URGENT

18-05-2017
Ann123
Nu este medic/terapeut
Ann123
 URGENT !!! Buna seara, sper sa aveti rabdare sa cititi ce am scris am mare nevoie de niste raspunsuri.
De cevs vreme ma confrunt cu niste probleme ce tot ma imi dau batai de  cap. Locuiesc in Germania (de 4 ani) si am 17 ani in curand o sa implinesc 18. Anul acesta am avut foarte mult stres si am dat vina pe acestea pentru tot ce mi s-a intamplat. Prin luna Ianuarie am facut o alergie foarte urata (dureri de cap, ameteli groaznice stranuturi, mancarimi pe cerul guri de nas si de ochi, nas uscat, aveam si senzatia ca ca nasul se umfla si nu puteam respira, imi curgea mai multa apa din nas decat mucozitati, stare de somnolenta dar noaptea nu puteam dormi decat cateva ore, senzatie ca urechea dreapta era infundata, stari de rau, oboseala continua) intre timp am avut si un virus care mi-a provocat febra si dureri de urechi dar care a fost tratat dar alergia ramanand. Realizand ca nu mai merge asa si ca e din ce in ce mai rau si am consultat 3 medici nemti care nu mi-au gasit nimic, mi s-a facut test de alergie si nu am fost gasita alergica la nimic din ce mi-au dat si mi au facut si teste de ameteala (mi au bagat aer cald in urechi) si teste de auz si totul a fost ok si in ureche nu se vedea nimic chiar daca eu aveam senzatia ca era infundata. Am facut si test EKG si a iesit bine. Mi s-a prescris sa iau un Spray nasal pentru febra fanului cu cortizol  care  a functionat numai o zi si dupa alergia a revenit dar am continuat sa iau acel spray de doua ori pe zi. Intre timp am  inceput sa iau Clorocalcin  timp de 1 luna cate 20 de picaturi de 3 sau 4 ori pe zi ( nu mai stiu sigur, dar am luat dupa indicatiile de pe prospect) m-am simtit mai bine doar ca cand mi-a venit ciclul mentrual am avut dureri mult mai puternice ca normal de ovare si abdominale desi mi-a curs  putin sange(ceea ce e  am citit ca e normal de la clorocalcin). Pe la inceputul lunii martie mi-a trecut alergia  si m-am simtit mult mai bine. Mai aveam doar unele stari de ameteala dureri de cap si oboseala dar in rest era ok parca viata mea revenise din nou la normal. Numai ca Duminica m-am trezit cu urechea dreapta infundata si iarasi ameteli si dureru de cap si asa e si astazi.  Am fost acum cateva zile la doctor roman si mi-a spus sa fac inca un control ORL dar la un medic recomandat de ea. Acel medic m-a diagnosticat cu Bruxismus nu stiu daca si pe romana se spune asa dar asta inseamna ca dintii mei scrânsesc si de asta am senzatia de ureche infundata si durerile de cap sau ameteala.  Si ca trebuie sa imi fac un fel de placa si sa dorm cu ea ca da nu se mai atinga dintii. Totusi doctorul de familie mi a spus sa fac si un RMN cranian sa vada daca sinusurile sunt ok si sa fie sigura. Acum e o problema ce ma mai macina...

Din cauza neprofesionalismului unor dentisti a trbuit sa trec prin cabinetul mai multor dentisti (3 la numar si la fiecare cabinet mi s-au facut radiografii dentare) si asta a fost in decurs de 6-7 luni ultima radiografie am facut-o acum 2 saptamani.
 Si cred ca am fost expusa destul de mult  radiatiilor. Eu am luat si pentru durere de masea niste pastile ( Algocalmin si Aspaco) dar am luat vreo 2-3 saptamani. Am in curand o programare la un dentist ok si o sa rezolv cu maseaua. AM FACUT zilele acestea analize de sange si au iesit bine.  Sunt riscuri daca fac acest RMN ? Ce parere aveti despre cele spus mai sus? Sa fie vorba de Bruxism ? Multumesc mult ca m-ati ascultat si va rog sa ma  ajutati. Imi este frica de acest RMN.  Am scris aici cam ce evenimente medicale mi s-au intamplat in ultuma vreme si ce medicamente am luat poate stie cineva mai bine si poate sa ma ajute. Va multumesc.
1 comentarii
0
18-05-2017, ora 11:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie
Dr. Adam Span
RMN-ul este fara radiatii deci nu este dunator. contraindicatie ar fi daca aveti metal megnetizabil in corp (mai ales clipuri vasculare si pace-maker cardiac).
bruxismul este o boala benigna care poate produce o arthrosa in articulatia temporo-mandibulara care poate produce dureri de cap: https://ro.wikipedia.org/wiki/Bruxism
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK