Urinari prea dese | Forumul Medical ROmedic

Urinari prea dese

07-07-2014
Radzzz
Nu este medic/terapeut
Radzzz
Buna ziua,
Stiu ca au mai fost top-icuri similare si multa informatie pe net, dar cu cat citesc mai mult cu atat devin mai confuz, motiv pt care apelez la principala sursa de informatie, OAMENII.
Sunt barbat, am 21 de ani, consum cam 3 litri de apa pe zi, sau mai mult si am o viata destul de activa. Problema e ca merg la baie destul de des(10). Urina e incolora.
As vrea sa aflu de cate ori e normal ca o persoana sa mearga la baie, daca e motiv de ingrijorare sice analize ar trebui sa fac?

Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
07-07-2014, ora 23:33
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Volumul de urina eliminat intr-un interval de timp (de obicei, se masoara pentru 24 de ore) se numeste diureza si, in mod normal, este de 0, 8-2 litri.

Poliuria semnifica eliminarea unui volum de urina mai mare decat 2 litri/24 ore.
Poate aparea
- in conditii fiziologice, dupa ingestia unor cantitati mari de lichide, stres, in cazul expunerii la frig
- poliuria apare in prima faza a insuficientei renale cronice sau dupa eliminarea unui obstacol (de exemplu, un calcul) din caile urinare
- in diabetul zaharat apare poliuria, care poate ajunge la 3-6 litri pe zi.
- boli endocrine ca hipertiroidism
- boala Adisson (boala produsa prin scaderea secretiei hormonale a glandei suprarenale)
- diabetul insipid, cauzat de lipsa hormonului antidiuretic, in care diureza poate ajunge la 10-30 litri/zi.

Deci primul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa va masurati diureza pe 24h. Apoi trebuie sa efectuati analize de laborator precum:
- glicemia pentru a exclude diabetul
- TSH, fT4, T3 - pt hipertiroidie
- uree, creatinina, acid uric + ecografie renala- pt insuficienta renala

Din punctul meu de vedere consumul a 3 litri de apa pe zi este destul de crescut si este posibil sa fie o cauza.
0
07-07-2014, ora 23:50
Radzzz
Nu este medic/terapeut
Radzzz
Multumesc pt raspuns.
Ideea este ca asa sunt de cand ma stiu, beau multa apa, si am parte si de stres. Daca ar fi vorba de o afectiune gen diabet/insuficienta renala nu ar trebui sa am si alte simptome?
glicemia este in grafic, iar de restul nu stiu.
0
08-07-2014, ora 00:01
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Insuficienta renala de obicei e silentioasa si nu are alte simptome. Diabetul insipid se manifesta prin ingestia apei in cantitati f mari, urmata de eliminarea ei, dar de obicei sunt cantitati foarte mari ceea ce nu cred ca este cazul Dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră È™i urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecÈ›iuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •