Usturimea piciorului

14-12-2012
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
buna ziua.am si eu o problema daca poate cineva sa ma ajute va rog.acum 2 seri am observat o durere pe pulpa superioara a piciorului drept.am pus-o pe seama unei febre musculare desi nu am facut efort.insa durerea nu m-a lasat ba din contra s-a extins pe pulpa dar numai la atingere.daca ies afara la frig se accentueaza si este insotita de o ustirime puternica.nu mai zic ca daca pun mana sa ma masez ma ustura piciorul destul de puternic.nu stiu ce ar putea fi si ce as putea sa iau sau sa dau local pentru a ameliora usturimea.nu am absolut nimic vizibil pe picior gen vanataie sau iritatie.
3 comentarii
0
14-12-2012, ora 19:51
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ca sa-ti raspunda un medic,
scrie varsta, greutatea, ce sport faci...cat mergi pe jos,
daca stai mult in picioare.
si
daca ai vreo problema de sanatate:
sanatate iti doresc!
0
14-12-2012, ora 20:17
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
Am 24ani un copil de 5 ani un ulcer duodenal si orare polichistice.nu fac sport iar de stat in picioare stau cam toata ziua cu diverse treburi casnice.multumesc pentru sfat
0
15-12-2012, ora 11:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate posibilitati, insa cele mai frecvente sunt reprezentate de insuficienta venoasa periferica (varice), o suprasolicitare musculara (efort exagerat), un sindrom compresiv lombar (hernie de disc) etc.
O examinare clinica locala va diferentia cauza suferintei. Pana atunci trebuie sa reduceti drastic ortostatismul (statul in picioare), deoarece agraveaza evolutia in oricare din posibilitatile diagnostice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: