Urgent!!!Stari de ameteala, lesin, dureri de cap

09-07-2009
ankj
Nu este medic/terapeut
ankj
stari frecvente de ametela
7 comentarii
0
09-07-2009, ora 19:25
ankj
Nu este medic/terapeut
ankj
Buna ziua! Prietenul meu a semnalat vineri(3iulie2009) stari de lesin, ametela si sufocare.Am chemat ambulanta, i-a dat o pastila de calciu si o fiola de algocalmin. S-a linistit vreo 4 ore dupa care iar a avut aceleasi stari.Incerca sa adoarma dar simtea un nod in gat, il lua cu ameteli.Am fost cu el la urgente, EKG-ul i-a isit bine, i-a facut o perfuzie, nu stiu ce i-a administrat in ea caci nu a vb nimeni cu noi, nu ne-a dat voie sa intram. Medicul de garda care l-a consulat la urgente a pus totul pe seama oboselii pe care i-a descris-o(el lucreaza foarte mult la calculator, e fosrte stresat si preocupat de profesie, nu manaca cum trebuie, e un chin sa-l iau la masa, nu se hidrateaza, pt el munca este pe primul loc, nu se recreaza, nu iese din casa week-endurile, absolut deloc, munceste si iar munceste si mai are crize de nervi cand are probleme in ceea ce priveste profesia si aunca cu obiecte si incepe sa tremure de nervi).De la urgente i-a prescris Vitamax si Calciu C vita timp de 10 zile.Acum este a 6-a zi, iar ieri a inceput sa aiba aceleasi stari:presiune in cap, ameteala, se simtea tot mai obosit si a dormit toata ziua.Parintii lui sunt foarte speriosi si se panicheaza de la orice, incerc sa-l intaresc si i-am dat un antinevralgic pentru durearea de cap, pastila pe care ai lui n-a vrut sa i-o dea ca poate nu e bine, nu-i inteleg dar asta e...si i-a trecut durerea cam dupa o ora.A putut sa se odihneasca azi-noapte.Azi dimineata l-a internat la sectia interne, trimis de medicul de familie.ia recoltat sange si i-a facut un ekg.Maine asteptam rezultatele.El nu a avut niciodata probleme cu calciu, anemie, cu nimic.Am observat ca atunci cand il consulta un medic se simte mai sigur si ii dispar si aceste simptome.Mi-e frica sa nu fie de la niste lovituri de cap pe care le-a avut, s-a lovit din neatentie de niste scanduri la garaj, pragul usii ne nenumarate ori si cateodata s-a lovit asa de tare incat i s-a luat vederea.Mi-e frica de lucrul asta sa nu fie astea cauzele loviturilor si a oboselii incredibile care e pe el, nu are un stil de viata ordonat absolut deloc.Mentionz ca are 60kg si 1.83cm.Va multumesc si va cer scuze pt postul atat de mare.Astept un raspuns
0
09-07-2009, ora 23:01
ankj
Nu este medic/terapeut
ankj
am uitat sa precizez faptul ca prietenul meu are 23ani
0
11-07-2009, ora 15:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cred ca toate aceste probleme aparute la prietenul tau sunt de la stress, o alimentatie necorespunzatoare si datorita dezechilibrului munca-odihna.In spital se va elucida ce e cu el.Ar fi bine sa faca si o tomografie craniana pentru a elimina suspiciunile legate de traumatismele craniene repetate. Nu are o prietena ? Tine-te de el si sa intervii cand este cazul, chiar daca de multe ori nu o sa-i convina, caci in conditiile descrise de tine, fara nici un sprijin, poate face cu timpul si o boala psihica.
0
11-07-2009, ora 17:27
ankj
Nu este medic/terapeut
ankj
va multumesc mult pentru raspuns, intre timp am primit rezultatele la sange sunt toate bune, ekg la fel.I s-a facut ieri EEG, iar luni ne va spune medicul rezultatul.I s-au pus pana acum 2 perfuzii cu glucoza, vitamina B6 si B12. In dup-amiaza aceasta s-a externat la cerere caci nu se putea odihni si nu-si gasea linistea in spital, nu era un mediu prielnic.Acum urmeaza sa mergem luni dimineata sa vorbim cu medicul care l-a internat. Eu sunt prietena lui (suntem de 4 ani impreuna), dar acum stam ba la mine, ba la el, iar la el acasa este o atmosfera plina de nervi, cearta si tot asa...stam si cu bunicii...la mine ii este vizibil mai bine, ca stam singuri si e liniste...ma gandesc ca totul depinde si de mediul in care sta...el este cocolosit de ai lui si nu prea il lasa sa zboare si ma supar si eu pe asta, pe comportamentul lor.
VA multumesc pentru raspuns si o sa revin luni sa va spun rezultatul EEG.
Un week-end placut!
0
18-09-2009, ora 18:14
j.smith235
Nu este medic/terapeut
j.smith235
ankj,

