usturimi la urinare...dureri de ovare si urinare frecventa

18-06-2011
deeasii
Nu este medic/terapeut
deeasii
cam de o saptamana am fost la medicul de familie pt ca aveam dureri la burta probabil la ovare si urinam des...mi-a zis ca am anexita si mi-a prescris tratament cu ospexin de 1000 mg si pt dureri mi-a dat supozitoare; am urmat tratamentul dar de catva timp ma trezesc noaptea sa urinez si acuma dimineata cand am urinat m-a usturat f tare si am urinat f putin...si am senzatia tot timpul ca trebuie sa urinez.precizez ca urinez f des cam de o saptamana si trebuie sa merg imediat la toaleta altfel am mari probleme...va rog raspunde-timi ce sa fac?! la medic nu pot merge ca e week-end... va multumesc.
5 comentarii
0
18-06-2011, ora 06:43
deeasii
Nu este medic/terapeut
deeasii
inca ceva urinez cu sange.
0
18-06-2011, ora 11:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
tratament
NU cred ca v-ar da nici un medic..pe forum...
mai ales ca urinati cu sange.

Propunere:
1. mergeti la Urgente si va vor da tratament...sigur trebuie;
sau
2. mergeti la farmacie, spuneti ce problema aveti si..ceva veti primi pana luni.

sanatate
si
O zi buna.
0
18-06-2011, ora 14:57
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Eu zic sa mergi la fel la urgente, sa faci un sumar de urina, si sa-ti dea tratament, este o infectie urinara...iar pe viitor sa faci o analiza la secretie din cultura din col cu antibiograma aferenta, pt anexita, ca sa vezi exact ce bacterie produce inflamatia si sa iei tratamentul corespunzator, nu asa ochiometric, dupa cum vezi este ineficient..de fapt sfatul meu, dupa ce termini tratamentul ce-l vei primi acum pt infectie, la 10 zile dupa terminarea lui sa faci analiza acea din secretie care ti-am zis si sa faci o urocultura ca sa vezi daca ai scapat de infectia urinara...
0
18-06-2011, ora 15:22
deeasii
Nu este medic/terapeut
deeasii
am sunat medicul de familie si i-am explicat...si mi-a zis sa iau de doua ori pe zi norfloxacin si nospa timp de 5 zile si sa beau multe lichide in special ceaiuri de galbenele, matasea porumbului, coada soricelului et...sper sa imi revin...o sa merg dupa ce termin cu bacalaureatul sa imi fac cate ceva analize. va multumesc pt raspunsuri...
0
19-06-2011, ora 08:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Daca urinezi cu sange( hematurie) trebuie sa te vada si un urolog, este necesara o ecografie( litiaza renala??), neaparat urocultura, examen sumar urina, HL, VSH, uree, creatinina. In functie de investigatii, se va alege si tratamentul corespunzator; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urinarea nocturnă, redusă prin limitarea aportului de sare
  • Durerea de burtă
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  • Durere de burtă
  •