Va multumesc pentru raspuns

24-02-2009
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
Eco-Doppler - Fundeni 3 feb.2009; vascular-carotidian fara leziunisemnificative pe a carotida stg. stenoza de 40%planimetricaorigine ACI dreapta pe langa aceasta am mai facut inca 2 la BR cu acelasi diag nostic Oare ar mai fi si alta problema ne dignosticata. Mentionez ca am si CT -fara probleme.
7 comentarii
0
26-02-2009, ora 18:23
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
In primul rand, nu ne spui ce te-a suparat de ai ajuns sa faci un Doppler de artere carotide. Daca ai o stenoza pe artera carotida, banuiesc ca esti ori fumator, ori hipertensiv, ori diabetic, ori ai colesterolul mare. Ai avut un accident vascular cerebral sau un infarct? Tomografia cerebrala nu ne arata care este starea arterelor cerebrale, ci numai cum se prezinta tesutul cerebral. Stenoza de 40 % nu este una semnificativa, dar aveti nevoie de un tratament care sa incetineasca sau sa opreasca progresia ei.Lucrurile sunt mai complexe deoarece aveti nevoie de o evaluare a tuturor factorilor de risc, dupa care de stabileste de catre medicul cardiolog care este terapia cea mai potrivita pentru dumneavostra, mai ales in urma unor analize de sange. Sanatate.
0
27-02-2009, ora 10:02
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
Comentariu dvs. -si pentru care va multumesc foarte mult -este o continuare acelui inceput pt. raspunsul la subiectul postat de mine (Prozan Costica)in 23-02 2009si pentru care ati cerut unele completari.Legat de STENOZA m-ati dibuit ; fumator -stop fumat din 2-02-2009; hipertensiv - tratata cu tertensif concor si exforge(tensiune 130-70 mmHg ) DIabetic vechi - tratat cu diaprel (3pastile) si glucophage-1000 (2pastile)(glicemie masurata f des -140-150mg -dl ); colesterol- tratat cu crestor 10 -tinut in limite - colesterolul bun un pic sub. Tratyamrntul este prescris de cardiologi si in urma unor analize.Iata cateva ;Hemoglobina glicozilata 6, 5%; VSH 4mm; BNP46pgml ; TGP34, 9ul TGO 33, 1ul CK50ul CK-MB 13, 3% ;INR 1, 05 TSH0, 232mUIl Am citeva seturi de analizecompete facute in ultimele luni si care sint valoric constante SI acum sa va raspund ;am facut Doppler (de 3 ori )pentru carotide pentru ameteli si pierderi de echilibru.De un an ma chinuie .Amfacut si fac si acum tratament rec de neurologi (5 contoale la 4 neurologi )Am uitat Preductalul pt inima In cotinuare ma chinuie, pierderea de echi libru si ma intereseaza daca operatia de bypass aorto-coronarian rezolva aceste pierderi de ehilibru, daca nu Dumnezeu cu mila.CU MULTA CONSIDERATIE PROZAN C BRAILA
0
09-03-2009, ora 19:43
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Este bine ca ati renuntat la fumat, tensiunea arteriala nu trebuie sa depaseasca 140(mentionez faptul ca o valoare prea mica a tensiunii ar putea sa va accentueze ametelile), restul analizelor sunt bune. Ca si completare a tratamentului ar trebui sa aveti si un medicamemt antiagregant cum ar fi aspirina sau Plavix.Dar daca nu v-a fost recomandat inseamna ca exista un motiv pentru care nu s-a facut. Operatia de by-pass aorto-coronarian se face numai pentru stenoze la nivelul arterelor inimii, ea nu rezolva stenozele carotidiene.
0
09-03-2009, ora 22:18
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
Am uitat Aspenterul-zilnic opastila.Multe multumiri pt.acest raspuns. Va rog sa recititi cele postate de mine in 23-02-2009, (pt casa Dr HOUSE) legat decoronarografia si ecocardiografiatrastoracica(difunctie sistolicasegmentara VS(FE55%)-ca si concluzie.si sa conluzionati daca ametelile si pierderile de echilibru sint sau nu rezolvate de aceasta operatie care deja ma ingrozit si nu stiu daca mai ajung sa o fac din cauza aceste frici. Pina la aceasta virsta (55 ani )am fost terorizat de seringa (pt care nu am masurat glicemia ) acum operatia cu anestezie generala si cu oprirea inimii.Stiu ca timpul dvs. este pretios dar la cat ati fost de amabila as indraznisa va mai rog inca o data sa recititi, si sa stiu si eu daca am gasit o rezolvare a ametelilor prin aceasta operatie care ma terorizeaza.INceste zile fac ultimele analize si pana in 27-03-2009 astept.sa ma cheme la Fundeni CU MULTA CONSIDERATIE PROZAN C BRAILA
0
22-03-2009, ora 11:17
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului. Asa cum am spus si in celelalte comentarii cauzele ametelilor d-voastra pot fi multiple, iar eu nu pot sa va dau un raspun direct la intrebarea daca ele se rezolva sau nu cu operatia, pentru ca nu pot pune diagnostice si emite tratamente printr-un consult prin intermediul acestei metode. Singurul sfat pe care pot sa vi-l dau (pentru ca inteleg prin ce treceti ) este sa va faceti curajul si sa faceti operatia, pentru ca beneficiul ei in timp depaseste orice risc al anesteziei sau al altor complicatii care pot aparea postoperator. Trebuie sa intelegeti care va fi evolutia bolii d-voastra daca nu o faceti.In timp, puteti face un infarct care va reduce si mai mult din masa miocardului viabil, puteti face insuficienta cardiaca si sa va sufocati la orice miscare, puteti face stop cardiac si sa nu se mai poate face nimic. Nu ratati sansa care vi s-a oferit sa va operati; sunt pacienti cu boala d-voastra pentru care nu se mai poate face nimic, asa ca infrangeti frica, discutati cu cei apropiati si asigurati-va ca aveti tot ajutorul lor, discutati cu doctorul curant si cu anestezistul despre riscurile operatiei. Retineti ca nu exista operatie fara risc, dar asta nu inseamna ca apar complicatii la toti care se opereaza. In viata nimic nu e sigur, dar eu cred si in puterea omului de a schimba lucrurile, asa ca ganditi pozitiv, indepartati gandurile negre si faceti ceva care sa va ajute sa aveti mai multa incredere(rugati-va la Dumnezeu daca credeti in El, vorbiti cu un prieten apropiat sau cu familia daca va e aproape). Va urez mult succes si sanatate!.Astept sa ma tineti la curent.
0
23-03-2009, ora 08:15
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
Va urmez sfaturile. va multumesc pt raspuns. Am sa va infor mez cu tot ce este nou. Sanatate. Doamne ajuta.
0
23-03-2009, ora 15:23
costica.prozan
Nu este medic/terapeut
costica.prozan
Dupa 5 sapt de asteptare si dupa un an fara echilibru, dupa cheltuirea a 2 mil lei pt analize pt protocolulpt operatie, astazi cand cineva trimis de mine cu documentelept operatie bypass a primit oaminare de 18zile Deci pe 13 aprilie sant programat pt by pass Oare nu se gindeste nimenil la ce este in sufletul unui astfel de om - am viata unui condamnat la moarte ca asteapta sa fie ghilotinat-Pentru moment m-am rasgindit sa mai fac operatia dar daca ajung pe masa de operatie le voi plati cite o prajitura la cea mai apropiata cofetarie, nu 50-60 mil lei cit se aude cat costa (scuzati:rasganditi cu litera z)Cred ca cei din provincie sant discriminati atat timp cat persoana cu care stabileste un plan de bataie nu poate contactata telefonic ci doar o secretara si in cel mai bun caz asistenta sefa Asta este soarta ai moral ai bani bine intentionat esti dar nu ai cu cine.Sa auzim de bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.