Urechi infundate

48 comentarii 1 2
0
05-02-2015, ora 13:20
gyya86
Nu este medic/terapeut
gyya86
Va multumesc mult! Asa o sa fac!
0
15-02-2015, ora 15:21
gyya86
Nu este medic/terapeut
gyya86
Buna ziua! Am fost la ORL si doamna doctor mi-a spus ca trompa lui Eustachio ar fi blocata! Mi-a prescris solutie salina hipertona spray 2 saptamani, aerinaze 5 zile si biorinil spray 5 zile. Dar nu simt deocamdata vreo imbunatatire! In plus am si ceva reactii adverse la aerinaze si l-am inrerupt! Iar cu niste spray-uri nazale nu cred ca is sanse sa ma vindec. Dumneavoastra ce parere aveti? In nas a spus ca nu ar fi nimic de operat.
0
15-02-2015, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce sa postat pe forum
despre Catar tubar si despre Otite seroase
0
21-03-2015, ora 15:59
gyya86
Nu este medic/terapeut
gyya86
Buna ziua ! Am revenit cu niste intrebari! Am mers la un alt medic ORL care mi-a spus ca pe langa otita seroasa am si rinita hipertrofica si cornetele mi-ar fi marite! Mi-am facut si o radiografie TM iar rezultatul este: pneumatizare prezenta bilateral, cavitati glenoide cu corticala de grosime normala; conditii de forma, marime si structura normale! Asta ce inseamna? Si la examenul de frotiu faringian : Celule epitelate plate: +; Flora microbiana : coci, stafilococi; Filamente miceliene: +; Leucocite : +. Au trecut deja cateva saptamani iar eu am aceleasi simptone: autofonie, nasul se infunda dar nu tot timpul, si cand vorbesc la telefon ma deranjeaza sunetul, mi se pare foarte puternic desi nu e! In cazul meu e bun colargol-ul? Acum mai iau doar aerius si solutie salina hipertona spray! M-am dat si cu nasonex 1 saptamana, si am luat ibuprofen 5 zile! Doctoruk spune ca o sa imi treaca dar eu nu simt ca imi trece! Si cand suflu nasul se infunda urechile desi suflu cate o nara pe rand! Am facut si inhalatii cu musetel si eucalipt ulei 5 zile! Dar tot asa ma simt! Deja ma panichez ca nu mai imi trece! Ar trebui sa iau antibiotic? Va rog sa ma mai sfatuiti inca o data ce e de facut! Va multumesc din suflet pentru omenia de care dati dovada! As veni la Dumneavoastra daca as fi mai aproape dar sunt la Cj! Puteti sa imi recomandati un doctor aici daca cunoasteti? O zi buna va doresc!
0
21-03-2015, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial spune.mi CE ai reusit sa citesti pe forum
Sfaturile postate despre otite seroase si catar tubar
si CE ai facut din acle exercitii pentru nas si urechi????
0
22-03-2015, ora 13:32
gyya86
Nu este medic/terapeut
gyya86
Buna ziua! Am tot citit pe forum despre otita seroasa, am vazut ce sfaturi dati! Pe langa tratamentul medicamentos am facut manevra Valsalva de cateva ori pe zi, am umflat baloane de cateva ori pe zi, imi tin in permanenta nasul desfundat/curatat, am facut inhalatii cu ceai de musetel si picaturi de ulei volatil de eucalipt. Nu am incalzit urechea cu feonul ca nu stiu cate minute trebuie si la ce distanta de ureche sa il tin! Aerul trebuie sa intre in ureche? Nu e periculos? Mi-a fost frica sa fac asta nestiind cum se face exact! Problema e ca a trecum vreo 2 luni de la primele simptome si cred ca s-a ingrosat deja acea infectie din ureche... Doctorii la care am fost ma trateaza superficial, nu imi zic si nu imi explica nimic. Imi spun doar ca o sa imi treaca, dar nu imi trece din pacate!
0
22-03-2015, ora 17:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.Cam ce rau poate sa faca un aer cald?
daca incercai.. si puneai si capul la contributie.. intelegeai imediat
ca daca tii prea aproape de ureche.. te FRIGE acel aer prea cald
daca tii prea departe.. vine aer rece sau nu ajunge la timpan
Logic se tine cu o mana pavilionul urechii si e langa mana se directioneaza aerul cald in interior.. anume piele de pe mana permite sa simti de la ce distanta este aerul numi bine, cald si placut
se tine pana simti cald si placut in interior
2 dar cred ca ecazul sa cauti un medic ORL care lucreaza cu radiofrecventa si sa faci reducerea cornetelor in volum
0
30-06-2015, ora 11:59
SophiaAda
Nu este medic/terapeut
SophiaAda
Bună ziua! In urma cu trei zile am început sa-mi simt urechile înfundate si ieri am mers la ORL crezând ca am dop cerumen. Medicul, dupa o examinare de nici 1 minut, mi-a spus ca nici vorba de asa ceva si mi-a prescris un tratament pentru otita spunându-mi ca este vorba de o răceala netratată. Menţionez ca nu am dureri nici la nivelul urechilor, nici a capului si nici febra. Voiam sa va întreb, la insistentele mamei mele, dacă otita se poate manifesta doar prin urechi înfundate/ scăderea auzului?
0
01-07-2015, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doare doar otita acuta
otita seroasa sau un catar tubar NU doare
gasesti e forum sfaturi despre asa ceva
0
03-08-2015, ora 09:15
ClaudiusI
Nu este medic/terapeut
ClaudiusI
Buna ziua! Am si eu o problema cu urechile, ma confrunt cu ea de o saptamana. A inceput cu o ureche infundata (stanga) si apoi ambele. I-am dat de toate, picaturi, Ibuprofen, apa oxigenata (si desi bolboroseste, ma desfunda doar partial si doar pentru o perioada). Ma si doare uneori, ma mananca, nu curge nimic. Uneori, dimineata, incercand sa ma scarpin mai ramane pe deget un fel de nisip. Am dat si jet de apa puternic si tot asa. Cand ma trezesc e mult mai acut, abia aud. Recunosc, folosesc si aerul conditionat si ventilatorul. Se aud si pocnituri atunci cand incerc sa suflu puternic pe nas in incercarea de a le desfunda. Sunt atatea simptome de nu stiu in ce ordine sa le spun. Tot incerc sa ajung la un ORL-ist si nu reusesc. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc!
0
08-11-2015, ora 22:50
hickey
Nu este medic/terapeut
hickey
Buna ziua am 36 de ani si am avut acum 2 saptamani otita externa am fost la medic am luat antibiotele prescrise de acesta durerea a trecut dar am urechea infundata la o saptamana de la terminarea tratamentului ce credeti ca este? multumesc
0
11-11-2015, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL.. care vede urechea poate sa.ti spuna
poate a ramas ceva secretii de la otita si trebuie aspirate
poate este si otita medie ( cu timpan ingrosat sau otita seroasa)
0
19-12-2015, ora 15:52
Lucastan
Nu este medic/terapeut
Lucastan
Buna ziua! Va rog sa ma autati si pe mine cu un raspuns.Sunt operata de o luna si ceva de cornete nazale hipertrofiate si ma simmt bine, dar de catvea zile mi s-au infundat urechile. Simt o presiunne in urechi si nu mi se desfunda nici cand inghit sau casc. Oare ce poate fi?
0
19-12-2015, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi de la un dop de cerumen.. pana la o problema de circulatie cerebrala
Luni obligatoriu la ORL
0
28-03-2016, ora 19:07
Ogrean
Nu este medic/terapeut
Ogrean
BUna ziua am si o problema cu urechiile, mai ales cea stanga este mereu infundata si aud mai slab cu ea. Uneori imi pocane urechile daca strang de nas si vreau sa respir pe nas, cand depun mult efort simt la urechea stanga ca niste batai precum bataile inimii..Am consultat 2 medici ORL. Un medic ma trimis sa fac o radiografie la sinusuri cand m-am dus cu rezultatul mi-a spus ca trebuie sa ma doara capul dar eu nu am dureri de cap. Cand am fost la cel de-al doilea medic la o clinica privata mi-a cerut sa fac un CT sinusuri si mastoide ( i-am aratat si acea radiografie si mi-a spus ca acea radiografie este la nas si nu la urechi) astazi am fost cu rezultatul CT-ului si mi-a spus ca am deviatie de sept si de aceea am eu urechea infundata. Mi-a spus ca trebuie sa imi fac operatie pentru deviatie de sept iar apoi sa repet CT-ul si daca urechea este infundata va trebuii sa fac si la ureche interventie chirurgicala. Pe diagnostic imi spune asa:
- deviatie de sept nazal spre dreapta
- hipertrofie de cornete nazale de partea stanga
- imagine de colectie ce ocupa aproape in totalitate sinusul maxilar stang
- imagine de colectie ce ocupa partial celulele etmoidale de partea dreapta
- colectii inchistate cu grosime de pana la 11.5 mm la nivelul peretelui anterior al sinusului maxilar drept si la nivelul sinusului sfenoidal
- lipsa pneumatizarii sinusurilor frontale
- imagine de colectie ce ocupa partial urechea medie si mastoida bilateral.

Primul medic mi-a spus ca am sinuzita si trebuie sa fac punctie. Al doilea medic mi-a spus ca am otita la prima consultatie iar dupa ce m-am dus cu rezultatul CT-ului mi-a spus ca trebuie sa fac operatie pentru deviatie de sept.
Ce ma sfatuiti sa fac domnule doctor. Va multumesc frumos.
0
28-03-2016, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie exclusa initial o infectie dentara..la dintii de sus..sub sisnus
2 dupa ce rezolvi cu stomatologul
internare in clinica ORL..si lasi medicii sa faca ce stiu mai bine.. e cam grav in sinus
0
27-09-2017, ora 21:23
DanSuciu
Nu este medic/terapeut
DanSuciu
Buna ziua!
Am o senzatie atipica de urechi infundate, deoarece simt o presiune din interior care radiaza pana la regiunile temporale de ambele parti, fapt pentru care simt nevoia sa imi misc muschii temporali si auriculari, intr-un final formandu-mi un tic nervos. Cum pot scapa de aceasta presiune? imi afecteaza activitatile zilnice cu toate ca nu e foarte intensa. Multumesc mult.
0
27-09-2017, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa un consult la stomatolog si la ORL o sa afli care este cauza si cum se remediaza
personal cred ca e de la o problema stomatologica
Adaugă un comentariu / răspuns
48 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.