uscarea pieli pe cap si decojirea (sampon) va rog a-mi rsp un dermatolog

03-02-2012
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
buna seara.am 19 ani si de 7 ani folosesc acelasi sampon headshoulders mentol ori de cate ori incerc sa folosesc un alt sampon chiar si aceeai marca o singura data daca folosesc mi se usuca pielea pe cap, se decojeste si fac mici rani(si uneori matreata) dar de la acest sampon paru imi este ca sarma si imi cade ff tare tin sa mentin ca ma vopsesc sh imi fac si suviti (il decolorez )la fire se despica, imi cade de la radacina (cand ma pieptan este ff incalcit si imi cade mult )si pe firele de par am puncte albe sh de acolo se rupe.as dori sa schimb samponul sa pot folosi si un balsam fara sa ma tem.ce as putea face va rog sa-mi raspundeti.va multumesc!
5 comentarii
0
04-02-2012, ora 09:40
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
pai daca il vopsesti si il decolorezi..normal ca-ti cade. si cu samponul daca ai folosit unul atata timp normal ca s-a obisnuit parul cu el si cand vrei sa-l schimbi ai impresia ca e sarma..e sarma cand e ud probabil..foloseste balsam de par cand schimbi samponul. incearca cu un sampon si un balsam de la naturiste. dar incearca macar o perioada sa nu il mai ndecolorezi si sa-l vopsesti atat ca sigur nu ai nevoie...esti tinerica cred ca nu vrei sa ramai cheala..
0
11-02-2012, ora 17:27
Krystyna.Kryss
Nu este medic/terapeut
Krystyna.Kryss
mereu am incercat un alt shampon dar de geaba, tot incerc cam la 3-4 luni sa folosesc un alt shampon dar nu pot de la prima spalare mi se usuca pielea pe cap sh fac rana sh matreata.in legatura cu vopsitul, , o data ce intri in hora treb sa joci, , am inceput sa ma vopsesc acum nu am ce sa fac imi pare rau k am avut parul pan la fund sh acum imi este putin my jos de umeri vreau sa renunt la vopsit.fac matreata si mi de decojeste pielea de la balsam.parul este sarma sh cand il spal, sh cand ii uscat park ii cu fixativ.parul imi aete asa de la samponul care il folosesc headshoulders nu de la cele care incerc sa le folosesc.ms pt rsp
0
12-02-2012, ora 17:05
Loredana Henciu
Nu este medic/terapeut
Loredana Henciu
Buna,

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema de ceva timp. Am schimbat samponul dar e aceeasi situatie, inainte era doar dupa vopsire la prima spalare, acum e dupa fiecare spalare. Mi s-a spus sa masez pielea capului cu ulei de masline, asta dupa vopsire iar daca e matreata, sa schimb samponul cu unul antimatreata si eventual ceva natural. Am facut si asta dar fara prea mari rezultate si e o situatie cam neplacuta si vizibila. Poate cine ma poate ajuta cu niste sfaturi, produse sau masti.

Merci.
0
10-03-2012, ora 02:30
askiuta
Nu este medic/terapeut
askiuta
Buna,

Am avut si eu o problema similara si nu reuseam sa gasesc un sampon care sa ma ajute.in final am aflat ca sufar de dermatita seboreica (avand in vedere ca am avut aceleasi simptome banuiesca ca asta ai si tu) si cineva mi-a recomandat produse de la Bioderm si Kelual Ducray, intradevar sunt destul de scumpe insa am obtinut rezultate bune intr-o scurta perioada de timp. M-am spalat cateva luni cu respectivul sampon dupa care am inceput sa alternez cu un sampon normal si problema nu a mai aparut insa si-a facut imediat aparitia cand am renuntat la el complet, e de precizat ca dermatita e o boala cronica si nu ai ce sa ii faci decat sa o tii sub control.
0
10-07-2013, ora 10:48
michi383
Nu este medic/terapeut
michi383
Indiferent ce sampon folositi, suplimentar, clatiti-va la final cu 0.5 l apa in care puneti 1 lingura otet. Efect garantat, cel putin la mine a functionat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: