urinez des - sfaturi

23-10-2007
cami_miha
Nu este medic/terapeut
cami_miha
de astazi am inceput sa urinez des.atunci cand urinez ma ustura iar in rest simt ca am tot timpul vezica plina si-mi vine sa ma duc la WC.am mai avut aceasta problema..undeva prin martie.nu am urmat nici un tratament, dar am facut "bai" cu ceai de musetel si mi-a trecut dupa vreo 2 saptamani.
de asemenea, eu si prietenul meu folosim lubrifiant.
tin sa precizez ca prima data cand am avut problema asta, noi nu foloseam lubrifiant.
peste 2 saptamani am programare la ginecolog.dar pana atunci as vrea sa am o idee despre "problema" mea
va multumesc!
7 comentarii
0
23-10-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este o infectie urinara joasa (cistita). Faceti urocultura si in functie de rezultat si antibiograma puteti lua tratament.
Pana atunci, pentru ameliorarea simptomelor consumati multe lichide (apa plata) intr-un timp scurt si incercati sa nu mai urinati pana cand vezica nu se umple cu adevarat (cam 1-1, 5 l intr-o ora). Apoi urinati si veti observa ca nu mai aveti aceleasi usturimi.
Cu tratament simptomele se remit in 1-2 zile de la inceperea acestuia.
Numai bine!
0
23-10-2007, ora 00:00
cami_miha
Nu este medic/terapeut
cami_miha
va multumesc din suflet!
0
06-04-2009, ora 15:53
nickole90
Nu este medic/terapeut
nickole90
salut! Am si eu o problema asemanatoare ca cea a lui cami_miha... doar k la me problema asta a inceput din luna decembrie, am urmat un tratament cu antibiotice (amoxicilina)... imi trecuse iar apoi km dupa o luna a reaparut aceeasi problema doar k de data asta am luat Nolicin.iar akm pentru a 3a oara am aceeasi senzatie..nu mai este kiar asha de puternik dar e deranjanta..nu am mai luat niciun fel de tratament... ce as putea avea? si ce as putea face in privinta asta? va rog sa nu ma ocoliti... pe curand !!
0
24-06-2010, ora 17:24
madutsaaa
Nu este medic/terapeut
madutsaaa
buna ziua...am si eu o problema...acum o saptamana am avut niste dureri in partea d jos a spatelui nu am dat importanta am luat calmante si mi-a trecut acum numai am nici o durere insa de cateza zile urinez des si putin iar atunci cand termin simt o durere abdominala puternica dar parca se extinde si in vagin asa imi da impresia., c ar putea fi va rog ajutati-ma :( multumesc..
0
26-10-2010, ora 21:55
avramescu
Nu este medic/terapeut
avramescu
Buna ziua,
Am si eu o problema asemanatoare, de astazi am inceput sa urinez des si simt un disconfort la nivelul ovarelor, nu stiu daca as putea sa spun ca ma ustura. Tin sa precizez ca acum o luna am facut toate analizele si mi s-a descoperit o leziune la nivelul colului. In urma cu 4 ani am descoperit ca sunt infectata cu virusul HPV, de atunci am facut testul Papa Nicolau odata la 6 luni iar totul a aratat a fii in regula. Aceasta teste le-am facut si dupa un tratament cu antibiotice pe care l-am urmat datorita unei infectii a sinusului de acum o luna jumatate.In urma biopsiei doctorul a spus ca acea leziune este o reactie a virusului insa nu e de speriat si voi reface analizele peste 6 luni. Am urmat un tratament cu cervucid timp de 10 zile si am luat 50 de pastile pt imunitate, din pacate nu mai retin numele, iar acum iau pastile cu echinaceea.
As vrea sa merg la ginecolog insa acum nu am posibilitatea, nu sunt in tara.Intrebarea mea este, daca credeti ca poate fii legata si de problema mai veche sau poate fii doar o raceala sau o cistita.Tin sa amintesc ca locuinta mea are podeaua din granit si se intampla sa mai merg si desculta. Astept raspunsul dumneavoastra cu cel mai mare interes. Va multumesc anticipat
1
22-04-2011, ora 18:55
denisa90
Nu este medic/terapeut
denisa90
salutare de cativa ani buni ma duc des la toaleta urinez des uneori si din 10 in 10min, am fost la tot felul de doctori de un an folosesc un vaccin deoarece doctorul mia zis ca muschiul vezicii sa lasat sau ceva de genu si din aceasta cauza ma duc des la toaleta dar il iau si fara efect chiar nu m stiu am incercat si tratamente naturiste am inteles ca e un exercitiu numit kegel pe care il fac in fiecare zi dar din pacate nu vad vreo schimbare...
0
07-09-2018, ora 19:57
Mimi123
Nu este medic/terapeut
Mimi123
Buna ziua, am si eu o problema la fel ca dumneavoastra.Pute-ti sa imi spune-ti daca va trecut ?Si ce tratament ati urmat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •