usturime penis

25-02-2015
klla
Nu este medic/terapeut
klla
Cu cateva saptamani in urma, mi-au aparut cateva mici crapaturi pe preputul penisului si usturime dimineata cand eram in erectie.Crapaturile au trecut dar usturimea o mai am uneori(o simt in varful capului).Nu am avut contact sexual si am o igiena zilnica.Va rog sa-mi spuneti ce este si cu ce o pot trata.Se transmite sexual?
8 comentarii
0
26-02-2015, ora 18:17
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Chiar daca nu mentionati un contact sexual anterior aparitiei usturimii, in cazul in care v-ati inceput viata sexuala, primul pas este sa faceti analizele pentru infectiile cu transmitere sexuala. Este posibil sa aveti o uretrita. Daca persista usturimea, cel mai bine este sa va consulte un urolog. Usturimea reprezinta o manifestare nespecifica si poate ascunde multe afectiuni in spate.
0
26-02-2015, ora 19:11
klla
Nu este medic/terapeut
klla
Nu mi-am inceput viata sexuala inca si nu sunt in tara pentru a putea face un control.
0
27-02-2015, ora 15:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ klla

Ati facut Petting in trecut ca de undeva ati luat-o. Mult timp ea poate sa nu se manifeste.
Este posibil sa aveti Chlamydia.
Cautati la farmacii in tara unde sunteti Test pentru Chlamydia. In Romania exista asa ceva.
Luati apoi medicatia necesara pentru daca e asta, netratata, poate duce la sterilitate.

Va trimit mesaj pe Privat. Apasati pe Modificati profilul dv. in caseta verde din dreapta sus si apoi Mesaje.
0
27-02-2015, ora 22:24
klla
Nu este medic/terapeut
klla
Multumesc!
0
10-03-2015, ora 20:49
klla
Nu este medic/terapeut
klla
Am fost la medicul de familie si mi-a dat o crema Clotrimazol.Ma ung de 2-3 ori pe zi timp de o saptamana jumatate.simt o usoara imbunatatire.Ce credeti sa continui tratamentul sau imi recomandati altceva.Nu am niciun semn pe penis, doar mici furnicaturi.Se transmite oral, sexual?
0
10-03-2015, ora 21:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si oral si sexual.
0
11-03-2015, ora 18:12
klla
Nu este medic/terapeut
klla
Multumesc de implicare
0
11-10-2017, ora 22:30
iordanmihai
Nu este medic/terapeut
iordanmihai
Am o problema cu care ma confrunt ce ceva timp(aproximativ 4luni).Am o roseata pe, penis care ma jeneaza.Am mancarimi (mai ales cand este in erectie) si dureri in timpl actului sexual.
Am fost la medicul dermatolog in urma cu 2 luni si mi-a pus acest diagnostic "Balanita candidozica'".Am urmat tratamentul prescris si anume: Tragoven unguent 1saptamana dupa care Travocort unguent 1saptamana.In tot acest timp ma spalam si clateam cu o solutie de apa cu bicarbonat.Dupa acest tratament simtomele de mancarime au mai scazut in intensitate dar nu au disparut si nici roteata nu a dispartu deloc.
Am incercat mai multe unguente (Cutaden, Betadine, Canesten 3 saptamani )dar nu vad nici-o ameliorare.In acest moment incerc Clotrimazol Atb 10mg/g dar nu este nici-un semn bun ca as scapa de chin.
Tin sa subliniez faptul ca sunt casatorit, nu am nici-o alta relatie sexuala decat cu sotia mea, folosesc prezervativul si tin o igiena intima stricta. A fost si sotia mea la ginecologie a facut analize si ea nu are nimic.
Sunt convins ca pana acum nu am folosit tratamentul cuvenit acestei afectiuni.
Va rog sa ma ajutati a-mi recomanda un tratament eficient.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •