Va rog ajutati-ma! sotul meu este foarte irascibil, se enerveaza foarte tare din chestii marunte

21-09-2016
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna ziua,


Am marea rugaminte sa ma ajutati in problema care de ceva timp s-a agravat. Este vorba despre sotul meu care, in ultima vreme este foarte irascibil, se enerveaza foarte tare din chestii marunte si ajunge chiar sa si loveasca. suntem casatoriti de 10 ani, avem impreuna o fetita de 7 ani, insa comportamentul sau s-a intrautatit o data cu trecerea anilor.
Acum doi-trei ani in urma doar se enerva destul de tare din cel mai mic lucru, incepand de anul trecut a inceput si sa loveasca de cele mai multe ori cand se enerveaza. Desi nu ma ajuta cu nimic in casa, sta sa vada ce fac, imi tot zice sa fac ba asa, ba asa, ba sa fac aia, ba alta, ba de ce fac asa si nu asa, ba de ce aia nu am facut si tot asa reprosuri si daca il rog frumos sa ma lase in pace ca stiu cum sa mi le fac, ma face in tot felul, ma jigneste si daca il rog sa inceteze ma si loveste.
De fiecare data am avut fata de el o atitudine calma sa nu il provoc, de multe ori l-am lasat sa zica ce vrea, sa ma jigneasca, dar nici asa nu e bine ca mereu intrece masura doar sa zic ceva si sa ma loveasca. La inceput m-am gandit ca il deranjeaza persoana mea, dar comportamentul lui e acelasi cu oricine: in trafic, in magazin, cu tatal sau, cu sora sa, cu vecinii. Ce ma ingrijoreaza e ca in ultimul timp se comporta urat si cu fetita noastra care este cuminte si cu bun simt (de ziua ei i-a tras cu sutul in fund in magazin si a tipat la ea doar pt ca s-a sprijinit pe marginea carutului cu cumparaturi, weekendul trecut i-a tras cu palma peste cap pt ca i-a cerut voie sa faca temele cu mine si nu cu el); Va rog din suflet ajutati-ma, vreau sa fim in continuare o familie (si eu si fetita suntem stresate, nu stim ce urmeaza, nu stim daca avem o zi/ o seara linistita sau nu). Va multumesc anticipat pentru amabilitate !!!!!!!
10 comentarii
1
21-09-2016, ora 21:55
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ati mai postat si acum ceva timp si ati primit niste raspunsuri. Exista cateva variante: terapie pt sot, terapie de cuplu sau un avocat bun care sa va reprezinte. Daca mai tineti copilul intr-un astfel de mediu va dezvolta niste probleme, ca de altfel si dumneavoastra.
0
22-09-2016, ora 09:05
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna ziua domnule doctor,

Din nefericire pt mine si fetita mea, pana acum am stat si am suferit, nu am mai discutat cu nimeni problema aceasta si nici nu am postat nimic. M-am tot gandit ca e ceva pasager, ca comportamentul lui e legat de vreo problema personala pe care nu mi-o spune si va trece, dar in ultimul timp s-a agravat. Se uita la diverse emisiuni (schimb de mame) si ii injura pe cei din emisiune, daca sunt stiri cu preoti ii injura ca s-au folosit de oameni sa se imbogateasca, daca se enerveaza in trafic deschide geamul si il face pe celalalt in tot felul si apoi ne strica si noua ziua ca este foarte nervos, uita unde isi pune diverse lucruri si ma injura pe mine ca eu am umblat cu ele si nu stiu ce fac (gaseste mereu alt vinovat in toate), ajung sa stau stresata la gandul ca iar vine acasa si iar face scandal.
Clar ca trebuie sa aleg intre sedinte la psiholog/ psihiatru si divort (l-am rugat sa mergem la psiholog si zice ca nu-i nebun, i-am zis ca divortez si a zis ca ma face barcuta pe apa). Va rog din suflet sa imi dati mai multe detalii, ce fel de boala este aceasta, ce il face sa se comporte asa, cum avanseaza in timp sau daca poate fi controlata cu sedinte la psiholog/ psihiatru, e foarte important pentru mine sa inteleg ce i se intampla acum si sa stiu si ce am de facut pentru viitor, in special pt fetita mea !!!!!!
Am marea rugaminte sa tineti cont de solicitarile mele de mai sus pt detalii !
Va multumesc anticipat pt toata amabilitatea !
O zi frumoasa !
0
22-09-2016, ora 13:24
Psiholog Mitroi Alexandra Mihaela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Mitroi Alexandra Mihaela
Buna ziua,

