usturime la urinare dupa cezariana

06-04-2012
AdrianaMaria
Nu este medic/terapeut
AdrianaMaria
Buna ziua! Am născut pe data de 14.03.2012 prin operaţie cezariana iar de vreo săptămâna am început sa simt o usturime când termin de urinat. Inca mai am lohii, mai ales când alăptez, dar sângerez foarte puţin, deşi ieri am observat un mic chag pe absorbant. Menţionez ca pentru usturime am făcut deja vreo 4 zile tratament cu ampicilina şi lomexin si spălaturi cu ceai ginosept, la recomandarea medicului de familie, dar fără prea are efect, în sensul ca după ce urinez ma ustura tot asa, dar dacă stau un pic, mai ales aşezata şi încerc sa 'ma ţin' aproape ca nu ma mai doare pana la următoare urinare si tot asa. As vrea sa ştiu daca e o infectie urinara sau e din cauza operaţiei, vreo infectie inauntru, ceva? Ar trebui sa merg la ginecolog sau sa astept pana la controlul de la 6 săptămâni? Mentionez ca operatia se vindeca bine, mi s-au scos firele, nu ma doare, nu am febra. Iar daca e o infectie urinara, ce sa ma iau ca sa scap de ea? De 2 zile am renunţat la ampicilina si am inceput sa iau urinal akut, da parca imi trece pe moment dimineaţă când îl iau, pe urma iarasi revine durerea cand urinez.. Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
08-04-2012, ora 07:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E o infectie urinara...nu prea ai alternativa la antibiotic daca alaptezi. In loc de ampicilina, mult mai bun, cu efect bactericid mai intens, cu o mai mare biodisponibilitate si cu un spectru de actiune larg se putea da Amoxicilina simpla sau Augmentin. Si Urinal akut nu mai lua caci iti va scade secretia de lapte. Cumpara-ti de la farmacie Amoxicilina de 500mg - 20 de capsule [ 1 cps/8ore ], 1-2 cutii de Uricol plicuri si Femigin B pliculete pentru spalaturi vaginale.Urmeaza tratament timp de 7 zile. Sau adreseaza-te direct ginecologului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cezariana a fost asociată cu o creștere a cazurilor de avort și sarcină ectopică
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Numărul tot mai ridicat de cezariene ar putea avea impact asupra evoluției
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •