Urinari dese

16-08-2008
cosmin_x2
Nu este medic/terapeut
cosmin_x2
Buna ziua. Acum 1-2 ani am avut dureri de mijloc iar doctorul dupa cinsultatie mi-a spus ca am avut piatra la rinichi. Tratamentul care mi la recomandat a fost Uricol, ceai pt litiaza renala si scobutil. Adevarul ca nu am mai avut nimic de atunci pana acum 2-3 saptamani cand, cred eu ca, iar a inceput. Problema e ca nu ma mai doare spatele (mijlocul) in schimb am urinari dese si senzatii de urinare tot timpul. Ce tratament imi puteti recomanda? Va multumesc.
9 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
E f periculos sa recomandam tratament pe net, nu vedem pacientul, echografia, ex de urina, urocultura. Putem emite insa unele ipoteze. Poate fi aici vorba intr-adevar de litiaza renala, dar acelasi tablou poate fi intilnit si intr-o pielocistita(sau pielonefrita acuta). In plus in acestea poate sa fie febra, dar ea nu este obligatorie.
Oricum, o echografie renala si un ex de urina+urocultura nu trebuie evitate. Apoi eu as adauga la tratamentul enuntat de Dvs si un antibiotic(chiar si pana la confirmarea sau nu a ipotezei de infectie), dar si un antiinflamator(cel mai bun e supozitorul de Diclofenac)- el merge f bine si in pielocistite-pielonefrite acute cit si in litiaza.
0
19-12-2008, ora 21:15
c.simion
Nu este medic/terapeut
c.simion
Am 58 ani si de cca 30 ani ma tratez, ce-i drept ocazional, de problema urinarilor dese insotite de dureri. Am fost diasnocticat recent cu prostatita cronica si mi s-a recomandat antibioticul Cifran, 10 zile. Rezultat zero.
Apoi au inceput alte probleme. Am intrat intr-o stare subfebrila (37, 7) de care nu mai scap de cca 2 luni.Analizele arata o infectie dar urocultura este sterila. Sunt cunoscut cu litiaza renala, am eliminat calculi si am un calcul mare in rinichiul stang situat in parenchimul mijlociu si nu se poate elimina. Un alt urolog mi-a presccris de curand Gentamicina si din nou Cifran. Febra nu a cedat la tratament.Acum am dureri in zona vezicii urinare si evident aceleasi vechi probleme de dureri la urinare. Sunt disperat, nu stiu unde sa ma mai duc. Speram ca un medic urolog cu raspundere fata de meseria lui sa ma interneze si sa-mi faca toate testele necesare. Unde as putea gasi un astfel de medic? Psihic ma termina starea asta subfebrila si lipsa pasului urmator corect. Va rog dati-mi o speranta. Multumesc
0
20-12-2008, ora 14:47
MonaMD
Identitate neconfirmată
MonaMD
Domnule Simion, problemele dumneavoastra sunt complexe, dar un medic urolog va poate ajuta. Poate reusiti sa va adresati Clinicii de Urologie de la Spitalul Parhon, Iasi. Sunt medici buni acolo. Mergeti la medicul de familie si cereti o trimitere. Urologii care v-au vazut v-au facut tuseu rectal, ecografie la prostata? Dozarea antigenului prostatic specific? Daca nu, solicitati dumneavoastra aceste investigatii. Numai bine!
0
21-12-2008, ora 22:57
c.simion
Nu este medic/terapeut
c.simion
Multumesc mult pentru primele sfaturi. Din pacate eu locuiesc in Ploiesti si mi-ar fi mai greu sa ajung la Iasi.
Toate investigatiile de care amintiti au fost facute. Ultima ecografie (medic de la Sp. Panduri Bucuresti) concluzioneaza ca prostata nu este marita ca volum dar ecostructura ei arata o problema veche care se pare a afectat si vezica urinara. Acesta este motivul ptr. care mi s-a dat Cifran(+ Vesicare si Omnic) dar am fost atentionat ca este o afectiune ce trece greu. Din pacate dupa 10 zile de Cifran si trei saptamani de Vesicare si Omnic mie imi era mai rau in loc sa vad o ameliorare. Tratamentul a fost oprit dar nici nu mi s-a indicat sa fac altceva. Apoi a inceput starea subfebrila cu leucocite mai mari de 9000, fibrinogen 540, coenzima A pozitiva tablou ce indica o infectie. La Spitalul de Urologie din Ploiesti mi s-au repetat analizele ce au confirmat tabloul de infectie, in plus hematii si leucocite in urina(sumarul de urina). Surprinzator urocultura este sterila. Si am repetat-o si la un Cabinet particular, tot sterila. Medicul urolog de aici nu a dorit sa continue investigatiile, considera ca urologic nu este infectie urinara. Atunci durerile la urinare? Dureri discrete in zona vezicii urinare? Starea subfebrila? Dureri in zona lombara? Ce se intampla doctore?
0
18-07-2009, ora 21:17
iti
Nu este medic/terapeut
iti
Buna ziua. Am 25 de ani si de 5 ani am probleme.urinez des. Am consultat foarte multi dr dar fiecare mi-a pus diagnostic diferit cum ar fi:cistita acuta, vezica instabila, anexita.si tot asa. utimul dr mi-a facut examen stetoscopic si tot nu m-a lamurit exact mi-a spus ca as avea peretii inflamati ca e ceva ce nu o sa pot scapa toata viata ca sa ma feresc de frig, apa rece si tot asa.Acum mi-e frica sa mai i-au ce mi-a prescris pt ca tratamentul costa 3oo ron si vreau sa spun ca deja am luat cred ca vreo 6 retete daca nu si mai multe si fara efect .banuiesc ca am capatat o raceala pt ca in momentul cand au aparut urinarile dese eram undeva la bunici in provincie si am indurat un frig teribil.de atunci cred ca s-a intamplat. Am facut si ecografie.nimic, am facut analize la rinichi nimic, la urina nimic a aici au spus ca am prezente celule scaumoase dar au spus ca e normal.sant disperata Nu stiu la cine sa apelez am spus sa incerc ceva pe baza de plante asa ca am consultat un dr si mi-a recomandat un medicament "mumio", apoi renalex ceai de coada calului. daca imi aduc bn aminte dl dr de familie mi-a spus sa nu mai beau acidulat am incercat si asta dar degeaba. Ce am constatat eu este ca la frig intradevar mi se agraveaza. Oricum nu mai am nici o speranta dar sper ca cineva sa vada mesajul meu si poate a trecut prin asta ca sa ma lamureasca si pe mine cineva pt ca deja simt ca inebunesc.Multumesc.
0
20-07-2009, ora 12:35
iti
Nu este medic/terapeut
iti
Abia acum mi-am dat sema ca mesajele sunt postate de anul trecut.,.deci slabe sanse sa-mi raspunda careva
0
10-10-2009, ora 14:05
mirela.petrescu
Nu este medic/terapeut
mirela.petrescu
Iti... Mirela Petrescu ma numesc si am 21 de ani.. am aceeasi problema ca si a ta. -. Te-as ruga daca vrei si poti sa imi dai un add pe mess sa vorbim.. eu am problema asta de la 12 ani. M-am confruntat si inca ma confrunt cu problema asta.
0
01-11-2009, ora 10:26
angela
Nu este medic/terapeut
angela
Buna ziua

Am 41 de ani. De cativa ani nu pot dormii mai mult de 6 ore culcata caci ma apuca o durere de rinichi de nu mai pot sta decat in fund. Si dorm asa cam o ora si apoi imi pot continua somnul pe spate. Ce poate fi asta??????? Am facut ecografie si mi-a iesit ceva nisip. Dar poate fi de la nisip asa de rau?
Va multumesc foarte mult.
Angela Enache
0
10-11-2009, ora 15:08
gigoiu
Nu este medic/terapeut
gigoiu
Buna ziua ! Ma numesc Andreea si am 14 ani. Am racit la burta, urinez des, cu sange, ma doare capu si uneori mai am si febra.Acuma iau pastile dar vad ca nu mi-a trecut si ma speriat cineva ca nu mai pot face copi in viitor este adevarat? Va ros spuneti-mi si mie ! Multumesc!




Andreea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •