Uvulita si laringita

27-09-2016
Focsa
Nu este medic/terapeut
Focsa
D-le dr.Flueraru,
Elev ( aproape 18 ani), nu fumez si nu consum alcool, bauturi acidulate sau fast-food, practic sport pentru intretinere. Acum o luna am simtit ca ma gadila ceva in gat, mai ales seara, simteam nevoia sa tusesc (tuse seaca), iar dimineata aveam o flegma si tuseam putin, desi nu eram racit. Dupa 2 saptamani problema nu s-a ameliorat si am mers la ORL. Diagnostic: uvulita intens edematoasa, laringita moderat hiperkeratozica si rinita vasomotorie. Tratament: 10 zile de aerius dimineata, nasonex, 15 zile de controloc 1/zi, iar daca dupa 3-4 zile nu trece sa iau antibiotic 3 zile. Dupa cateva zile s-a ameliorat si nu am mai luat antibioticul. Au trecut 10 zile, dar nu ma simt refacut 100%, in sensul ca ma mai gadila putin seara. Nu mai tusesc decat foarte rar, iar flegma o simt mai putin dimineata. Am tinut si regim alimentar (fara acru, iute, acidulat, citrice). Ce ar trebui sa mai fac sa imi revin???? Poate fi o alta cauza??? Nici acum nu-mi dau seama care etse cauza!!! Ar mai trebui sa fac alte investigatii???? Dr.Merchea din Focsani nici macar nu m-a mai chemat la un control fiind sigura ca o sa-mi treaca. Mentionez ca nu am schimbat mediul ambiant si nu stau in mediu toxic.
Va multumesc!
1 comentarii
0
28-09-2016, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza, din pacate este la nivelul tractului digestiv
faptul ca ai tinut regim..este bine.. dar asta nu exclude posibbilitatea unei gastrite cu reflux gastro-esofagian
anume acea gadileala si acea tuse seara.. vorbeste despre un reflux..si acidul gastric ajunge in somn pana in faringe..de acolo si laringita si edemul luetei
posibil sa fie si de la dulce, acidulat sau ceva fructe mancate dupa cina..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.