va implor ajutati-ma: imi creste tensiunea arteriala brusc zilnic

20-09-2008
aridana
Nu este medic/terapeut
aridana
am mai pus intrebarea asta aici si nu am primit nici un raspuns.mai incerc o data sa vad daca am noroc pt ca sunt disperata.imi creste tensiunea arteriala brusc zilnic (si chiar noptea) la valori foarte mari de 160-170 cu 110-116.ma simt foaerte rau in acele momente si nu stiu ce sa fac sau ce sa iau. vrea sa va spun ca am 27 de ani am fost la cardiolog la endocrinolog la neurolog si toti au zis ca n-am nimik.cardilogul mi-a dat concor.apa de ploaie nici un rezultat ia-m spus dar a zis ca nu are ca sa faca avand in vedere ca creste brusc daca imi da alt tratament cad jos.eu am mai incercat sa iau prestarium dar peste cateva orea mi-a crescut la fel de mare asa brusc.stiu ce se poate intampla in acele momente si imi e teribil de frica ? ajutati-ma va implor cu pareri sau sfaturi.ce sa fac? ce sa iau?astept urgent un raspuns.sunt o mama disperata care nu poate avea grija de copilul ei din cauza cresterilor astea bruste de tensiune -care nu depind de ora de ce fa chiar si din somn se intampla foarte des.va multumesc frumos.
7 comentarii
0
21-09-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Este foarte clar, din ce spui, ca ai o tensiune arteriala oscilanta. Avand cazuri in familie iti spun ca nu e de gluma cu ea.Am vazut ce inseamna cand de la tenssiunea 10 cu 6 sa ajungi in cateva secunde la 25 si sa cazi jos.E cumplit si pt cel bolnav si pt cei de langa el.
Iti trebuie un tratament adecvat si de lunga durata.
Probabil din cauza oboselii si a stresului sau ai in familie bolnavi de inima.
Schimba cardiologul! Multa sanatate.
0
23-09-2008, ora 00:00
aridana
Nu este medic/terapeut
aridana
oare chiar si la 27 de ani sa fie asa? multumesc frumos pt raspuns. imi e frica in momentele alea.oricum sper sa fie ok pana la urma.
0
23-09-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Sa fie ok.
Multa sanatate!
0
25-09-2008, ora 00:00
kty22
Nu este medic/terapeut
kty22
draga aridana,

Am avut si eu un coleg de serviciu care avea aceeasi problema. A incercat cca 1 an de zile sa gaseasca cauza acestor cresteri bruste de tensiune. Medicii gaseau foarte usor explicatia...esti stresat si aceasta este cazuza. Totusi, el nu se simtea bine si a tot continuat sa se investigheze. Nici un doctor nu s-a gandit ca una dintre cauzele acestor cresteri bruste de tensiune este si o problema cu glanda suprarenala. A trebuit sa plece in Ungaria sa faca numite investigatii si acolo i s-a descoperit cauza...si anume un chist sau ceva de genul asta la glanda suprarenala. S-a operat si totul a revenit la normal.
Sper ca ti-am fost cat de cat de folos. Scrie-mi daca vrei pe adresa mea de mail - si poate reusesc sa-ti dau mai multe detalii.
0
25-09-2008, ora 00:00
kty22
Nu este medic/terapeut
kty22
draga aridana,

Am avut si eu un coleg de serviciu care avea aceeasi problema. A incercat cca 1 an de zile sa gaseasca cauza acestor cresteri bruste de tensiune. Medicii gaseau foarte usor explicatia...esti stresat si aceasta este cazuza. Totusi, el nu se simtea bine si a tot continuat sa se investigheze. Nici un doctor nu s-a gandit ca una dintre cauzele acestor cresteri bruste de tensiune este si o problema cu glanda suprarenala. A trebuit sa plece in Ungaria sa faca numite investigatii si acolo i s-a descoperit cauza...si anume un chist sau ceva de genul asta la glanda suprarenala. S-a operat si totul a revenit la normal.
Sper ca ti-am fost cat de cat de folos. Scrie-mi daca vrei - si poate reusesc sa-ti dau mai multe detalii.
0
25-09-2008, ora 00:00
kty22
Nu este medic/terapeut
kty22
draga aridana,

Am avut si eu un coleg de serviciu care avea aceeasi problema. A incercat cca 1 an de zile sa gaseasca cauza acestor cresteri bruste de tensiune. Medicii gaseau foarte usor explicatia...esti stresat si aceasta este cazuza. Totusi, el nu se simtea bine si a tot continuat sa se investigheze. Nici un doctor nu s-a gandit ca una dintre cauzele acestor cresteri bruste de tensiune este si o problema cu glanda suprarenala. A trebuit sa plece in Ungaria sa faca numite investigatii si acolo i s-a descoperit cauza...si anume un chist sau ceva de genul asta la glanda suprarenala. S-a operat si totul a revenit la normal.
Sper ca ti-am fost cat de cat de folos. Scrie-mi daca vrei- si poate reusesc sa-ti dau mai multe detalii.
0
15-10-2008, ora 00:00
htanic
Nu este medic/terapeut
htanic
buna aridana
am si eu acceasi problema de tot de la 27 de ani (acum am 28). am fost si la endocrinologie si la cardiologie, ajuns chiar si la psihiatrie si tot degeaba. momentan urmez un tratament si m-am "stabilizat" cat de cat. daca vrei putem comunica-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  •