imi pare rau despre prietenul tau dar as vrea sa vorbesc cu tine

cum ziceam vreau sa vorbesc cu tine pentru ca am aceleasi probleme ca prietenul tau am ameteli de 6 luni de zile si nu stiu cum sa scap de ele!!!
0
29-09-2009, ora 14:39
cezarrr
Nu este medic/terapeut
cezarrr
Buna ziua..am fost consumator de droguri pana acum 3 luni timp de doi ani (hasis, marijuana)ultima data cand am consumat am simtit ca lesin si am vazut negru in fata ochilor.In prima luna a inceput sa ma doara capul in partea dreapta, imi pulseaza capul si simt vasele de sange cum circula si in zona din fata, acum a inceput si in partea stanga si imi tiuie capul de o saptamana incontinuu..si cand ma trezesc din somn tot imi tiuie.Am fost la tomograf si am examinat zona Cranio - Cerebrala :
-substanta cerebrala, spatii lichidiene cu aspect in limitele normale sub si supra-tentorial;
-structurile liniei mediene in pozitie normala;
-sinusuri normal aerate;
-neurocraniu - normal CT.
Lipsa de calciu nu mi'a iesit..mananc sanatos legume, fructe, lactate, 5 mese pe zi si ma hidratez cu 2 l de apa pe zi, am luat nurofen pentru durerile de cap si a inceput sa imi pulseze mai tare..la fel si cu algocamin :-
Ce ar trebui sa fac..?e din ce in ce mai rau pe zi ce trece :(
O zi buna!
0
29-12-2009, ora 21:58
oother
Nu este medic/terapeut
oother
Astazi mi s-a intamplat cv foarte ciudat.am fost intr-o cafenea impreuna cu mai multi prietenii.am stat circa o jumatate de ora si ma luat o durere groaznica de cap.am crezut ca imi va trece nu am vrut sa dau importanta peste inca 30 min.am inceput sa fumez narghilea insa am simtit k ma ia ameteala si nu am mai fumat.La 10 de min.am pus capul pe o prietena si mam trezit dupa 5 min afara.uda...cu palme date(lesinasem)am inteles din spusele celorlalti k la un moment dat nu mai aveam puls!Am intrat in cafenea.am stat 5 min si am vrut sa ma duc la toaleta, cand am iesit eram in usa.am stat de vb cu un prieten 2min si nu imi dau seama cum iar am lesinat!m-am trezit iar afara:).Am hotarat sa plec, am ajuns ok akasa insa ma intreb de c am patit asta...tin sa mentionez k nu mancasem decat 2 felii de pitzza, pana acum am mai lesinat cand am facut analize, in timpul zilei dorm ft mult!!!!sunt foarte obosita iar de cv.vreme nu exista zi in care sa nu ma doara capul!Mai am o problema:).imi cade cam rau parul are vreo legatura cu toate simtomele prezenate mai sus????va rog mult astept si eu un raspuns.chiar sunt speriata:(


Va multumesc mult!o seara buna:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Leșinul
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  •