Urechi infundate

04-04-2014
renata25
Nu este medic/terapeut
renata25
Buna am si eu o intrebare! Sufar de reflux gastroesofageo, medicul mia prescris o cura de 3 luni cu aerosol, am observat ca de ceva timp au inceput sa mi se infunde urechile foarte des, nu am dureri! am incercat cu un spray pt urechi dar nimic, nu mai stiu ce trebuie sa fac! E posibil sa aibe legatura cu refluxul? helppp
4 comentarii
0
05-04-2014, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuei sa te documentezi mai atent si mai concret
Aerosolii trateaza problemele nasului sau faringiene sau traheo.bronsice
si NU au nimic in comun cu tratamentul refluxului gastric care necesita regim strict alimentar si alt tratament medicamentos
2 infundarea urechilor au legatura cu nasul si faringele
3 faci consult ORL...sa clarifici ce probleme ai nas si gat
faci consult gastrologie pantru a vedea cat de grava este problema gastrica
si daca e nevoie de tratament medicamentos sau este suficient un tratament naturist
0
28-07-2014, ora 16:15
ralucap30
Nu este medic/terapeut
ralucap30
Buna ziua,
acum jumatate de an am avut urechea infundata, am folosit audiclean si s a desfundat. Acum tot urechea stanga s a infundat(a aparut si un tiuit) am o saptamana de cand folosesc audiclean de 3 ori pe zi si nu vad nici o imbunatatire. Intrebarea mea este daca sa mai sper ca se va desfunda si sa folosesc in continuare sau sa merg la doctor?( e mai greu sa merg pentru ca sunt intr o tara straina si nu am acte).
Va multumesc mult.
0
19-11-2014, ora 09:28
smochin
Nu este medic/terapeut
smochin
Buna ziua.Am venit cu avionul acum 2 saptamani si mi s-au infundat urechile.dupa 8 zile am mers la medic.Acum fac tratam.de 3 zile si nimic.iau augmentin, nasonex, biorinil, flamexil, omez, aerus.si fac si aerosoli zilnic.pe reteta scrie otita seroasa.Nu simnt nici-o ameliorare.Sunt in pragul unei crize depresive...ce sa fac?astept cu nerabdare un raspuns.multumesc.
0
22-11-2014, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se face o audiograma.. unde o sa afli.. la ce nivel e facetat auzul si cu cat.. DACA nu este afectat nervul auditiv.., se trataeza si nu ai motive sa faci depresie
2 pe forum gasesti cum se curata nasul..cum se face manevra Valsalva
de ce trebuie sa mesteci gume de mestecat si la decolare si la aterizare si acum
de ce trebuei sa incalzesti urechea si sa apesi cu degetul in conductul auditiv..spre timpan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •