Urina incolora si urinat des

26-04-2011
John41
Nu este medic/terapeut
John41
Buna ziua, problema mea consta in faptul ca urinez in anumite perioade des, mult iar urina este incolora. Asta se intampla aproape in fiecare zi cu precadere dimineata pana in orele 1-2 dar nu este o regula stricta. Cantitatea de urina eliberata este foarte mare chiar daca nu am consumat lichide. Cum am spus, urina nu are nicio culoare. e pur si simplu transparenta si clara de cele mai multe ori. Va multumesc anticipat
9 comentarii
0
27-04-2011, ora 13:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa-ti o analiza a urinei, eventual o ecografie pelvina pentru a vedea rinichii si vezica. Dar cred ca urologul iti va spune cel mai bine si exact ce analize sunt necesare.
Sanatate!
0
07-07-2011, ora 15:41
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Un test de glicemie si urmatorul pas este urologul
0
24-04-2014, ora 13:05
marius cc
Nu este medic/terapeut
marius cc
buna ziua. am si eu cam aceleasi simptome.urinez in unele zile f mult pina in amiaza si culoarea este la fel ca apa chioara.am facut analize glicemia de 2 ori in glucometre diferite 76 respectiv 89 iar din vena mia iesit 92.am facut de asemenea si sumarul de urina dar nu mia iesit nimic alarmant.toate valorile imi sunt in grafic:densitate, ph..etc...ce poate fi...mentionez ca am avut si o perioada mai stresanta din cauza acestei probleme.stresul poate afecta volumul de urina produs de rinichi?adica poate fi vorba de diabet insipid chiar daca analizele de urina sunt bine?plus ca sumarul de urina lam facut de 2 ori la 2 laboratoare diferite. lichide beau cam intre 1 si 2 litrii pe zidar cateodata urinez in perioada matinala mai mult desi nu am baut acea cantitate de urina.noptea nu ma trezesc sa beau apa sau sa urinez.
0
24-04-2014, ora 21:52
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FELICITARI din cate mia explicat mie doctorul care ma operat de cancer pe rinichi faptul ca urina este incolora pe timpul zilei INSEAMNA CA RINICHII FUNCTIONEAZA CORECT si daca ea nu se limpezeste inseamna ca au o problema, si sa stii ca apa este extrasa de organism din tot ceea ce mananci si nu numai ceea ce bei.
0
26-04-2014, ora 11:42
marius cc
Nu este medic/terapeut
marius cc
am inteles asta dar problema este ca urinez mult si nu cred ca e de la lichide.plus ca am limba cam alba cam nehidratata.la analize densitatea mua iesit 22 respectiv 27 ceea ce nar da spre insipid.plus ca nam glucoza in urina.glicemie buna.ph 5.ce poate fi...ma nebuneste.si pulsul mie mare uneori si de scazut nu scade sub 77
0
14-06-2016, ora 23:14
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Marius a trecut ceva Timp de atunci spunemi Te rog cum Ai rezolvat problema cu urinarea
0
14-06-2016, ora 23:17
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Eu am aceaiasi problema si Nu pot gasi raspunsul am fost la N Medici si N analize Te rog frumos spunemi ce a fost si cum Ai rezolvat Mersi anticipat
0
04-10-2016, ora 21:09
Dr. Rosu Corina Mariana
Nefrologie, Bacau
Dr. Rosu Corina Mariana
Este mai importanta cantitatea de urina eliminata in 24 ore decat cea de pe episod mictional.Trebuie efectuate si analize de sange care apreciaza functia renala respectiv uree si creatinina serica
0
25-02-2017, ora 00:22
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Urina in 24/h era in jur de 3 litri și la analiza de urina 24/h a esit ca elimin sare prin urina nu înțeleg ce se întîmplă de aproape un an m-a chinui așa...doctorii nu m-a pot ajuta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •