Va rog ajutati-ma !!!:-|

03-04-2015
Alinisha
Nu este medic/terapeut
Alinisha
Buna! Am 25 de ani sunt casatorita de aproximativ 8 luni cu un om deisebit, locuim acasa la socrii mei acolo unde a locuit permanent si sotul meu.Mai mult locuiesc eu pentru ca sotul meu este plecat mai mereu, fiind navigator...Stam la mare acolo unde vara se fac banuti frumusei din inchiriat, de aceea am aceptat asta vara inainte de nunta noastra ca sa faca si ei niste banuti sa isi cumpere una alta, si m-am dus la mama mea sa stau acolo pe perioada verii pt. ca sa eliberez camera. Intr-o discutie in casa s-a precizat faptul ca doar vara dinaintea nunti sa ma duc si doar atat ' ce-l putin asa am inteles eu' problema aici este: se pare ca ei au facut o obisnuinta de a ataia ani decand inchiaza si au uitat ca nora lor licuieste in aceeash casa cu ei. Imi spun ca ei deja au facut rezerrvari pt acele 3 camere pe timpul veri :-|. Soc ! Soc ! nu ma asteptam :-| Ce sa inteleg din asta??? Cum sa o iau??? Cum sa procedez??? Cum sa reactionez??? Ce sa fac??? Gresesc daca gandesc ca nu este normal atata timp cand noi ne-am decis pana ne facem noi un 'cuib' al nostru sa licuim impreuna sa participam la platiile lunare etc...cum ma mai duc iar la mama sa imi car bagajele la bloc sa stau cu ai mei cu fratii obisnuindu-ma aici? Am nevoie de o indrumare de o sugestie de un om sincer care sa ma ajute cu un sfat:( Hellp me !!! Ce fac??? Ce sa zic? Contraziceti-ma daca nu gsndesc bine!!!
12 comentarii
0
03-04-2015, ora 17:07
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Familia ta in acest moment este formata din tine si sotul tau si pt a trece peste anumite probleme ivite trebuie sa stati doar voi doi si sa gasiti o solutie care sa va avantajeze pe amandoi, nu zic sa va lasati familiile din care prioveniti dar trebuie sa va ganditi si la voi la viitorul vostru, nui lasati pe ceilalti sa va foloseasca drept SUNT BUNI CATEODATA, cand vrem noi iar in rest usi-deaici.Daca o tii tot asa incet cu incet va veti instraina, sau mai rau daca el sotul este baiatul lui mama, ea mama ii va badga verzi si uscate pe gat pana te va ura si va va desparti.In primii ani este bine ca tinerii casatoriti sa stea singuri fara parinti sau socri sa se descurce singuri sa vada daca se pot descurca si cum se inteleg impreuna cu bune si rele.
0
03-04-2015, ora 21:37
Alinisha
Nu este medic/terapeut
Alinisha
Adevarate vorbe graiti, noi ne-am decis sa ramanem in casa unde locuieste el pana ne facem noi ceva al nostru, totul e momentan. Aveti perfecta dreptate in tot ceea ce spuneti mai sus va sustin ideea dar vorbind despre prezent asta e situatia si nu stiu cum sa pticedez ACUM, in prezent. De cateva zile am o stare urata rau si nu pot sa vb cu nimeni si nici sa ma mai prefac ca nu am nimic, ma simt prost cand gandul meu imi sta nu mai acolo si atunci cand i privesc:(. Nu stiu cum sa iau situata:(! Sa le zic lor ceva sa accept sa ma car iar cu bagajele ca sa imi inchirieze camera sa isi faca ei banuti :(. Nu stiu cum sa procedez :(((.
0
03-04-2015, ora 23:21
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Mai poti rabda macar pana se intoarce sotul si discuta cu el situatia fata in fata, la telefon se poate deduce altceva dasta cel mai indicat este fata in fata discutia.
Viata este cruda dar nu trebuie mereu sa acceptam asta, si cateodata trebuie sa facem ceva ca familiei noastre sa ii fie viata dulce chiar daca asta nu le convine altora si asta pt ca ei asa au trait si li se pare normal sa le impuna si copiilor lor sa faca asta si nu este corect, parintii trebuie sa isi ajute copii sa le fie bine nu sa ii manipuleze ca sa le fie lor bine.
0
03-04-2015, ora 23:28
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cand v-ati casatorit la starea civila a gresit ofiterul? va intrebat asa?... O IEI IN CASATORIE PE NUMITA. IMPREUNA CU FAMILIA EI, SI... IL IEI IN CSATORIE PE NUMITUL.. IMPREUNA CU FAMILIA LUI LA BINE SI LA RAU NU CRED
unii parinti mai ales cei care au peste 50 de ani au prins alte vremuri si au respectat anumite obiceiuri ca fata sa locuiasca la socri in casa baiatului si sa se supuna acestora sa fie pe post de menajera si sa naiba nici un cuvant de spus.
0
04-04-2015, ora 00:37
Alinisha
Nu este medic/terapeut
Alinisha
Oricum nu am nici un cuvant de spus nici nu"¢ m- au intrebat macar :-|, cosiderand si lund in caluc ca e casa lor ei sunt singurii care iau deciZi ce e bine sau nu si singuri care au ultimul cuvant:-|, desi sta si nora lor cu ei in casa... Dar sincer sa fiu cunoscandu-mi parintii mei... ei nu ar fii procedat asa nici cum. Daca as fii stat cu ei in casa nu cred ca i-ar spune sotului meu dute de unde ai venit o perioada ca eu tebui sa inchiez camera voastra, patul vistru conjugal etc...:-| e asa... Nu stiu cum sa ma exprim ceea ce simt dar incept sa nu ma simt ca acasa :-| nu am stabilitate in petmanenta este un diaconfort:-|. Imi sunte-ti de mare ajutor cu sfaturiile dumneavoastra sincer asa voi proceda, daca mai aveti ceva sa imi adaugati va rog frumos sa nu ezitati. Multumesc frumos, multumesc mult !!!:*
0
04-04-2015, ora 15:17
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALINISHA am avut prieteni care erau singuri la parinti si care dupa ce sau casatorit nau rezistat decat 4-8 luni si au divortat si de ce? pt ca erau copilul lui mama si tata si locuiau cu acestia si sotia nici una care nu era supusa parintilor ca sclava nu era buna pt copilul lor, si ii ziceau lui: nu stie sa faca cafea dar daca vroia sa faca nu o lasau, nu merge nicaieri este incuiata si daca vroia sa iasa cu el el refuza si daca mergea singura ii spuneau parintii ca este curva, ia uite mirosea a tigari, a venit beata, na venit azinoapte ( daca el era la munca noaptea) si alte strmbe pa cre el le inghitea imediat si ca sa fie tabloul complet la facut sa creada ca prietenii lau despartit de 2 ori din ce stiu eu, una din sotiile unuia este nasa mea, alta si acum vorbim cu ea sau ne intalnim cateodata.
Eu am nepoti si nepoate mici si mari unii au copii si mereu iam sprijinit si indrumat ca sa nu locuiasca decat cu familia lor dupa casatorie ea sau el cu partenerul si copilul daca este cazul, macar primii ani pana se sudeaza casatoria pana se cunosc si invata sa convietuiasca cu bune si rele, sa se bazeze unul pe celalalt, pana se modeleaza unul dupa altul si isi intaresc increderea unul in altul.
0
05-04-2015, ora 01:04
Alinisha
Nu este medic/terapeut
Alinisha
Doamneee ca bine le mai zice-ti, dificil ca nici nu stiu cum sa-i zic sotului ca mama lui vrea sa eliberez camera in vara asta ca sa inchirieze, mie si aiurea asa cand imi car bagajele am toate draciile prin camera o fata detine multe maruntaie:( imi i-a 2 zile sa strang iar :-/ si, dute vino etc..data trecuta m-au vazut veciini pe aici pe la socri cat si cei de la bloc si...;))) vorbe" barfulite" vaiii mama s-au despartit uite isi cara bagajul etc... Ma intreb toata lumea ce s-a intamplat si din politete trebuia sa vorbesc cu toata lumea ca sunt o fire prietenoasa si toti ma cunosc...
0
05-04-2015, ora 01:08
Alinisha
Nu este medic/terapeut
Alinisha
Dar gresesc cand gandesc ca nu este normal sa se intample asta ?? Sa procedeze ei asa??? Sau trebui sa fiu
Mai intelepta si sa nu o iau ca pe un lucru rau pe care il fac ei ?? Sa cred ca ei precedeaza bine??? Nu stiu poate fii s-a fixat mie gresit in cap procedeul asta la care a apelat ei. ?????????????????????
0
05-04-2015, ora 01:12
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Fiecare om sau aproape toti avem cuibul nostru si nu cred ca este ok sa fie de inchiriat pt oricine, este vorba si de igiena si de miros si chiar psihic, e ca si cum ai spune hai la hotel nu hai acasa.
0
05-04-2015, ora 15:39
Alinisha
Nu este medic/terapeut
Alinisha
Va multumesc frumos pt. adaugare imi sunte-ti de mare folos:). O zii buna va doresc !!!
0
06-04-2015, ora 16:00
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca vrei ma poti intreba si pe privat dai clik pe numele meu si scrii mesaje doar pt mine fara sa mai apara aici.
0
17-04-2015, ora 07:14
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
iti raspund aici alinisha si nu in privat deoarece vad ca mesajul tau e acelasi.
Marton ti-a oferit deja unele sfaturi utile si cred ca e bine sa profiti de disponibilitatea lui de a te ajuta. Eu doar adaug ca e important sa comunici si cu sotul tau pe tema asta...sa-l intrebi care e parerea lui.Din raspunsul lui o sa-ti dai seama daca se asteapta sau nu sa faci astfel de 'compromisuri' toata viata. Mai apoi poti sa 'cantaresti' daca iti convine sau nu sa faci asta mereu.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul