urticarie

10-06-2009
georgiana.popa
Nu este medic/terapeut
georgiana.popa
Buna ziua, am o problema care a inceput vara trecuta! La sfarsitul lunii iulie mi-au aparut pe tot corpul mai multe pete rosii! Nu m-am alarmat foarte tare pt ca de mica fie ca plecam undeva la tara si schimbam aerul fie ca, mancam cate ceva pateam la fel, dar imi trecea repede. De data aceasta insa desi am luat claritine, aerius si peritol pe rand nici unul din aceste medicamente nu m-au mai ajutat! am tinut si regim, evitand prajelile, sucurile si ciocolata sau mancarurile grase si tot nu am scapat de aceasta problema. Am fost si medic undeva mi s-a prescris aerius si am facut analiza coproparazitologica care a iesit negativa. Pana nu am fost la spital sa mi se faca perfuzii cu hodrocortizon nu am scapat, urticaria persistand pana la sfarsitul lunii august. De cand am facut acele perfuzii pana acum nu am mai avut probleme, insa de 2 sapt au inceput iar sa imi apara si mi-e teama sa nu patesc ca vara trecuta! Va rog sa imi raspundeti, care ar putea fi cauza? mentionez ca la spital mi s-a facut analiza alergologica (daca nu gresesc) si care a iesit negativa!
3 comentarii
0
10-06-2009, ora 21:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

Stimata Doamna Georgiana, trebuie sa apelati la un centru specializat pt a vi se face un set complex de analize alergologice. Sunt o puzderie intreaga de substante la care un organism poate dezvolta o intoleranta, intoleranta care determina sistemul imunitar sa ia atitudine si sa provoace ceea ce vedeti si dvs. pt corpul dvs. (de la prurit (mancarimi), pana la eruptii de marimi foarte mari si intensitate la fel de mare).
Dupa ce ati facut aceste analize si vi s-a descoperit substanta care va provoaca aceste manifestari alergice, vi se va prescrie un tratament de desenzibilizare, de pilda imunoglobuline sau orice altceva folosit in practica medicala. Vi se poate da si un tratament fitoterapic sau homeopat. Puteti apela si la acupunctura sau bioenergie (in ultimele 2 cazuri, daca apelati la astfel de terapii complementare, va rog sa aveti mare grija sa faceti diferenta dintre terapeut veritabil si escroc!!!).

Pt alergii, un tratament foarte bun este ceaiul de codita soricelului. Are efecte antipruriginoase, calmante si antihistaminice, toate absolut naturale.

Va doresc numai bine si sper sa va fi putut ajuta cu ceva informatiile prezentate mai sus! Multa sanatate;)
0
10-06-2009, ora 21:21
georgiana.popa
Nu este medic/terapeut
georgiana.popa
Multumesc din suflet pt sfaturile d-voastra, nu ma asteptam sa mi se raspunda atat de repede!
0
11-06-2009, ora 14:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere! Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urticariei la copil
  •