urticarie la copil de 15 ani

03-12-2011
ari_mayra
Nu este medic/terapeut
ari_mayra
Am o fetita de 15 ani. Acum 2 saptamani i-au iesit niste bube ca si intepaturile de tantari pe antebrate, care dupa cateva zile s-ua inrosit si umflat foarte tare ajungand sa se uneasca.I s-au umflat ochii, buzele si mainile.A facut tratament la spital cu hidrocortizon 8 zile. A fost externata iar dupa 2 zile i-au iesit din nou si s-a umflat iarasi.Nu s-a stabilit nici o cauza. Diagnosticul a fost urticarie. Nu mi se pare normal dupa atata tratament sa o internez din nou.



Va multumesc.
8 comentarii
0
03-12-2011, ora 09:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Umflarea pleopelor, buzelor, fetei este sugestiva pentru un edem angioneurotic Quincke, reactie alergica severa care cedeaza la administrarea de corticosteroizi si antihistaminice. Din punctul meu de vedere, ar trebui continuat tratamentul cu un antihistaminic, de exemplu, Claritine -1 tb pe zi, 10 zile si apoi facuta o testare la alergeni. Fetita trebuie vazuta neparat si de catre un alergolog. Numai bine
0
03-12-2011, ora 09:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Exista si solutii homeopatice in cazul persistentei urticariei, este bine sa consultati un homeopat cu experienta; un remediu pentru urticaria acuta este Apis mellifica 15CH, 5 granule de trei ori pe zi, pana la disparitia simptomatologiei.Numai bine
0
03-12-2011, ora 12:01
ari_mayra
Nu este medic/terapeut
ari_mayra
Pe perioada tratamentului cu claritin sau aerius ce ia in prezent trebuie sa tina regim drastic. Si va multumesc pt. raspuns.
0
18-12-2011, ora 00:07
addac
Nu este medic/terapeut
addac
asa ma kinui si eu de 4 luni nu stiu unde si ce sa mai iau, daca vreti va pot ajuta cu nr dl profesor filip este un alergoloc foarte bun, am inceput cu tratament de l adansul parca e cva mai bine, numai bne va doresc si multa sanatate
0
18-12-2011, ora 00:08
addac
Nu este medic/terapeut
addac
daca ati gasit un remediu, va rog anuntati ma si pe mine m-am saturat sa stau cu frica ca poate mi se umfla iar okii si buzele si ajung la urgenta din nou
0
19-12-2011, ora 19:26
ari_mayra
Nu este medic/terapeut
ari_mayra
eu am fost la cluj cu fetita la prof.dr tataru alexandru si diagnosticul a fost de urticarie post viroza si i-a dat tratament cu aerius 2 pastile dimineata si 2 seara pe o perioada de 20 zile fara regim si fara alte chestii.acum fetita este ok va doresc sa rezolvati si d-voastra si multa sanatate


craciun fericicit
0
02-01-2012, ora 18:36
iurea
Nu este medic/terapeut
iurea
Am o urticarie dureroasa de 2 luni in zona maini picioare. La analize a iesit ca am streptococul Klebsiella. Am urmat tratament cu ciprinol 10 zile iar pt alergie am luat singulaire tot 10 zile. Am mai luat claritine clorocalcin calciu cu D3 dar pare ca se extinde. Folosesc pentru calmarea mancarimilor pasta mentolata si fenisil. Reapare in special seara. Acum aproximativ 3 ani am facut soc anafilactic de la un furazolidon ceea ce pare ca a creat un camp alergic. Acum doua seri am avut o durere foarte mare la genunchi ceea ce ma face sa ma intreb daca are vreo legatura deoarece la analize n-a iesit ca nu am reumatism iar pana acum n-am mai avut asemenea dureri in acea zona. Disperarea mea e ca desi am urmat tratamentul acesta n-a dat rezultate ci din contra. Va rog sa-mi dati un sfat!
0
25-10-2012, ora 16:34
laurentiu1233
Nu este medic/terapeut
laurentiu1233
buna ziua am o intrebare am o sora care are 5 ani o fost diacnosticata cu doi ani in urma cu granulom inelar multiplu
ideopatic acuma ia aparut din nou alifia cea a fost recomandata nu are efect (advantan) este o boala ce se vindeca sau apare dinou?? asta este intrebarea mea as dori un raspuns fosrte detaliat si ce ar trebui sa fac va multumesc ptr atentie si ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •