Usturime penis

28-04-2009
Octavian57
Nu este medic/terapeut
Octavian57
Am avut nisip la rinichi acum cateva luni dar nu m-a deranjat prea tare si am baut multe licide, dar de curand am avut probleme la urinat.. parca ma chinuiam sa fac. si cam cu 2 saptamani in urma mi-a trecut dar mi-a ramas o usturime jenanta pe Uretra. nu am considerat ca e ceva serios asa ca nu am fost la medic. dar deja usturime a inceput sa ma supere zilnic. iar acum urinez bine nu mai am nici o problema si nici nu ma mai dor rinichii.
Atunci cand urinez nu ma ustura deloc dar imediat dupa apare si usturimea undeva pe la jumatatea penisului.
Asa ca rog daca se poate un sfat sau daca considerati ca ar trebuii sa merg la doctor pentrut aceasta problema.

Multumiri anticipate !
22 comentarii
0
29-04-2009, ora 19:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca aceasta usturime pe uretra te supara zilnic de mai mult de doua saptamani eu zic sa faci o vizita la urolog.Numai bine!
0
01-09-2009, ora 10:08
cristitm32
Nu este medic/terapeut
cristitm32
Se poate sa imi traduca si mie cineva urocultura si examenu sumar va rog?

culoare -galben-portocalie
turbiditate -tulbure
mucus - absent
sediment - prezent
filamente -absente
cristale amorfe 17476/ul 275
urocultura cantitativa sterila


examen urina
ph 5.0
densitate 1026
proteine -negativ
glucoza.-negativ
corpi cetonici -negativ
nitriti -negativ
urobilinogen -negativ
pigmenti biliari -negativ
sediment-negativ
cristale amorfe 17476


as dori sa stiu daca am ceva..vreo infectie urinara sau..asa
0
25-12-2009, ora 21:23
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
TREBUIE SA MERGI LA DOCTOR PENTRU INVESTIGATII SUPLIMENTARE.CAUZELE POT FI MULTE.MANANCA MAI PUTINE PROTEINE, ELE NU AR TREBUI SA APARA IN URINA.DACA RAPORTUL SEXUAL A FOST NEPROTEJAT.POTI AVEA SI PROBLEME SI NU PUTINE.
0
26-12-2009, ora 00:05
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
contactul sexual a fost neprotejat fireste chestia care ma nelinisteste este ca aceasta usturime a aparut imedeat dupa contactul sexual adica in maxim 30de min nici nu stiu sa fie oare doar de la meniu prea bogat sau chear asa sa fiu atacat atat de fulgerator???!!!! oricum iti multumesc de raspunsul promt oferit !!!
0
29-12-2009, ora 20:08
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
in primul rand trebuie sa faci unele analize pt.a te asigura ca nu ai luat vreun microb de la acea doamna.nu stiu ce legatura are "conserva de ton".in momentul in care alimentatia iti este bogata in proteine acestea ies in urina.si in cazul unei infectii apar proteine in urina si asta nu e bn.de aceea trebuie sa mergi neaparat la medic.daca nu te duci, in timp se cronicizeaza si tratarea este mai anevoioasa.simptomele se pot diminua dar infectia nu trece singura si lasa urme.astept vesti.multa sanatate!
0
29-12-2009, ora 21:54
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
Mercy de raspuns chear astazi am fost la un medic urolog care mi-a recomandat sa fac un examen urologic cu antibiograma pe scurt :::: trigliceride 190 , antencedent familiar -diabetic , dupa examenul ecografic mai sus amintit am administrat antibiotic o pastila mare pe zii usturimea este mai pronuntata dupa administrarea antibioticului eu am si o orhita netratata de multi ani poate si asta sa fie la maxim sa dea pe afara???? eu sper precum zice medicul urolog la care am facut consultatia sa fie doar o infectie urinara si nu un BTS pe 4 ian merg sa duc urina si sa vad atunci cand voi primi rezultatul !!! ca se cam intarzie PS conserva de ton a fost cred in ziua aceia singura mancare servita in combinatie si cu niste suc acidulat si sincer nu mi sa dus cu pofta nu stiu ce sa cred ca inafara de aceasta usturime care oricum nu este excesiva ci mai in curand nelinistitoare , eu nu am alte sintome si au trecut deja 3 luni si doar in ultima luna de cand am administrat antibioticile ma jeneaza mai insistent UN AN NOU FERICIT UREZ TUTUROR !!!!
0
10-02-2010, ora 20:17
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
GIGIBRA, CUM TE MAI SIMTI?
CE TI-A IESIT LA ANALIZELE URINARE?
0
07-03-2010, ora 02:14
Mya2010
Nu este medic/terapeut
Mya2010
Am si eu o problema (de fapt prietenul meu are), si as vrea putin ajutor...
de ceva vreme are o senzatie de durere in timpul actului sexual, el spune ca il jeneaza ceva cand e placerea mai mare si nu mai simte placerea...face mecanic.Sau ca simte o caldura foarte puternica la nivelul capului penisului.Ce am mai observat ca uneori pielita care acopera penisul e foarte uscata
a fost la urolog i s-au dat analize si in spermograma i-a iesit un stafilococ.I s-a dat tratament cu antibiotice dar i s-a zis ca poate avea relatii intime
bineinteles a aparut si de data aceasta aceiasi problema desi e sub tratament
Problema mai e ca uneori i se inmoaie asa in timpul actului si nici el nu-si poate explica de ce ptr ca totusi e tanar, are 26 de ani
0
08-03-2010, ora 00:58
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
in urma examenului urologic medicul urolog a socotit ca nu am nici o problema si ca sa stau linistit usturimea durerea sau starea de jena care o am este pusa pe seama unor simturi post infectie am urmat independent un tratament cu pastile de FLAGYL si CEAI DE MUGURI DE PIN culmea este ca la sfarsitul acestui tratament usturimea a disparut o seara apoi in fiecare seara aceleasi dureri imedeat am inceput s a imi administrez si cate doua picaturi de ulei de cimbru in cana de ceai de pin daca ziua nu am nimik seara este un cojmar durerea se resimte pe toata fruntea bazinului ma gandesc poate ca asi face efectul uleiul de cimbru ca deja in dos a inceput sa marsaluiasca geardia acum am fost la dermato fac analize pentru chamidia vdrl sida te poti astepta la orice in final va scriu joi rezultatele si ma gandesc ca chear daca ar fii clamidia nu cred ca se afla in raza de sintome .partea buna in tratamentul administrat in aceasta perioada cu ceai d e pin a fost ca urina si-a schimbat culoare nu mai miroase si urinarea nu este dureroasa
0
12-03-2010, ora 13:45
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
revin cu rezultatul la testul chlamidia !!!!!!!!!!! ATENTIE CUM SCRIE :::::ANALIZA SOLICITATA Rezultat POZITIV Dar nu inteleg ce scrie la observatii NOVA LISA sau MONA LISA CLAMYDIA 1 g M ??????? CE INSEAMNA ASTA????? LA RUBRICA 2 -Alte analize -proba nr. in dreptul Analiza solicitata apare aceiasi mona lisa chlamidia 1g dar cu un G mare nu M ca la prima si rezultatul este NEGATIV
0
12-03-2010, ora 16:45
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
testul ELISA si nu lisa pt.depistarea infectiei cu chlamidii.E bn ca ai descoperit microbul.Acum te duci frumusel la medic sa-ti dea tratament si o sa vezi ca iti trece.ce chin pe tine atatea luni de usturime!!! Cat faci tratament abtinete de la a face sex si mai ales neprotejat.
0
12-03-2010, ora 19:35
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
iiti multumesc de sfaturi voi continua sa te informez privind tratamentul urmat ma ingrijoreaza timpul petrecut pana la acest diagnostic inafara de usturime mai am si dureri in zona testicolelor (dar nu la testicole) in pelvis in rest nimik] si sper nici sa nu imi apara dar daca incep tratamentul cele 4 luni sper sa nu fii avut un efect grav pana acum
0
12-03-2010, ora 22:43
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
draga gigibra sper ca durerile o sa-ti treaca daca urmezi corect tratamentul.Da, durereile pot fi de la aceasta infectie esti oricum mai sensibil de la orhita veche de care te plangeai.Pt.mycoplasma hominis ai facut teste sau ti-a dat doar pt.chlamidia? E bn ca o data cu antibioticul sa iei si antiinflamatoare. Dupa 10 zile de la terminarea antibioticului sa refaci testul pt.a vedea daca ti-a trecut.Nu uita ca si femeile cu care ai facut sex neprotejat ar trebui sa se trateze.Simptomele sunt reduse si multe nu stiu ca au asa ceva. MULTA SANATATE ITI DORESC si eu sunt sigura ca o sa te faci bn.
0
12-03-2010, ora 23:17
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
togmai deoarece sintomele au fost atat de inezistente am delasat si eu daca cele 4 luni nu sant o problema este ok celelalte sintome sant accepabile spre nebagare de seama analizele au fost recomndate d e medicul dermatolog si au vizat doar VDRL , HIV, Chlamidia . Ce este mycoplasma hominis asta de care pomenesti???
0
18-03-2010, ora 19:29
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
este tot o boala cu transmitere sexuala, asemanatoare chlamidiei.Poate da simtomele descrise de tine mai sus, dar si dureri articulare.in plus tratamentul prescris se face in urma antibiogramei.sa speram ca cel pt.chlamidie a curatat toate problemele.dupa tratament spune-mi cum ti-au iesit analizele
0
19-03-2010, ora 01:36
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
sa speram ca analizele vor iesi bine momentan simt dureri in spatele testicolelor si in zona prostatei???!!! si parca sa intensificat mancarimea la orificiul anal nu stiu ce sa cred ori inconstient mi-am transmis si anal microbul sau pastilele recomandate AZITROX 500mg au si efect asupra giardiozei????
0
23-03-2010, ora 13:22
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
revin ::: a trecut o saptamana de cand am inceput tratamentul prescris sant ingrijorat , oare doar 2 pastile la saptamana este suficient??? eu cred ca nu deoarece durerea persista acum le iau pe celelalte doua ma gandesc sa fac testul din nou partea proasta este ca nevastamea acuza dureri de spate sigur d e la rinichi sau uretre imi este teama mai mult ptr ea de cat ptr mine ce pastile sa iau sa fiu sigur sa a-si faca efect imedeat??? am inteles ca doxicilina ??!!!! altceva mai tare??
0
27-03-2010, ora 21:02
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
gigibra, stiu ca azitromicina este medicamentul de electie pt.chlamidie dar 2 pastile pe saptamana este putin.DOXICICLINA este si ea destul de utila, dar de la atatea antibiotice luate aiurea poti face si candidoza.La rinichi poate aparea din cauza chlamidiei infectie si chiar pielonefrite.itib trebuie un medic bun care sa-ti instituie o schema de tratament pe care sa o urmati amandoi corect si sa scapati de probleme.De unde esti ca sa va trimit eu, eventual, la un medic bun.Prea multe antibiotice nu sunt bune si totodata nici ceea ce ai nu o sa mai fie sensibil.
0
30-05-2010, ora 01:48
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
ce pot sa spun este ca datorita doxicilinei durerile mi-au trecut si tot cautand colo si colo am aflat de un tratament naturist cu ceai de musetel 3 cani pe zii in primele 2 saptamani si apoi 2 cani timp de o luna ideia si unele din sintome au reaparut adica senzatia aceia de jena si durere la inceput au fost si vreo doua trei intepaturi , medicul dermatolog ma trimis sa fac analiza sumara la urina REZULTATE :::::: densitate 1016; albumina glugoza urobilina si pigmenti biliari --ABSENT ;urobilogen --NORMAL SI SEDIMENTE MICROSCOPICE ;;;;; MUCUS PREZENT ; HEMATII RARE .OXALAT DE CALCIU astept si rezultatele de laborator ale sotiei sa vedem ce surprize mai apar
0
30-05-2010, ora 13:25
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
gigibra, poate ca infectia nu a trecut.sau a trecut doar la unul dintre voi si la celalalt nu.Poate v-ati reinfectat.Pe timpul tratamentului si pana la o analiza care sa evidentieze disparitia totala a infectiei, atat la tine cat si la sotie, contactul sexual trebuia intrerupt sau protejat.Nu prea cred in ceaiul de musetel.Poate mai buna era branca-ursului.
0
01-06-2010, ora 18:49
gigibra
Nu este medic/terapeut
gigibra
in tot acest timp am avut contact protejat deci este exclusa re infectarea ; ce este branca ursului??
0
02-06-2010, ora 00:01
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
ASTA ESTE F.BN. CA V-ATI PROTEJAT.SPER SA VA IASA BN ANALIZELE. AI RAMAS TOTUSI CU O SENSIBILITATE.TINCTURA DE BRANCA -URSULUI ESTE UN STIMULENT IMUNITAR DIN SFERA GENITO-RENALA.ESTE GINSENGUL ROMANESC SI DA F.BUNE REZULTATE IN AFECTIUNILE GENITALE SI RENALE.MULTA, MULTA SANATATE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •