Va rag sa ma ajutati, urgent!

06-05-2010
Doina cruceru
Nu este medic/terapeut
Doina cruceru
In luna august 2009 am fost diagnosticata cu erizipel, am fost internata, am iesit din spital unde in urma tratamentului cu penicilina si gentamicina am scapat de infectie si ma-m simtit din ce in ce mai bine. Dupa circa o luna piciorul a inceput sa se umfle desi nu ajunse la dimensiunea normala, am facut temperatura si am urmat din nou o cura cu antibiotice (P+G) ma-m simtit mai bine si cu cat trecea timpul piciorul meu (drept) isi schimba aspectul putin cate putin spre bine pana la un moment dat. Acum nu ma doare dar nu are o culoare normala si e tot umflat.
Am mai incercat cu Lioton gel, ce ma sfatuiti sa incerc?
Va multumesc!
4 comentarii
0
16-05-2010, ora 11:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
16-05-2010, ora 12:13
Doina cruceru
Nu este medic/terapeut
Doina cruceru
Sunt din localitatea Fierbinti, comuna Selaru, judetul DAMBOVITA.
0
16-05-2010, ora 12:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cautati pe Google datele de contact ale doamnei dr. Olasvszky Rozalia in Bucuresti si mergeti la un consult la dumneaei.
0
25-11-2011, ora 22:36
deeaadj
Nu este medic/terapeut
deeaadj
Buna seara,
Mama mea a fost diagnsticata cu aceasta boala- erizipel(intr-un stadiu destul de avansat)- in urma cu aprox 3 luni. A stat internata la un spital de boli infectioase sub tratament cu penicilina G(sper sa nu gresesc cand spun G) 1.200.000.000 unitati/2 ori pe zi timp de 5 zile, dupa care a facut o hemoragie interna(provocata de analgezicele luate continuu) si a fost transferata de urgenta la un alt spital, ajungand cu hemoglobina 5. Tratamentul cu antibiotice i-a fost intrerupt, i s-au efectuat aprox 6 transfuzii de sange, iar dupa 8-9 zile a fost externata. A reluat tratamentul cu antibiotic administrat intravenos timp de 7 zile, urmat fiind de o doza de moldamin. A fost in regula timp de aprox 3 saptamani, dupa care durerile au reaparaut, fiind internata din nou(7 zile) si administrandui-se trat de 3 ori pe zi/intravenos, urmata de aceeasi doza de moldamin(in 21 noiembrie i-a fost administrata a 3-a doza, urmand sa mai faca inca 4 doze fiindca durerile tot persista). Nu sunt dureri continue, are momente si momente. In afara de antibiotic nu i-a mai fost recomandat sa ia nimic altceva, decat sa se dea cu rivanol pe zona afectata. Roseata persista, durerile persista, calmante nu are voie sa mai ia. Am nevoie de un sfat, de o sugestie, de o indrumare. Ar trebui consultat un alt medic, o a doua opinie?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Erizipelul

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: