Usturime limba respiratie mai ales dupa ce mananc

15-06-2011
CiupercaCosmin
Nu este medic/terapeut
CiupercaCosmin
Buna ziua.
Am si eu o problema de cateva luni.
Ma ustura limba cam in continuu si e cam "amortita".
Daca mananc mai mult (dar totusi putin fata de cat mananc de obicei) imediat simt in gura si in nas un gust/miros de "ars" iar dupa ceva timp un gust/miros acru si mai ales acid. De la acel acid imi amorteste limba pe cateva zile iar la fiecare respiratie simt acel acid in nas.
Poate mi se pare mie, cine stie, dar parca si transpiratia imi miroase la fel.

M-am gandit la refluxul gastro-esofagian. Dar totusi pastile ca Maalox sau Dicarbocalm nu prea vad sa aiba efect + nu simt arsuri/dureri pe stomac sau esofag.

Acu jumatate de an, la cateva saptamani de cand a inceput sa ma usture limba (dar inca nu era asa de avansat ca acum) am fost la medicul de familie pentru un tratament. Mi-a dat tratament pentru o ciuperca - cel putin asa scrie pe internet despre medicamentele respective. Bineinteles nu a avut efect.

Sper sa ma poata ajuta cineva...
Multumesc anticipat.

O zi buna
2 comentarii
0
15-06-2011, ora 21:19
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Din descrierea facuta se pare ca este vorba de reflux gastro-esofagian. Sunt necesare doar cateva sedinte de bowenterapy pentru retragerea stomacului din esofag.Terapeutul bowen iti va recomanda si niste exercitii pentru diafragma pentru retragerea herniei hiatale.
0
08-05-2012, ora 21:03
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
gust miros acru acid sunt simptome pentru reflux esofagian, nu trebuie neaparat sa aveti si arsuri,
faceti un exudat faringian din gat, o lama prelevare secretie de pe limba) si o coprocultura eventual urocultura, trebuie sa prindeti microbii sau bacteriile care va deranjeaza
bineinteles dieta fara dulciruri (microbii si bacteriile adora dulciurile si grasimile), fara alcool tigare, cruditati,
doar apa fiarta si racita pana dispare senzatia de acru, legume fierte carne fiarta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.