urechi infundate in urma unei raceli

02-04-2013
MariaOL
Nu este medic/terapeut
MariaOL
Buna ziua!
Sunt insarcinata in ultima luna si de cca o luna in urma unei raceli (pe care ulterior am tratat-o cu antibiotic) am ramas mai intai cu o ureche infundata si dupa vreo doua saptamani mi s-a infundat si cealalta. Am mers la ORL si dupa o evaluare mi s-a spus ca nu am doape ci secretie de la raceala. Mi s-a recomandat apa de mare sa spal nasul si in cca 7 zile se rezolva. Imi spal nasul de 2 saptamani jumatate si sunt tot cu urechila astupate, nu aud bine si spre deosebire de ceva timp in urma cand mi se mai destupau alternativ cand stateam intinsa, acum nu se mai intampla lucrul acesta.
Va rog sa-mi spuneti parerea dumneavoastra.
Cu multumiri anticipate domnului doctor Flueraru daca are un ragaz sa-mi raspunda.
Bineinteles multumesc oricarui domn doctor care are ragazul sa-mi dea ceva sfaturi.
4 comentarii
0
02-04-2013, ora 13:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasesti cum trebuei incalzite urechile cu uscatorul de par
tre sa folosesti gume de mestecat ca sa functioneze trompa lui eustache
trebuei sa umfli zilnic O minge pentru plaja.., presiunea exercitata la umflat.. desfunda urechea
trebuei sa desfunzi foarte bine nasul.. fara asta nu se desfunda urechea
0
02-04-2013, ora 15:58
MariaOL
Nu este medic/terapeut
MariaOL
va multumesc pentru promtitudinea cu care mi-ati raspuns.
am incercat cu uscatorul de par, guma de mestecat, saculet cald cu sare, imi curat nasul inclusiv cu ser fiziologic, n-a mers.
insa nu am incercat cu mingea... nu am creat presiune pentru ca mi-a fost teama.
inteleg ca ceva picaturi... nu am ce sa folosesc pentru un rezultat mai rapid, sunt stresata ca vine bebele si eu nu o sa-l aud cum trebuie
0
02-04-2013, ora 21:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o mare gresala ca esti stresata !
bebele SIMTE..si.l afecteaza faptul ca esti srtresata
deoarece starea se transmite si la el..si i.l faci STRESAT !!!!
0
02-04-2013, ora 22:11
MariaOL
Nu este medic/terapeut
MariaOL
Da este adevarat, dar in conditiile in care ma chinui cu problema aceasta de ceva vreme si nu sunt semne de ameliorare, ba dimpotriva, deja este imi este un pic cam greu sa-mi pastrez calmul.
Efectiv auzul imi este diminuat considerabil.
Daca inainte aveam volumul la televizor la 2, 3 acum trebuie sa fie la minim 12, 13 ca sa inteleg ceva. Nu mai spun cand mi se vorbeste cum este.
Imi doresc foarte mult sa remediez macar partial problema pana vine bebelusul.
Astazi am vorbit si cu doctorul care imi urmareste sarcina si din punctul dumnealui de vedere nu mai am restrictie la medicamente... picaturi, insa nu stiu ce sa mai incerc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Urechi înfundate
  •