Utilizare ochelari

21-04-2007
Petre Sorin
Nu este medic/terapeut
Petre Sorin
Sex: Masculin
Varsta: 45 ani

Acum un an am fost la dioptrician si am primit o recomandare pentru ceea ce se numeste in mod obisnuit "ochelari de citit", ochelari pe care mi i-am procurat dar pe care ii port doar din cand in cand. Dioptrile mele fiind de doar 0, 75 nu am nevoie sa-i folosesc decat in cazul scrisului foarte marunt (cum ar fi instructiunile de utilizare ce se gasesc in interiorul cutiilor cu medicamente). In rest, pentru citittul unei carti cu letraj normal nu simt nevoia sa-i folosesc. Din discutiile cu cei apropiati s-au desprins doua opinii complet diferite. Unii sustin ca neutilizarea regulata a ochelarilor va duce la o agravare rapida a calitatii vederii mele. Ceilalti sustin ca nu ar trebui sa-i port decat atunci cand am neaparata nevoie si in rest trebuie sa las muschii oculari sa lucreze in voie si nu sa-i ajut cu ochelari care in acest mod ii invata lenesi si in acest fel ochiul va deveni din ce in ce mai dependent de aceste corectii sa le zicem artificiale. Intrebarea mea este: careia din aceste doua pareri ar trebui sa-i acord incredere si daca nici una nu corespunde unei pareri medicale avizate atunci care este calea de urmat pentru a conserva o vedere cat mai buna si cat mai lung timp.
Multumesc anticipat !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.