Intr-o astfel de situatie cred ca e important sa stiti ca nu sunteti singura si exista cateva cai pe care sa le urmati. Inconjurati-va de oameni dragi, care sa va asculte si sa va acorde sprijin (ei sunt reteaua dumneavoastra de suport). Discutati cu fetita despre schimbarile pe care le observati in comportamentul sotului, intrebati-o cum se simte, explicandu-i ca adultii pot fi suparati, nemultumiti la randul lor si asta ii poate face sa se comporte furios uneori sau ii poate face mai absorbiti de sine si mai putin atenti la nevoile altora. E important ca fetita sa primeasca o explicatie pentru situatia din casa (comportamentul tatalui fata de ea si fata de dumneavoastra).
Pot doar sa presupun ca sunt perioade/momente in care sotul reactioneaza diferit. Cautati un astfel de moment pentru a-l invita la o discutie deschisa intre adulti despre situatia pe care o descrieti, in care sa va comunicati ingrijorarea si asteptarile. Solutiile sunt cele propuse de coleg mai sus: psihoterapie de cuplu sau psihoterapia individuala a sotului ori suportul legal.
Numai bine!
0
22-09-2016, ora 14:07
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna ziua,

Am incercat de nenumarate ori sa vorbesc cu el cand este calm dar el sustine ca nu greseste, se enerveaza doar cand vreau sa incep discutia si termina apoi prin a ma jigni si daca am incercat sa insist sa vorbim totusi ca este grav ceea ce ni se intampla m-a si lovit !!!!! L-am intrebat daca din nimicuri (chestii care nu ii convin in casa) se comporta asa si ma loveste, la ce sa ma astept daca doamne fereste.din vina mea se intampla ceva grav (imi fura cineva geanta cu tot cu salariu? pierd ceva? orice mai grav decat un nimic ? Imi iau singura viata sau ma duc acasa, ii spun ce s-a intamplat, se enerveaza si ma loveste el pana ma omoara ?
Am vorbit cu fetita, am intrebat-o cum vede ea si ce intelege din ce se intampla si mi-a zis ca nu ii place deloc comportamentul tatalui sau si m-a intrebat de ce m-am casatorit cu el, nu puteam sa aleg pe altcineva ? I-am zis ca atunci cand ne-am casatorit nu era asa, ca incetul cu incetul s-a schimbat si mi-a zis sa nu mai stam cu el si sa ne cautam un alt tata !!! Fetita a asistat intotdeauna la certurile noastre, a plans si a tipat cand am fost lovita (mititica cand il aude ca ridica tonul si incepe cearta lasa joaca si imediat vine si se aseaza intre noi doi si il impinge si il roaga sa inceteze si el se intinde peste ea si ma loveste).sau o da pe ea afara din incapere si apoi ma loveste.

Poate urma un tratament medicamentos gen caologen, xanax. sau altceva care sa il mai linisteasca ? E o boala sau o situatie pe care nu stie cum sa o gestioneze ?
Va multumesc mult !
0
22-09-2016, ora 14:13
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Daca nu ati mai postat inseamna ca mai exista cel putin o persoana cu o poveste asemanatoare...
Realitatea este ca va aflati intr-o relatie tipica, abuzatoare. Nu stiu daca sotul Dumneavoastra sufera de vreo boala psihica, si cred ca este mai putin important. Ce este important este ca va distrugeti si Dumneavoastra si copilul daca mai stati in aceasta relatie.
Exista solutii, totul este sa le gasiti: exista fundatii pentru femeile abuzate care va pot ajuta, exista adaposturi daca doriti sa plecati de acasa si nu aveti unde sa stati, etc.
Amenintarile si teama pe care vi-o induce sotul fac parte din comportamentul abuziv.
Ganditi-va la viitor si nu la trecut. "Exista viata dupa divort" este o realitate. In cazuri extreme puteti implica politia si cere ordin de restrictie.
Dupa cum spuneam, totul depinde de ceea ce aveti de gand sa faceti...
0
22-09-2016, ora 15:16
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna ziua domnule doctor,

Cred ca sunt cu siguranta mii de povesti asemanatoare, ei au putere, folosesc pumnul, forta, dar nu folosesc mintea si in principal sufletul.

Poate urma un tratament medicamentos gen calmogen, xanax sau altceva care sa il mai linisteasca ?
E o boala sau o situatie pe care nu stie cum sa o gestioneze ?
As incerca intai "sa reparam ce s-a stricat in mintea lui " - daca se mai poate pt ca eu am crescut de mica fara tata (parintii mei au divortat pt ca tata este alcoolic si violent) si e motivul pt care vreau intai sa-l ajuta sa isi revina si sa fim o familie si daca nu, ulterior, fara nicio ezitare imi indrept atentia doar spre fetita si linistea ei.

Va multumesc mult !
0
22-09-2016, ora 17:55
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Imi imaginam ca asta s-a intamplat; v-ati gandit cu CINE v-ati casatorit? Si acum repetati povestea/scenariul in speranta ca se va sfarsi diferit. Este cazul sa renuntati la "las ca fac eu om din el", nu functioneaza. Un om nu poate schimba alt om un om se poate schimba pe el insusi, doar daca doreste asta si face eforturile necesare.
0
22-09-2016, ora 20:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Xanax l-ar face mai violent.
Vorbiti cu medicul de familie sau cu un psihiatru despre medicamente.
Problemele de acest gen nu se rezolva pe net.

Ori il inchideti in casa si chemati salvarea si politia sa il duca la cel mai apropiat spital de psihiatrie care primeste urgenta ori divortati.
E in joc sanatatea copilului. Va intereseaza de copilul dv?

El niciodata nu o sa recunoasca ca e bolnav psihic pentru ca nu realizeaza.

Iar daca dv nu reactionati lucrurile se vor inrautati. Nu v-ati saturat sa va loveasca?
0
23-09-2016, ora 12:08
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna ziua,


Sper sa am puterea necesara sa pot lua decizia corecta in cel mai scurt timp !
Va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra si gandurile bune !
Toate cele bune !
0
11-10-2016, ora 14:49
Psiholog Andreea Chifu
Psihologie, Bucuresti, lg.pta.Constitutiei
Psiholog Andreea Chifu
Din cele descrise mai sus, suna ca si cum te afli intr-o situatie de abuz sau violenta domestica. Aceasta apare cand unul din parteneri vrea sa castige si sa mentina controlul total asupra unei persoane. Agresorul incearca prin mijloace nefiresti si incorecte sa isi impuna autoritatea, utilizeaza frica, sentimentul de vinovatie, rusinea, intimidarea si umilinta pentru a domina cealalta persoana. De cele mai multe ori abuzatorul raneste sau ameninta cu ranirea.

Din punct de vedere emotional, relatiile abuzive pot distruge respectul de sine, conduc la anxietate si depresie si determina persoana abuzata sa se simta neajutorata si singura. Cam asa se aude ce ai descris tu mai sus insa tu cunosti cel mai bine situatia ta. Daca totusi simti ca acesta ar putea fi cazul, te rog din tot sufletul sa povestesti cat mai multor persoane apropriate prin ce treci si sa le ceri ajutorul pentru a rupe acest ciclu al violentei, exact cum a sugerat si stimata mea colega in postul de mai sus.
Nimeni nu trebuie sa suporte acest tip de durere si primul pas in a depasi aceasta problema este constientizarea faptului ca situatia este una abuziva. Poate ca lucrurile cu sotul se vor rezolva in timp, cu rabdare, dorinta de schimbare si psihoterapie de cuplu, dar daca continuati sa ramaneti cu el asa cum sunt lucrurile in prezent, nimic nu se va schimba ci doar va deveni mai rau.

Mai important, si dumneavoastra si copilul aveti dreptul la siguranta si fericire personala, drept pe care sotul vi-l incalca. Problema sa nu este responsabilitatea dumneavoastra sa il ajutati sa o rezolve, incat el NU doreste ajutor cu ea si el nu sufera consecintele problemei sale atat timp cat dumneavoastra si cei din jur il tolerati si iertati, deci nu are nici un motiv sa se schimbe. Dumneavoastra aveti nevoie de ajutor, sub forma de consiliere psihologica, cat si sustinerea cat mai multor persoane dragi si grupuri de suport pentru a putea repara ranile trecutului si a gasi curajul sa parasiti aceasta situatie profund toxica pentru dumneavoastra si fetita.

Sper ca indemnurile si informatiile tuturor celor de pe forum sa va ofere perspectiva de care aveti nevoie pentru a opri acest ciclu al abuzului pe care il traiti din propria copilarie si pe care si fetita il va perpetua, daca nu ii oferiti sansa de a creste intr-un mediu in care sa se poata dezvolta sanatos. Aveti curajul sa cereti ajutor de la cei din jur si sa incepeti sa faceti o schimbare reala. Nu va dati batuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul