va cer parerea pentru ca nu mai rezist!

24-09-2012
illy21
Nu este medic/terapeut
illy21
Acum o luna si putin am facut o cadere de calciu, mi.am pierdut constienta si am cazut cu gura de gresie. Am avut buza sparta, incisivul lateral fracturat si din incisivul central s.a spart o mare bucata din colt... dupa ce mi.am scos firele de la buza, am mers la dentist..am vorbit cu3 doctori, insa nu m.am hotarat sa merg la nici unul dintre ei. Pentru ca nu aveam un medic stomatolog de incredere-aveam niste dinti perfecti(am purtat si aparat cand eram mai micuta)am intrat pe net, si am gasit un cabinet. Am mers acolo si mi.a placut atat de tare de doamnade acolo ca m.am si apucat de treaba. Am plombat in prima faza incisivul central, nu a pus prea mult freza pe el ca si asa e o plomba mare care sta in aer. Se cam observa o mica diferenta ca mi.a lasat putin din smaltul meu dar nu ma deranjeaza asta. Am hotarat sa ne apucam de cel fracturat..am scos nerv, l am scos pe el de acolo, fractura s a dus sub gingie pe spate...am pus pivot de argint.. si de atunci tot astept sa fie gata... am eu impresia sau dureaza enorm? E doar 1 dinte. La prima proba de metal, a sps ca este prea mare, am facut alta... inca cateva zile, acum maine merg la alta proba... cat mai dureaza ? E normal? Am inteles ca fractura e mai 'speciala'...dar totusi..am 21 de ani si de o luna sunt stirba!!nu mai suport.
Si de parca asta n ar fii suficient...azi am dat de alta 'belea'... o masea ma doare de mor..dar am spus ca maine gata o rezolvam, ca nu mai pot sa mananc, ma trezeste noaptea durerea din somn... iar alta, de pe cealalta parte se pare ca a suferit atunci o fisura, iar acum cateva zile s.a fracturat. si azi am vazut-lucru care m.a speriat ingrozitor un abces micut pe gingie langa ea. M a vazut azi si m a trimis la radiografie, sa vedem ce facem. Zicea ca pare ca aia ar trebui scoasa...
1 comentarii
0
24-09-2012, ora 16:20
illy21
Nu este medic/terapeut
illy21
Va cer parerea pentru ca imi este frica. mi am asumat un risc sa merg la cineva desprr care nu stiam nimic..
Iar acum gandul asta ma chinuie... e totusi un dinte frontal, daca nu iese bine..am si niste invisivi laterali mai micuti...
Iar treaba cu infectia aia m.a spariat tare, sunt si foarte fricoasa, cand mi a facut anestezia, prima din viata mea, am fost foarte aproape de lesin... ce presupune curatarea canalelor la maseaua infectata? Ca presupun ca acolo e infectie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul