Va mai putea face sex daca nu va mai avea testicule?

11-07-2008
florin26
Nu este medic/terapeut
florin26
Am o cunostinta care din anumite motive trebuie sa se opereze de testicule, ii vor fi eliminate pe cale chirurgicala. Va mai putea face sex daca nu va mai avea testicule?
8 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
categoric da, doar ca nu va mai putea avea copii.
0
17-08-2008, ora 00:00
florin26
Nu este medic/terapeut
florin26
Atunci ma intreb si eu de ce eunucii din vechime care pazeau haremurile nu mai puteau face sex? Stiu ca le erau indepartate testiculele, iar sultanul nu i-ar fi lasat sa pazeasca haremurile daca ar fi putut face sex cu vre-o femeie din haremul lui.
0
22-12-2008, ora 20:19
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Scuze dar nu ma pot abtine!!!E de ras!!Sau de plans mai degraba...
1
23-12-2008, ora 19:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Imi pare rau ca va contrazic domnule Himera, dar cei carora le sunt "indepartate" testiculele nu mai pot intretine relatii sexuale. Sunteti student la medicina si ati spus o aberatie pe care nici un copil care stie putina anatomie nu o spune.

In urma ablatiei testiculelor singura glanda care mai poate produce testosteron este glanda corticosuprarenala, insa produce o cantitate insuficienta pentru a sustine o erectie si cu atat mai putin musculatura si celelalte caractere sexuale secundare masculine.

Testiculul are in continutul sau celule Leydig care sub actiunea hormonului luteinizant (LH) secretat de hipofiza sub actiunea LH-RH, luliberina secretata de hipotalamus, secreta testosteron in cantitati de pana la 10 chiar 15 mg pe zi."

Eunucii foarte RAR mai pot intretine relatii sexuale (cel putin natural), DOAR daca nu cumva isi administreaza EXOGEN testosteron sau orice alt derivat cu functie virilizanta!

Dnul Florin are dreptate, faraonii apelau de multe ori la aceasta metoda pt a impiedica relatiile sexuale cu atat mai mult cu cat atunci nu se sintetizase testosteronul.

In 1929, profesorul Fred Koch si colegii sai de la Universitatea din Chicago au strivit citeva tone de testicule de taur, extragind in acest proces - pentru prima data in istoria umanitatii - cateva zeci de grame de testosteron pur.

Numai Bine!
0
23-12-2008, ora 21:44
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Daca te uiti tu mai atent la raspunsul meu poate vei intelege. Intrebarea domnului a fost daca in cazul indepartarii testicolelor mai poate face sex. Raspunsul meu a fost "categoric da" si asa si este. Nu am specificat metodele care trebuie folosite pentru a realiza acest lucru. Singura afectiune in care este imposibila erectia este lezarea cailor simpatice pelvine (paralizie, tumori, etc etc)

Cu stima,
0
23-12-2008, ora 21:48
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Repet, stimate domn, pentru a nu te induce in eroare... lipsa unui testicul (orhiectomie laterala) sau a ambelor testicule (orhiectomie bilaterala) nu inseamna pierderea apetitului sexual sau impotenta.
2
23-12-2008, ora 22:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, aveti dreptate in felul dvs., scuzati-mi interventia!
Mult succes la facultate!

Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori fericite!
0
15-05-2023, ora 04:23
Namun_coi
Nu este medic/terapeut
Namun_coi
Am on intrebare, imi pot dona testiculele? (un prieten de familie are nevoie)
La multi ani numai bine !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •