Usturime, iritaţie si ca nişte tăieturi in zona vaginală ! ?

26-04-2015
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Buna ziua ! De cateva luni încoace ma confrunt cu o iritaţie pot sa zic roşeaţa, usturime la intrare in vagin :( am reuşit sa ma vad cu o oglinda si am vazut si pe partea stanga si dreapta ca si doua tăieturi ( linii cat firul unei ate) si cand am contact sexual simt ca imi plesneşte pielea acolo.. Imi trece 3-4 zile se vindeca tot si iar reapare :( sunt ft speriata si nu stiu ce e sau din ce cauza ! Poate ma ajuta cineva, este cv ft grav?? Tin sa Menţionez ca Nu am scurgeri abundente si nici mirositoare nici mâncărime decât ce am specificat mai sus !
11 comentarii
0
28-04-2015, ora 16:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Folosesti medicamente, ceaiuri, anticonceptionale ?
0
29-04-2015, ora 20:42
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Nu nu folosec nici anticonceptionale nici alte medicamente.. ceaiuri mai beau asa din cand in cand.
0
29-04-2015, ora 22:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Citeste acest topic:

http://forum.romedic.ro/prod/mici_taieturi_pe_langa_vulva-urgent_012693.html

apoi, daca mai vrei sa te documentezi, da Search Google "taieturi pe labii"
-*

(*modificat de admin)
0
01-05-2015, ora 12:02
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Multumesc, am sa intru sa ma documentez
0
01-05-2015, ora 17:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca 100 % nu suspectati ca ati fi luat vreo bts, poate fi un fel de inceput de candida.
Iar daca ar fi candida ati putea folosi unguentul Nidoflor care e sub 10 lei.

In general trebuie sa mergeti la ginecolog si sa faceti testul secretiei ca sa stiti ce ciuperca e.
0
01-05-2015, ora 18:58
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
La medic voi merge undeva peste 2 luni, momentan nu sunt in tara tocmai deaia am si scris aici, ca na poate cineva totuşi are habar despre ce e vorba.. Ideea e ca mna sunt speriata pt ca nu am mai patit asa cv si e un disconfort total pe langa faptul ca e usturimea etc ca si cum ar fi o rana, trece in cateva zile si dupa ce am contact cu partenerul meu iar mi se fac tăieturile alea ca o rana iar stau 3-4 zile asa trece si tot asa :(
0
02-05-2015, ora 00:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intreaba-ti partenerul ce bts a avut vreodata, ce simptome are acum.
Ai citit linkurile pe care ti le-am dat ?
Ce boli le-au iesit la analize fetelor acelora ?
Trebuie identificata boala ca sa fáci tratament, intelegi?

Amandoi tre sa faceti tratament. Altfel o luati de la unul la altul.
Si luat antibiotice insiste sa iti apara ?
La cat timp dupa ce ai inceput relatia cu el Tí-a aparut?

Intelegeti acum de ce e bine sa nu intretii relatii sexuale inainte de casatorie ?
Nu ai de-a face cu boli venerice.

Parerea si sfatul meu in ceea ce va priveste este sa luati in serios problema.
Ciupercile netratate la timp se cronicizeaza, adica incepeti voi sa le tratati peste 2 luni, dar ele vor aparea si de 4 ori pe an de la sine, chiar daca nu aveti relatii sexuale. Nu e de glumit.
0
02-05-2015, ora 00:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dupa mine, i-as cere bani baiatului care mi-a dat asa ceva si l-as pune sa vina cu mine la doctor.
In jur de 50 euro tre sa coste consultatia cu plata chiar daca nu aveti asigurare.

Interogheaza-l ce bts au avut fostele luí prietene.

Sa nu te superi pe mine ca sunt atat de directa, dar am cunostinte care se lupta de 10-15 ani, cu asa ceva.
Iar ecsii de la care s-au pricopsit nu mai sunt alaturi de ele sa le ajute cu doctori si médicamente.

Au dat la sotii lor boala.

Copii, va cam jucati cu focul...
0
02-05-2015, ora 12:06
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
Pai categoric l-am intrebat si o spus ca el nu are nimic si nici nu o avut niciodata! La doua luni dupa ce am început relaţia la un contact sexual am simţit ca ma ustura pielea ft puternic in zona labiilor si zona catre orificiul anal, am crezut ca si totuşi părea o iritaţie... A trecut iar dupa cateva săptămîni iar usturime.. Iar a trecut iar tot asa... Si asa tare ma ustura si iritaţia e puternica încât nu mai pot avea contact sexual si ideea e cand ii spun ca nu pot se oftica, ca Numai eu nu pot ca numai eu sunt asa etc etc.. Am citit doar pe google pe linkuri nu pot sa intru
0
02-05-2015, ora 12:15
Ioana Atena
Nu este medic/terapeut
Ioana Atena
De fapt doar cel de pe YouTube nu am reuşit sa il vad
0
02-05-2015, ora 13:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Barbatii pot doar purtatori ai bacteriei respective iar ei sa nu aiba nici un fel de simptome.

2. Fii precisa ca fosta lui prietena sau sotie a luat si ea si s-a plans. Mai investigheaza.

3. Faptul ca nu iti pune 100 de euro pe masa sa te duci direct la doctor si sa iti faci toate investigatiile si tratamentele inseamna ca acest baiat nu e de viitor.
Pt orice problema de sanatate am avut inainte de casatorie, sotul meu imi punea bani in cont din strainatate si eu ma duceam si mi le rezolvam. Si crede-ma pe cuvant ca m-a respectat cand i-am spus ca nu doresc sa am relatii sexuale decat cand vom deveni sot si sotie. Asta inseamna sa iubesti pe cineva cu adevarat. Reorienteaza-te daca nu coopereaza si impune relatiei regulile tale care te vor ajuta extrem de mult in viata.

4. Trebuie sa faci neaparat Testul Papanicolau deoarece aceste dureri, taieturi etc pot fi cauzate si de o combinatie a unei bacterii (candida sa zicem) cu tulpini de virus HPV. Doctorul trebuie sa te vada daca nu ai vreo rana pe col.
Testul Papanicolau trebuie sa ti-l faci cel putin o data pe an sau mai des, depinde ce gaseste doctorul pe colul tau.

5. Intrerupe relatiile sexuale cu acest baiat care te iubeste asa de mult si se intereseaza atat de mult atat emotional, cat si financiar, de sanatatea ta. Intreaba-l cat e o prostituata in tara unde te afli. Nu esti prostituata, draga mea copila.
El trebuia sa sara instantaneu cu bani cand ar fi aflat ca ai o problema de sanatate, chiar daca nu are el simptome deloc.

6. Pune sanatatea ta in fata. Azi el e, maine ia-l de unde nu-i. Ai citit cu ochisorii tai ca unele doamne s-au luptat cu aceasta problema ani de zile.

7. Fara pantaloni stramti. Ia-ti chiloti albi largi pe care ii fierbi la 90 de grade.
Mai pui o data optiunea de limpezire sa se limpezeasca bine de detergent.

8. Fara tampoane zilnice cu diferite mirosuri. Daca se poate fara tampoane zilnice. Lasa acea parte sa respire si sa se vindece.

9. Te speli acolo zilnic o singura data dar doar cu apa. Punct.

10. Daca nu ai crema de galbenele care e cicatrizanta, da si tu cu ulei de masline extravirgin pe dischete de fata sau cu mana direct de 2-3 ori pe zi.

11. Daca nu iti trece in maxim 10 zile, scrie pe un bilet:

Nistatina 10.000.000 UI
Neomicina sulfat 0, 382 g
Triamcinolon acetonid 0, 100 g
Lanette N 16, 000 g
Eutanol G 4, 000 g
Glicerina 12, 000 g
Nipagin 0, 150 g
Nipasol 0, 050 g

* asta e compozitia de la Nidoflorul romanesc

mergi la farmacie cu biletul si roaga-i sa iti dea crema care exista in tara lor cu o compozitie asemanatoare sau identica. Te dai de doua ori pe zi in strat subtire, dupa ce citesti prospectul cu atentie.

12. Chiar daca te vindeci, lasi relatiile sexuale cu acest baiat ca ti-o iei din nou...
El trebuie sa mearga la Dermatolog, sa isi faca testele pe care i le da acela si sa ia tratament sa ii treaca.
In caz contrar o va da tuturor partenerelor lui sexuale care il vor binecuvanta pe viata.

13. Tine minte de la mine. Barbatilor le plac femeile severe, nu alea pe care sa le joace pe degete.

14. Sa te intorci sa scrii la topicul tau cum iti merge, cu ce te-ai vindecat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Usturimi vaginale - cauze și tratament
  •