urinare in pat noaptea

05-07-2011
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
Buna ziua, Va rog daca stie cineva sa ma ajute intr-o problema.Am un nepotel de 7 ani si nu se poate controla noaptea cu urinarea.In sensul ca in mai putin de 2ore face pipi pat.Am pus ceasul sa sune la 2 ore si era deja facut.Cu ani in urma am avut acceeasi problema cu fiica mea si am tratat-o la baile Badesti.Nu stiu daca mai exista aceasta statiune si medic, care sa se ocupe de asa ceva.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o recomandare, ii multumesc din suflet.
8 comentarii
0
05-07-2011, ora 11:40
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
nu-i mai dati lichide cu 2 ore, inainte de culcare (daca se poate, ma rog)...
pune-ti ceasul sa sune la o ora jumate (in prima noapte)...si poate asa, il dezobisnuiti..
n-am mai auzit de aceste bai..acum.
0
05-07-2011, ora 11:56
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
Nu-i dau lichide nici peste zi foarte multe, iar aceste Bai de care am pomenit erau prin anii -85 ;89, inainte de revolutie undeva pe linga Pitesti.Li se spunea Birla Badesti.
0
05-07-2011, ora 13:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Dati copilului sa bea cat doreste, este cruzime o sa nu-i dai copilului apa sau alimente cand ii cere organismul.
Mergeti la urolog si se rezolva cu cateva investigatii, nu mai cautati leacuri babesti sau care traumatizeaza psihic copilul pentru ca il faceti poate sa se simta vinovat.
Fratele meu cand era micut tot asa a patit si la un control la urologie cand era mult mai mare, primul lucru pe care i l-a spus medicul a fost: ai facut in pat pana ai fost mai marisor! Fratele meu a fost foarte uimit si a intrebat cum de si-a dat seama. Raspunsul a fost ca e ceva de tine structura propriu-zisa a pelvisului sau de caile urinare, din pacate nu mai tin minte exact. Deci mergeti la un consult de specialitate si numai apoi, daca totul e in regula, putet apela la un psiholog pediatru, daca are temeri pe care nu le constientizeaza va fi ajutat.
Sanatate!
0
05-07-2011, ora 19:23
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Intr-adevar, mi se pare si mie o cruzime sa nu dai apa copilului cand iti cere..Dumnezeule ce sfaturi!!!!!!! Cand dimpotriva, este recomandat sa bem cat mai multe lichide, si fara sa ne fie sete. Cand ne este sete inseamna ca deja organismul are o lipsa de apa. Si mai ales cand este vorba de un copil..cum sa nu-i dam apa!!!!!!
Trebuie sa mergeti la medic. Mergeti macar la medicul de familie sa-l vada pe micut. Este clar ca este ceva in neregula, si nu se va rezolva decat cu un tratament adecvat.si nu cu dezobisnuinte!!!!!!! Doamneeeee!!!!!!
0
05-07-2011, ora 19:25
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Lucia..te rooooooooooog...nu mai da astfel de sfaturi!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
05-07-2011, ora 22:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
baietelul sufera de enurezis nocturn, trebuie dus la medic pentru a se stabili cauza si tratamentul in functie de aceasta.poate avea o cauza organica (ceva la caile urinare, la sfincter) sau poate fi psihogen(certuri..)nu-l pedepsiti cand face pipi, nu-i restrictionati lichidele, dar mergeti cat puteti de repede la medic, el creste si incepe sa i se faca si rusine de ceilalti si chiar sa se izoleze de copii(nu uitati ca si copii au rautatile lor).astept vesti bune.
0
06-07-2011, ora 08:55
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
Multumesc mult pentru sfaturi.Nu l-am certat, pentru ca va spuneam ca am avut probleme de genul acesta si cu una din fetele mele, si in urma unui tratament medicamentos si cu o cura de bai s-a rezolvat.Dar nu stiu daca mai traieste acel medic, care a tratat-o, pentru ca la vremea aceea era cam in virsta.Ori cum multumesc inca o data.
0
25-07-2011, ora 23:29
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
poate fi si o problema de natura psihologica...nepotelul meu are 12 ani si uneori mai face noapte in pat.am fost la diversi doctori si pana la urma am fost indrumati la un psiholog.au fost chemati si parintii pentru consiliere.este posibil ca o trauma din copilarie sa declanseze unirarea in pat noaptea...acum s-a mai imbunatatit situatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: