uter fibromatos

06-06-2012
ELENA1969
Nu este medic/terapeut
ELENA1969
buna ziua. mi s-a spus ca am uter fibromatos. de fiecare data la ciclu singerez abundent si intru in panica atunci cand vad acest lucru. apar la sangerare si cheaguri maricele. este normala sangerarea abundenta la uterul fibromatos ? aveam un ciclu normal pana sa mi se descopere acest uter fibromatos, acum cateva luni. care sunt simptomele uterului fibromatos si este vreun tratament pentru reglarea sau normalizarea cantitativa a ciclului ? va multumesc anticipat. elena
4 comentarii
0
07-06-2012, ora 10:38
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Prima intrebare ar fi ce varsta aveti dvs? Pt uter fibromatos se pot recomanda anticonceptionale care sa scada sangerarea, sau poate un sterilet cu hormon tot pt scaderea sangerarii, dar este f important istoricul medical si varsta, sangerarea poate duce la anemie s.a
Tb consult medic OG + vazul ecografic cu arata si ce tratatement se poate prescrie.
0
08-06-2012, ora 10:27
ELENA1969
Nu este medic/terapeut
ELENA1969
AM 43 DE ANI. MULTUMESC
0
08-06-2012, ora 10:46
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
In cazul acesta va rog sa consultati un medic OG + ecografie si in fct de rezultat va va da o solutie.
0
06-07-2012, ora 16:15
popa gabriela
Nu este medic/terapeut
popa gabriela
buna ziua!

dupa o miomectomie efectuata in octombrie 2011, la eco facuta in data de 05.07.2012, s-a constatat ca uterul este fibromatos, marit, avand 73 mm.Mi s-a recomandat de medicul meu un chiuretaj biopsic la a 10 zi de la menstruatie pentru a decide ce facem mai departe.Intrebarea este.. de ce a aparut iarasi intr-un timp atat de scurt aceasta problema?
va multumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  •