Urechii infundate!

18-04-2015
Vali03
Nu este medic/terapeut
Vali03
Azi de dimineata mam trezit cu urechile usor infundate, iar pe parcursul zilei s-au infundat din ce in ce mai mult pana la momentul actual. Acum simt o usoara presiune in ele si imi faşâie. Mentionez ca am si o usoara raceala si nasul se infunda si el. Am folosit picaturi de nas Olinth.
Mai am de precizat ca si inainte mi se mai infundau, iar dupa o sapt se dasfundau dar parca acum e putin mai rau.
9 comentarii
0
19-04-2015, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum poti sa incalzesti urechile cu saculate cu sare sau alta metoda de apune cald uscat la ureche,
nasul desfundat bine
foloseste gume de mestecat sau tab de supt fara lamaie si vit C
maine la ORL
0
19-04-2015, ora 19:38
Vali03
Nu este medic/terapeut
Vali03
Mai am o singura chestie de spus.
Cand stau cu capul in jos urechile "se desfunda". Simt ceva acolo in interior ca un lichid care se lasa in jos, iar cand revin cu capul la forma initiala, lichidul acela sau ce o fi imi astupa iar urechile.
PS: cand misc capul se misca ceva acolo in interior.
0
19-04-2015, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se numeste Otita seroasa
gasesti pe forum
0
20-04-2015, ora 17:38
Vali03
Nu este medic/terapeut
Vali03
Buna ziua!
Azi am fost la ORL.
Doamna Doctora s-a uitat in urechile mele si apoi a spus ca am otita(ce fel, nu a spus). Mai imi facuse dansa niste teste precum niste chesti care zanganeau, mi le puneau la urechi si ma intreba unde se aude mai tare, mai incet s.a.
Am primit antibiotic Unasyn, picaturi de nas Bixtonim si de raceala parasinus(pastile)
Este bun antibioticul acela? Pe proxpect am citit ca scria pentru otite medii... Nu vazusem nimic de otita seroasa.
0
02-05-2015, ora 23:25
Alex121212
Nu este medic/terapeut
Alex121212
Buna ziua,
De ceva timp se infunda urechea stanga mai des si cateodata si ametesc, am zile cand patesc asta de mai multe ori...am zile cand nu se intampla deloc.mi am facut si audiograma si a spus ca e ok...mi a dat Biorinil.va rog sa mi spuneti ce as putea sa fac sa nu ma mai simt asa.
Multumesc
0
02-05-2015, ora 23:31
Alex121212
Nu este medic/terapeut
Alex121212
As dori sa mai spus ca, aud si un tiuit continuu asa incet.eu lucrez intr un spatiu unde se tin petreceri pt copiii( muzica merge tare la fiecare petrecere, lume multa, agitatie)
Multumesc mult
0
03-05-2015, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ai tensunea arteriala mica si uiti sa te hidratezi corespunzator
daca nu schimbi atitidinea.. lucru in acel mediu o sa duca treptat la scaderea auzului din cauza ca nervul auditiv nu se oxigeneaza si nu primeste nutrientii necesari
0
10-05-2015, ora 14:49
Vali03
Nu este medic/terapeut
Vali03
Domnule doctor va rog mult sa imi raspundeti.
Deci, de fiecare data cand desfund nasul se desfunda si urechile. Cum se infunduda nasul, se infunda si urechile. Pana acum am folosit deja 2 sticulute de picaturi nazale.
Exista vreun medicament ceva sa scap de acestii muci?
0
11-05-2015, ora 10:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista medici ORL.. care trebei sa vada ansul
sa facra radiografii SAF sa vada daca nu ai sinuzita
dupa ce o sa tratezi sinuzita sau rinita corect.. o sa scapi de probleme
mergi la acelas medic ORL.. pana rezolvi complet problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.