Urmarile operatiei de clipsare a anevrismului cerebral

14-08-2007
ea_she
Nu este medic/terapeut
ea_she
Domnilor Doctori,
Sotul meu are 35 de ani si a suferit o interventie chirurgicala pentru clipsarea unui anevrism cerebral rupt, la data de 13 aprilie a.c.
Operatia a fost o adevarata reusita, revenirea foarte buna. Desi a facut convulsii post-operatorii, acestea nu au revenit.
Problema cea mare este ca el nu respecta nicio indicatie medicala cu privire la regimul de viata: nu isi ia tratamentul la timp, sta in soare cu capul descoperit, priveste la televizor pana la 3- dimineata, vorbeste la telefonul mobil. cam tot ceea ce i s-a spus sa nufaca.
Prin urmare, interbarea mea este: CUM AR PUTEA ACEST COMPORTAMENT SA-L AFECTEZE IN CONTINUARE?
Am aflat, din surse "populare" ca ar putea sa-i produca o tumora inoperabila...
Cu respect, Maria.
1 comentarii
0
19-02-2013, ora 21:59
DrW
Identitate neconfirmată
DrW
Buna ziua!

In primul rand, permiteti-mi sa spun foarte hotarat ca nu exista mai multe sanse ca sotului Dvs sa i se produca o tumora(inoperabile mai sunt putine in ziua de astazi) decat noua, celorlalti. Sfaturile se refera la sansa ca anevrismul sa recidiveze sau sa existe o sangerare(subarahnoidala) in zona respectiva. E necesara multa rabdare si perseverenta, ca sa nu mai vorbim de ajutor pentru schimbarea stilului de viata. Plus ca trebuie sa existe vointa. Urmeaza sotul dvs un program specializat de reabilitare neurologica post-sangerare subarahnoidala?

Cu stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul