Urmatoarea menstra intarzie 20 zile

25-04-2008
piciulina
Nu este medic/terapeut
piciulina
am laut postinor 2, am acut acea scurgere dupa cateva zile! dar urmatoare menstra intarzie cam de 20 de zile! am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative! e normal sa intarzie? pls...ajutati-ma
12 comentarii
0
25-04-2008, ora 00:00
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Stai linistita pentru ca se poate intampla ca acest contraceptiv de urgenta sa iti deregleze ciclul menstrual. Tu zici ca iti intarzie cam de 20 de zile.Pana acum iti erau regulate ciclurile? Pana in prezent ai mai luat Postinor? Daca insa iti intarzie mai mult de 2 luni, ar trebui sa consulti un ginecolog...cat despre testele de sarcina, cred ca sti ca o sarcina poate fi depistata cu ajutorul testului abia dupa 10 zile dupa ce ovulul a fost fecundat...si daca le faci inainte, este practic inutil.
0
25-04-2008, ora 00:00
piciulina
Nu este medic/terapeut
piciulina
aveam ciclu destul de regulat inainte! am facut testele cam dupa 15 zile d intarziere! tin sa precizez k erau sure check! a fost prima data cand am folosit prostinor 2 si sper sa nu fiu nevoita sal mai folosesc
0
25-04-2008, ora 00:00
piciulina
Nu este medic/terapeut
piciulina
si.as mai avea cv de intrebat! am facut testele cam a doua urina..nu prima! pe el scria ORICE ora din ZI sau NOAPTE! e ok?
0
26-04-2008, ora 00:00
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Atunci, nu esti insarcinata si aceata intarziere este provocata de Postinor, pentru ca te-a dereglat putin hormonal. Dar nu uita ca daca iti intarzie mai mult de 60 de zile ar trebui sa consulti un ginecolog.
E ok si daca ai facut testele la a doua urina din moment ce era mentionat ca poate fi facut in orice moment al zilei. Deobicei, prima urina este cea mai concludenta.
Toate cele bune!
0
26-04-2008, ora 00:00
piciulina
Nu este medic/terapeut
piciulina
multumesc mult me_pink! iti doresc sarbatori fericite si toate cele bune
0
26-04-2008, ora 00:00
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Iti multumesc la fel si sper ca ti-am putut fi de ajutor
0
26-04-2008, ora 00:00
roxanacocan
Nu este medic/terapeut
roxanacocan
buna, am cateva nelamuriri si asi vrea daca se poate un medic sa-mi raspunda. Sotul meu a facut niste analize de urina si la care scria asa:
densitate 1, 025
ph: 5
leucocite: 25 leu/ul
hematii: 10 ery/ul
LEUCOCITE/CAMP; FLORA MICROBIANA PREZENTA
UROCULTURA: FLORA DE CONTAMINARE
La toate astea asi dori daca se poate un raspuns cat mai concret.
0
28-04-2008, ora 00:00
ramona_teacher
Nu este medic/terapeut
ramona_teacher
stai linistita. intarzierea este de la postinor. si eu am folosit si la fel mi s-a intamplat. sper sa nu mai fiu nevoita sa il iau.te pup. toate cele bune.
0
29-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Pentru Roxana Cocan.
Sotul dumneavoastra are o infectie urinara, ar trebui repetata urocultura pentru ca nu va da un raspuns clar si facuta si o ecografie renala.
Toate cele bune.
0
29-04-2008, ora 00:00
roxanacocan
Nu este medic/terapeut
roxanacocan
pentru doamna doctor Stela Tirneci.
va multumesc foerte mult pentru raspunsul dumneavoastra. sotul meu s-a simtit foarte rau din cauza acestei infectii si a inceput un tratament de forta majora cu nolicin (norfloxacinum) de 400 mg. Se pare ca se simte mai bine. Mai departe cred ca ar trebui sa termine cu tratamentul cu toate ca nu este decat o solutie de moment. Presupun ca ar trebui sa faca antibiograma, sau cand sa repete analizele ? ce ma sfatuiti?
0
30-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Dupa ce termina antibioticul trebuie sa faca o pauza de 7 zile si atunci poate repeta urocultura cu antibiograma.
Toate cele bune.
0
01-05-2008, ora 00:00
piciulina
Nu este medic/terapeut
piciulina
ramona_teacher iti multumesc pt rasp! pot sa t intreb ti at timp ti-a intarziat? poop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •