usturime la urinare sau o boala cu transmitere sexuala? | Forumul Medical ROmedic

usturime la urinare sau o boala cu transmitere sexuala?

22-01-2009
furnicutza
Nu este medic/terapeut
furnicutza
Buna ziua!Pe data de 12 ianuarie am facut sex neprotejat moment in care am simtit usturime la penetrare...nu stiu din ce cauza.A doua zi am luat postinor2 pentru ca eram in perioada fertila si de teama sa nu se intample ceva. Pe 17 ianuarie din noua sex neprotejat si din nou usturime la penetrare. Pe 19 mi-a venit si de atunci simt usturime la urinare. Sa fie vorba de infectie urinara sau un bts?Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns ca as vrea sa ma duc la farmacie si nu stiu ce sa tratez mai intai.Multumesc!
6 comentarii
0
22-01-2009, ora 14:52
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
La medic trebuie sa mergi, nu la farmacie.Cel mai bine e sa ti se faca un control si sa ti se dea tratamentul adecvat.Multa sanatate!
0
22-01-2009, ora 21:36
Alexandra Adoamnei
Nu este medic/terapeut
Alexandra Adoamnei
MERGI LA MEDIC SI EU LA FEL AM SI MA DOARE CAND URINEZ MERGI NUMAI DECAT LA DOCTOR CA NU E DE GLUMA POTI SA DAI IN ALTCEVA DOAMNE FERESTE.MULTA SANATATE SA NE SPUI SI NOUA CE A ZIS DOKTORUL.
0
22-01-2009, ora 21:37
Alexandra Adoamnei
Nu este medic/terapeut
Alexandra Adoamnei
INCERACA SA TE SPELI CU CEAI DE MUSETEL FOARTE CONCENTRAT.CA MIA MIA MERS.
0
01-09-2009, ora 10:11
cristitm32
Nu este medic/terapeut
cristitm32
Se poate sa imi traduca si mie cineva urocultura si examenu sumar va rog?

culoare -galben-portocalie
turbiditate -tulbure
mucus - absent
sediment - prezent
filamente -absente
cristale amorfe 17476/ul 275
urocultura cantitativa sterila


examen urina
ph 5.0
densitate 1026
proteine -negativ
glucoza.-negativ
corpi cetonici -negativ
nitriti -negativ
urobilinogen -negativ
pigmenti biliari -negativ
sediment-negativ
cristale amorfe 17476


as dori sa stiu daca am ceva..vreo infectie urinara sau..asa
0
05-12-2009, ora 16:52
evelyine
Nu este medic/terapeut
evelyine
buna ziua..am si eu o problema..atunci cand urinez ma ustura f tare...dar mai este ceva.cand urinez nu ma doare, ustura, doar atunci cand mai este doar putin de urinat incep sa ma opresc involuntar si atunci ma ustura.ce trebuie sa fac? am crezut k am cistita si-am facut o baie cu ceai de galbenele adica am facut o oala mare de ceai si m-am asezat pe ea pt a inhala aburii aceea dar degeaba.nu s-a rezolvat nimic. Acum cativa ani am avut cistita...dar am tratat-o prin baia cu ceai. Mentionez k mi-am inceput viata sexuala de 1 luna...am 19 ani. Credeti ca este cistita? Nu am tendinta de a face des...ma ustura doar la urinare.
Va multumesc!! si astept un raspuns.
0
12-12-2009, ora 18:29
mihaela90
Nu este medic/terapeut
mihaela90
buna...de cateva zile am o usturime in zona genitala.si nu stiu ce sa mai fac am luat clotrimazol ovule si unguent si nici o schimbare nu stiu ce sa mai fac.de cand am avut ultimu contact sexual mi sa intamplat asta dar mentionez ca am facut protejat..oare are si iubitul meu candida si de la el am luat??va rog sa imi raspundetzi ca nu stiu ce sa mai fac..:(( astept raspunsurile voastre va rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecÈ›iilor urinare
  • Antibioticele are putea fi soluÈ›ia pentru ameliorarea durerilor cronice ale vezicii urinare (Studiu)
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  •