din urma fiind mult mai scazuta! am mai facut niste teste si asta a fost! ma gandesc daca doamna de la starkey in decurs de 1 an nu mia facut reglajele cum trebuie daca audiograma era atat de gresita! am mers am confruntato si surpriza ea spune ca in 5 zile urechei mele ia scazut si mai mult auzu:))!Acum am nevoie de ajutor ce pot face tratamente pentru acel tiuit am tanakan sa mai iau altceva? sau ce aparate sa imi iau deoarece vreau sa imi pun pe ambele urechi acum in 2012 ce aparate imi recomandati ? Audeo resound cu open fit cum vi se par? Va rog sa raspunda cineva la acest post si sa discutam pe tema asta sunt disperat:| Mentionez ca am 23 de ani fac facultate muncesc iar in momentu de fata sunt un om mort fara aparat! ca o adaugare acum aproximativ 1 an si ceva am facut operatie de deviatie de sept este posibil sa afecteze in timp ? Multumesc anticipat pentru raspuns




aici sunt audiogramele:

http://imageshack.us/photo/my-images/23/scan0001ia.jpg/

cea de la spitatul regina maria brasov, cea grava

http://imageshack.us/photo/my-images/4/scan0001wx.jpg/

cea din luna a 9'a 2011 de la starkey

http://imageshack.us/photo/my-images/12/scan0002dz.jpg/

cea din lua a 3'a 2012 de la starkey

http://imageshack.us/photo/my-images/52... 002ye.jpg/

un test din ce am inteles e ca nu am un anumit sunet in ambele urechi, amn2 fiind la frecventa de 80 db (jos stanga ) daca stie cineva sa le citeasca mai bine rog sa posteze

http://imageshack.us/photo/my-images/82... 003ue.jpg/



Voi merge si la alti audioprotezisti sa vad care este situatia cu urechile mele va rog datimi niste sfaturi ceva ajutor doctori in brasov ORL sau audioprotezisti? ceva aparate pentru hipoacuzia measi ce credeti ca sa intamplat din audiogramele de mai sus?
3 comentarii
0
10-03-2012, ora 14:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoi de o internare URGENTA.. in clinica ORL..specializata.. unde o sa primesti un tratament perfuzabil pentru aceste pierderi acute de auz..
altfel risti asa sa ramana auzul si sa ai probleme serioase la adaptare
0
11-03-2012, ora 06:43
vallibv
Nu este medic/terapeut
vallibv
Multumesc pentru raspunsul prompt am de gand sa merg la bucuresti sau aici in brasov daca cunoasteti un medic bun sa imi recomandati sau de ce nu in pascani la dumneavoastra va rog sa imi lasati o adresa a cabinetului inca nu am hotarat nimic unde voi merge insa nu vreau sa ramana situatia asa! eu ma descurcam foarte bine cu hipoacuzia mea medie de cateva zile imi piuie urechea am citit pe cateva forumuri de internare de urgenta ceva tratament intravenos cu vitamina C si inca ceva, scuze daca gresesc! va rog datimi un raspuns eu saptamana viitoare miam luat concediu medical de la munca si vreau sa umblu sa imi rezolv situatia deoarece este foarte grava! datimi o recomandare catre anumiti medici din brasov din bucuresti sau sa vin in pascani la internare daca este posibil, nu stiu este departe de brasov dar sunt dispus sa vin daca ma voi hotara ce sa fac! datimi add - sa discutam daca este posibil va rog este urgent dupa cum ati vazut si dumneavoastra domnule doctor nu vreau sa raman cu hipoacuzia aceasta sunt tanar 23 de ani muncesc si imi platesc singur facultatea anul 3 ar insemna o lovitura de gratie pentru mine daca ar ramane situatia in asemenea hal va rog sper ca pana luni sa imi raspundeti sau sa luam legatura cumva! cu multa stima si respect multumesc pentru ajutor si raspuns domnule doctor!
0
11-03-2012, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o clinica specializata si dotata cu tot necesarul pentru investigatii
este clinica orl. spital recuperare iasi
profesor. martu dan.
medicul care se ocupa imlicit de aceasta problema este cozma sebastean
cu bilet de trimitere mergeti direct la iasi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.