usturime a ochilor la copil de 5 ani

25-12-2009
rodi.m
Nu este medic/terapeut
rodi.m
Am un copil de aproape 5 ani. De vreo 2 luni nu mai rezista in fata calculatorului sau a televizorului nici 5 minute fara sa nu-l usture ochii. Daca nu se uita la televizor sau calculator totul este in regula. Poate cineva sa-mi spuna despre ce este vorba? Ce putem sa facem?
7 comentarii
0
25-12-2009, ora 12:50
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
televizorul şi calculatorul usucă ochiul, fac ochii să clipească mai puţin şi astfel sunt mai puţin curăţaţi de lacrimi. ar trebui să vedeţi un oftalmolog şi ii va recomanda nişte picăturele adecvate copilului
0
26-12-2009, ora 11:34
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Este necesar un consult oftalmologic care sa includa determinarea acuitatii vizuale, examenul polului anterior, examenul fundului de ochi, cicloplegie si refractometrie;usturimea este un simptom al ochiului uscat, ar fi bine sa se faca si un test Schirmer;pana se stabileste diagnosticul, pentru a ameliora simptomatologia, putem folosi lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, in amandoi ochii- 1 picatura la nevoie( cand acuza usturime); numai bine
0
07-11-2012, ora 17:48
rodi.m
Nu este medic/terapeut
rodi.m
Va multumesc din suflet! Raspunsurile au fost de mare folos!
0
14-01-2013, ora 09:52
florin alin
Nu este medic/terapeut
florin alin
cunosc un tanar de aproximativ 22 de ani care, de aproximativ 2 ain are pleoapa dreapta usor umflata (in partea apropiata de gene ) i se lasa pleoapa in jos(ne controlat) si, mai nou are o usturime usoara, si o stare de deranj. Ce poate fi?
0
14-01-2013, ora 09:56
florin alin
Nu este medic/terapeut
florin alin
am 31 de ani si de ceva timp am o durere din ce in ce mai puternica in piept ( la inceput daca ma intindeam se auzea un trosnit si imediat ma simteam bine) Ce poate fi?
0
14-01-2013, ora 09:58
florin alin
Nu este medic/terapeut
florin alin
cunosc un copil de 8 ani care are sufera de HIPOACUZIE bilaterala, dar are momente in care aude. Ce poate fi?
0
06-12-2014, ora 10:30
danielantoniostanciu
Nu este medic/terapeut
danielantoniostanciu
Am aceeasi problema ca a lui rodi.ajutati-ma cu sfaturi va rog.sunt disperat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •