Utrogestanul inhiba ovulatia? sau o afecteaza cu vreo ceva ?

02-02-2012
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Va rog care stie... trebuie sa iau ovule cu utrogestan 10 zile pe luna din z14-z24 (am endometrul prea subtire; 6mm in z 24 a unui CM de 30 de zile) si cica astea il ingroasa.. de ieri nu ma mai protejez din z 14 ca ne dorim copil f tare...insa am citit ca progesteronul inhiba ovulatia, asa e?? eu de obicei ovulez prin z 16-17.. (presupun-dupa teste) vroiam sa va intreb daca eu imi bag deja ovulele cu progesteron, afecteaza cu vreo ceva ovulatia? nu se mai sparge foliculul din cauza asta? exista asa ceva? ma gandeam sa mi le pun din z16 ca sa fiu sigura, nu din z 14. Ce spuneti?
4 comentarii
0
03-02-2012, ora 22:24
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Recomandarea ar fi sa contactati un medic ginecolog supraspecializat in tratamentul infertilitatii. Tratamentul cu Utrogestan se recomanda oricum din z 15-16 a CM. Trebuie insa monitorizata corect si atent ovulatia (daca se produce sau nu)-ecografic+teste ovulatie si evolutia grosimii endometrului (uneori se pot folosi ov cu estrogeni).
0
03-02-2012, ora 23:24
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
MULTUMeSC
AM FOST LA MEDIC specializat!
TOCMAI EL MI-A RECOMANDAT SA IAU 10 ZILE PE LUNA;
NU CRED SI NU VREAU SA CRED CA AS AVEA PROBLEME DE INFERTILITATE. ACUM 5 LUNI AM PIERDUT PRIMA MEA SARCINA LA 10 SAPT (OBTINUTA NATURAL DIN PRIMA LUNA DE INCERCARI FARA MONITORIZARI)..SE CREDE CA AM PIERDUT-O (IN AFARA DE SELECTI NATURALA) SI CA POATE AM AVUT DEFICIT DE PROGESTERON, EU NELUAND NIMIK SA O SUSTIN.
DE ACEEA ACUM PREVENTIV IAU 10 ZILE PE LUNA DE UTROGESTAN.PT INGROSARA ENDOMETRULUI...INSA AM UITAT SA INTREB MEDICUL.. DACA INHIBA SAU NU OVULATIA, DACA DUPA CE MI LE BAG IAR SAPTAMANA ACEEA CAT Le IAU AM CONTACT SEXUAL AFECTEAZA CU VREO CEVA OVULATIA MEA, SAU INNOTATORII LUI, SAU CEVA DE GeNUL, DE ACEEA VA INTREB PE DVS, POATE CUNOASTETI?
ATAT DORESC SA STIU..DACA SITI CA AR AFECTA CU VREO CVA OVULATA MEA (CARE DOAR PRESUPUN CA S-AR EFECTUA IN Z16-Z17, DUPA TESTE SI DACA AFECTEAZA CU VRO CEVA SPERMATOZOIZII?
0
04-02-2012, ora 01:49
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Cel mai bine ar fi sa intrebi medicul curant. In ghiduri se sugereaza suplimentarea cu progesteron DUPA ce apare ovulatia/test de ovulatie pozitiv. Avand in vedere ca trebuie sa ramaneti si gravida, pe perioada fertila cat aveti raport neprotejat puteti lua Utrogestan pe cale orala cu doza recomandata de dr dvs, dupa care puteti sa il administrati intravaginal. Se considera ca o sarcina se pierde prin deficit de progesteron atunci cand aceasta pierdere apare intre 6-8 sapt de regula asa ca e mai probabil sa fi intervenit si alti factori. Mult noroc!
0
04-02-2012, ora 22:18
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
multumesc
da, se prea poate sa aveti dreptate;
dupa avortul spontan la 10 sapt, am facut investigatii: am descoperit ca am ureaplasma. am tratat-o 2 luni si luna aceasta mi-a disparut in sf...de aceea nu ne-am mai protejat si speram sa fie bebe.
Am auzit ca si ureaplasma poate provoca avort spontan in primul trimestru. Doamneee si cand ma gandesc ca la 7 sapt si 5 zile am mers la control si avea activitatea cardiaca.mi se face rau... ma gandesc nonstop cum si de ce a murit in nici 2 sapt dupa aceea:(..
sper ca data viit. sa fie bine..numai la asta ma rog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •